Транскордонна безпека: політико-правовий,  соціально-економічний, гуманітарний та екологічний вимір

21 квітня 2017 року на факультеті міжнародних відносин Львівського національного університету імені Івана Франка відбулась науково-практична конференція «Транскордонна безпека: політико-правовий, соціально-економічний, гуманітарний та екологічний вимір». Організували захід Центр міжнародної безпеки та партнерства факультету міжнародних відносин Львівського університету та Навчально-науковий інститут психології та соціального захисту Львівського державного університету безпеки життєдіяльності.

Відкриваючи конференцію, доцент кафедри міжнародних відносин Олександр Кучик наголосив на важливості винесених на обговорення проблем з огляду на сучасні процеси у міжнародних відносинах. За його словами, зараз транскордонна безпека стає одним із ключових елементів побудови регіональної та глобальної системи безпеки, а отже поєднання різних підходів до вивчення цього питання з точки зору міжнародно-політичної, юридичної, економічної науки є дуже важливим для нашої держави.

Заступник декана факультету міжнародних відносин Ігор Земан у вітальному слові відзначив складність вивчення, розуміння та дискусії довкола такого непростого та багатокомпонентного явища у міжнародних відносинах. Звертаючись до учасників конференції, доцент Навчально-наукового інституту психології та соціального захисту Львівського державного університету безпеки життєдіяльності Андрій Лозинський акцентував увагу на необхідності поєднання різних підходів до обговорення такої багатогранної проблематики. При цьому науковець висловив переконання, що позитивом таких заходів має бути міждисциплінарний підхід.

Правові аспекти транскордонного співробітництва та транскордонної безпеки стали основним лейтмотивом доповідей доцентів кафедри міжнародного права Ігоря Земана і Віталія Гутника. Жваві дискусії викликали тези про правовий статус транскордонного співробітництва в умовах конфлікту на Сході України і суть правової природи ситуації, яка склалася.

Питання політологічної оцінки явища гібридної війни стали центральним елементом виступу доцентів кафедри міжнародних відносин і дипломатичної служби Софії Федини та Михайла Мацяха. Олександр Кучик у своєму виступі зосередив увагу на проблематиці двостороннього та багатостороннього співробітництва України з державами Центрально-Східної Європи, а також констатував необхідність переосмислення такої співпраці в умовах новітніх викликів і загроз регіональній та глобальній системі безпеки.

Доцент кафедри міжнародних відносин Львівського університету Роман Вовк акцентував увагу на прикладних аспектах транскордонної співпраці, розповівши, зокрема, про проблеми захисту інформаційного простору України. Історичні ретроспективи у контексті транскордонних вимірів українського питання стали центральною темою виступу доцента Андрія Лозинського.

Соціально-економічній проблематиці транскордонного співробітництва та транскордонної безпеки присвятили свої наукові доповіді доцент Наталія Горін, доцент Олексій Чугаєв, професор Людмила Кривачук та інші учасники засідання.

Підводячи підсумки, учасники наголосили на необхідності продовження конструктивного діалогу, спрямованого на вироблення спільних підходів до розв’язання ключових проблем у сфері безпеки. А відтак, науковці погодилися з ідеєю продовження тісної співпраці у дослідженні цієї проблематики. Тож доречною виглядала ініціатива Центру міжнародної безпеки та партнерства продовжити дискусію в рамках чергової науково-практичної конференції «Україна в умовах трансформації міжнародної системи безпеки», запланованої на 23–24 травня цього року.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото