Дисертант

Руднік Денис Геннадійович

Тема

Боярство Південно-Західної Русі XI–XIV ст.

Дата захисту

27.02.2019

Місце праці

Асистент кафедри історико-філософських дисциплін Луганського національного аграрного університету (м. Харків)

Науковий керівник

Климов Анатолій Олексійович, кандидат історичних наук, професор, професор кафедри історії України (ДЗ «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка» Міністерства освіти і науки України (Луганська обл., м. Старобільськ))

Кафедра, де виконана дисертація

Робота виконана на кафедрі історії України (ДЗ «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка» Міністерства освіти і науки України (Луганська обл., м. Старобільськ))

Анотація

У дисертації проведено комплексний аналіз діяльності боярського прошарку на території Південно-Західної Русі протягом XI–XIV ст. Визначено основні джерела походження боярства, передусім у етнічному відношенні, його служилу природу; показано, що постійна наближеність до князя та адміністративного апарату характеризує боярство як провідну верству та обумовлює його відносне відокремлення від широких мас населення. Встановлено приналежність до боярства на перших етапах існування стану іноземців-варягів як основи князівських дружин,рух яких на південь був спричинений економічними факторами. Асиміляція варязького елементу відкрила дорогу до складу дружини, а отже і боярства, представникам місцевого населення, кочовиків, які визнавали себе васалами прикордонних князівств та широких мас населення за відповідний рівень заслуг перед князем. Зроблено акцент на матеріальному положенні боярства, основою якого виступає боярська садиба як центр сільської округи та військово-господарський комплекс. Розкрито  особливості положення боярства на території окремих князівств Київського, Чернігівського, Переяславського, Галицько-Волинського, де його зовнішня та внутрішня політика відрізнялася у залежності від факторів політичного, економічного, міжнародного, суспільного характеру.

Ключові слова: боярство, Київська Русь, Південно-Західна Русь, кормління, боярські садиби, земельна власність, грамоти, варяги, князівська дружина, старці градські, земське боярство.

Опоненти

Офіційний опонент:Доктор історичних наук, професор Федака Сергій Дмитрович, Ужгородський національний університет, професор кафедри історії УкраїниЗавантажити відгук

Офіційний опонент:Кандидат історичних наук Паршин Ілля Леонтійович, Львівський національний університет імені Івана Франка, доцент кафедри історії середніх віків та візантиністикиЗавантажити відгук

Файл дисертації

Файл автореферату