Творча зустріч із Павлом Головчуком

21 липня 2015 року в Університеті відбулась зустріч із українським письменником і журналістом з Республіки Хорватія, членом Спілки письменників Німеччини, шевченкознавцем, істориком Павлом Головчуком. У заході взяли участь в.о. декана філологічного факультету Василь Будний, завідувач бібліотеки діаспорних видань імені Петра Ґоя Орися Лещишин, заступник голови координації Української національної меншини Республіки Хорватії Михайло Семенюк, шанувальники творчості Павла Головчука та студенти. Після спільного виконання «Многая літа» на честь Павла Андрійовича, який днями відсвяткував свій ювілей, музичне вітання подарувала ювілярові солістка капели «Зоряниця» Софія Тютько.

Модератор проекту, студент IV курсу філологічного факультету Давор Лагудза детальніше ознайомив публіку із життєвою та творчою біографією Павла Головчука. З особливою гордістю Давор розповів про те, що значну частину свого життя Павло Андрійович присвятив дослідженню діаспори Сербії та Хорватії, глибоко вивчав та щиро шанував творчість Геніїв української нації Тараса Шевченка й Івана Франка.

Звертаючись до учасників заходу, Павло Головчук подякував за унікальну можливість побувати в Університеті, який носить ім’я Івана Франка. Також він зазначив, що для нього є великою честю побувати в бібліотеці діаспорних видань, засновником якої є Петро Ґой, з яким Павло Головчук був знайомий особисто. Автор збірок «Корінням з України», «Кольорові сни або листи діда Панаса Бездольного» та «Тут я почув своє рідне слово…» вразив публіку прочитанням власної поезії, у якій переплелись журба й туга за долю свого народу та велика надія на світле майбутнє.

В.о. декана філологічного факультету Василь Будний подякував Павлу Андрійовичу за його працю і значний вклад у розвиток культурно-суспільних відносин двох народів – українського та хорватського.

Орися Лещишин подякувала Павлу Головчуку за безцінний подарунок бібліотеці діаспорних видань імені Петра Ґоя – поетичні збірки автора.

Спільне виконання «Молитви» за добру долю України стало завершальним акордом заходу.

Довідка: Павло Андрійович Головчук – український письменник і журналіст з Хорватії, шевченкознавець, колишній голова Союзу русинів-українців Республіки Хорватія, член Спілки письменників Німеччини, історик.

Народився Павло Андрійович 5 липня 1940 року в українському селі Дев’ятина (Боснія і Герцеговина). Після закінчення початкової 8-річної школи навчався у хорватських салезіян у м. Кріжевці.

Після служби в армії навчався на вищих курсах для адміністративних працівників. Працював у м. Баня Лука, заочно продовжив навчання на правничому факультеті Сараєвського університету.

Протягом 12-ти років готував українські радіопередачі на Радіо Баня Лука, брав активну участь у роботі українських організацій у Боснії, Хорватії та Сербії.

Так склалися життєві обставини, що 1980 року Павло Головчук виїхав до Німеччини. Дев’ять років працював при українській греко-католицькій парафії в м. Гамбурзі. Навчався на дияконських курсах, які організував Патріарх Йосиф Сліпий при Католицькому Університеті в Римі.

Від 1989 до 2005 років працював в Апостольській Екзархії для українців греко-католиків Німеччини і Скандинавії у м. Мюнхені, виконуючи обов’язки секретаря канцелярії Єпископського Ординаріату та редактора газети «Християнський голос».

Як і всі великі постаті нашої літератури, Павло Андрійович почав писати ще в юні роки спочатку хорватською та сербською мовами, а з часом перейшов виключно на свою рідну українську мову.

Власні вірші, репортажі, прозу друкував у «Літературному слові», «Рускім слові», журналі «Нова думка» (в країнах колишньої Югославії), газетах «Шлях перемоги», «Християнський голос», виступав з авторськими творами на Радіо «Свобода».

У бібліотеці альманаху українців у Західній Європі «Зерна», що виходить у Німеччині (шеф-редактором якого є поет Ігор Трач), у 2000 році вийшла перша книжка літературних творів Павла Головчука – «Корінням з України», а в 2003 році у видавництві «Коло» (м. Дрогобич) була надрукована книга «Кольорові сни або листи діда Панаса Бездольного», упорядником якої є професор Микола Зимомря.

У 2005 році вийшла з друку ще одна книжка – «Тут я почув своє рідне слово…», де автор розповідає читачеві про свої спогади з дитинства, що пройшло в його рідному селі Дес’ятина в Боснії і Герцеговині. У 2007 році зявляється наступна книжка «Стіжки».

Павла Головчука як видатного письменника нашої новітньої літератури можна ставити поряд із геніальним етнографом, збирачем народної творчості українців колишньої Югославії – Володимиром Гнатюком. Упродовж кількох років Павло Андрійович працював над дослідженням історії української діаспори, яка проживає в Боснії і Герцеговині, Хорватії та Сербії. Першим результатом цієї великої роботи є книжка «Наші долі», опублікована 2010 року.

Протягом останніх десяти років Павло Головчук доклав багато зусиль, аби в Хорватії презентувати творчість Тараса Григоровича Шевченка, зокрема досліджував образ матері й жінки у творчості Шевченка, виводив зв’язки Шевченка з Хорватією та з Сербією і перекладав вірші Шевченка на хорватську та сербську мови.

Сьогодні Павло Андрійович Головчук проживає в с. Липовляни (Республіка Хорватія). Разом із своєю дружиною Ганною Головчук є активним членом Культурно-просвітнього товариства українців «Карпати» с. Липовляни. Невтомно працює кореспондентом української газети «Вісник Української Громади в Хорватії», «Рідного слова» (Сербія) та продовжує свою дослідницьку діяльність на тлі історії української діаспори в Хорватії, Сербії та Боснії і Герцеговині.

Світлини: Ірини Кузьми Більше фото