Триває Міжнародний науковий семінар «Ґрунти в сучасному світі»

27 вересня 2018 року на географічному факультеті Львівського національного університету імені Івана Франка розпочав роботу Міжнародний науковий семінар «Ґрунти в сучасному світі». Різні аспекти ґрунтознавства науковці обговорюватимуть упродовж двох днів.

Про ґрунти як соціальну, економічну та екологічну цінність розповів у своєму вітальному слові проректор з наукової роботи Університету, член-кореспондент НАН України, професор Роман Гладишевський. Зокрема, проректор наголосив на тому, що саме ґрунти та їхня родючість з давніх-давен і донині безпосередньо впливають на формування суспільств та динаміку їхнього розвитку.

«Природні процеси і зростання населення на планеті невпинно й незворотно змінюють ландшафт, а отже постає завдання для науковців – досліджувати й аналізувати ці процеси. Не лише географи та ґрунтознавці, а й хіміки, геологи, фізики, біологи та інші науковці спільними зусиллями, використовуючи свої знання, лабораторні експерименти, польові роботи, моделюючи процеси, можуть забезпечити комплексний підхід, який складе уявлення про минулу, теперішню і майбутню динаміку екосистеми, забезпечить розуміння моделей, які необхідні для розробки альтернативних типів землекористування та збереження якості ґрунтів», – зазначив Роман Гладишевський, акцентуючи на необхідності інтенсивного дослідження ґрунтів у різних сферах наукових знань.

Цьогоріч кафедра ґрунтознавства і географії ґрунтів Львівського університету відзначила своє 25-ліття. Упродовж цього періоду працівники та випускники кафедри збагатили українську освіту і науку теоретичними напрацюваннями, численними прикладними дослідженнями і ґрунтовними друкованими виданнями. Загалом на кафедрі захищено 40 дисертаційних робіт, з них – 7 докторських.

Про історію кафедри й досягнення її працівників розповів заступник декана географічного факультету Володимир Монастирський. «Сьогодні кафедра займає чільне місце серед структурних підрозділів нашого факультету, а дослідження, якими займаються працівники кафедри, мають надзвичайно велике значення для кожного з нас», – зазначив заступник декана.

Завідувач кафедри економічної і соціальної географії, професор Олег Шаблій, звертаючись до учасників семінару, наголосив, що насправді дослідження ґрунтів у Львівському університеті мають давні традиції і сягають XVIII століття, коли в Університеті утворили кафедру історії природи, географії і землеробства. Також Олег Іванович побажав працівникам кафедри і всім учасникам наукового семінару й надалі продовжувати дослідження, спрямовані на запобігання втраті родючих ґрунтів на нашій планеті.

Після вітальних слів відбулося пленарне засідання семінару, під час якого наукову доповідь «Соціальне ґрунтознавство – новий напрям науки про ґрунти» представив завідувач кафедри ґрунтознавства і географії ґрунтів, професор Степан Позняк. Під час свого виступу науковець розповів про сакральне значення ґрунтів у різних народів світу, їхню особливість, виклики, перед якими постає людство у зв’язку зі збільшенням площі ґрунтів антропогенно забруднених, переущільнених, збіднених елементами живлення тощо.

Окрім того, учасники заходу дискутували про стале управління ґрунтовими ресурсами у контексті адаптації до змін клімату, деградацію ґрунтів як глобальну екологічну проблему, стратегічні підходи до вирішення проблем деградації та відновлення родючості й охорони земель сільськогосподарського призначення Карпатського регіону тощо.

Також у рамках Міжнародного наукового семінару відбулися секційні засідання, присвячені ґенезі та географії ґрунтів, екології ґрунтів, проблемі раціонального використання й охорони ґрунтів та історії ґрунтознавчої науки.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото