Дисертант

Міллер Олеся Романівна

Тема

Модуси ідентичності в художній прозі Мистецького Українського Руху

Дата захисту

09.11.2018

Науковий керівник

Кандидат філологічних наук, доцент кафедри теорії літератури та порівняльного літературознавства Львівського національного університету імені Івана Франка Гірняк Мар’яна Олегівна

Кафедра, де виконана дисертація

Анотація

У дисертації вперше в українському літературознавстві здійснено комплексний аналіз поняття «ідентичність» у художній творчості Мистецького Українського Руху та запропоновано теоретичну модель осмислення ідентичності.

Систематизовано та проаналізовано ґенезу ідентичності не лише у хронологічному зрізі, але насамперед у тематично-концептуальному аспекті. Досліджено дефінітивне наповнення поняття «ідентичність», головні параметри та окреслено модусну спрямованість роботи.

Особистісний модус художньої прози МУРу проаналізовано через виокремлення ідентифікаційних стратегій (ідентипів) – корелятивного ланцюга ідентипів «Батько»-«Дитина»-«Сирота» – та головних шляхів подолання кризи ідентичності МУРівських персонажів (подвоєння, роздвоєння, віддзеркалення та пошуку ідентичності поміж масками).

Національний модус ідентичності показано через його основні виміри: територіальний, політичний, культурний, історичний та психологічний. Головними акцентами для МУРівців стали проблеми взаємозаміни топосу великої Батьківщини на локус малої, нерозрізнення нації та держави, ототожнення історичної пам’яті та історичної свідомості. Окремої уваги заслуговує психологічний вимір, який у роботі представлено як домінантний та визначальний вимір національної ідентичності.

Автобіографічний наратив із терапевтичною функціональною заданістю окреслено як безпосередній спосіб творення наративного модусу ідентичності в художній прозі МУРу. Теоретичний та художній дискурс Мистецького Українського Руху розглянуто як унісонні складові єдиного явища.

Ключові слова: Мистецький Український Рух, ідентичність, ідентип, особистісна ідентичність, національна ідентичність, наративна ідентичність, модус, вимір, наратив-терапія, Я, Інший, криза ідентичності, «Велика література», переміщені особи (displaced persons).

Опоненти

Офіційний опонент:Доктор філологічних наук, професор Михида Сергій Павлович, Центральноукраїнський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка, професор кафедри української та зарубіжної літератури, проректор з наукової роботиЗавантажити відгук

Офіційний опонент:Кандидат філологічних наук Ільницький Данило Ярославович, ВНЗ «Український католицький університет», старший викладач кафедри філологіїЗавантажити відгук

Файл дисертації

Файл автореферату