У Львівському університеті презентували книгу «Християнський націоналізм»

16 квітня 2019 року у Дзеркальній залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбулася презентація книги «Християнський націоналізм», яка є першим повним виданням наукового доробку талановитого українського вченого-славіста, мовознавця, літературознавця Константина Чеховича (1896-1987). До збірника наукових праць увійшла фундаментальна монографія про Олександра Потебню та історичні, філософські, літературознавчі й мовознавчі розвідки, опубліковані на сторінках української та іноземної міжвоєнної преси.

Презентацію розпочав проректор з науково-педагогічної роботи Львівського університету, професор Ярослав Гарасим, наголосивши на значущості наукового доробку Константина Чеховича для сучасного етапу українського державотворення. «У час особливої турбулентності суспільного простору нашого сьогодення ми шукаємо порятунку й орієнтиру. Почасти шукаємо його у минулому, в працях видатних філософів, культурних діячів, державотворців. Константин Чехович – це саме та визначна неординарна постать в історії української культури, науки та духовності. Це людина, яка пережила всі історичні випробовування, що випали на долю українства у минулому столітті», – зазначив Ярослав Іванович.

Модератор заходу, письменник та літературознавець Василь Ґабор зазначив, що книга «Християнський націоналізм» вийшла під егідою Львівського національного університету імені Івана Франка та Львівської національної бібліотеки. «Книга вийшла в серії «Приватна колекція», адже одним із основних завдань цієї серії є повернення в культурний та інтелектуальний дискурс несправедливо забутих імен видатних вчених минулого», – наголосив Василь Габор.

Докладніше про непростий життєвий шлях Константина Чеховича, ідею та структуру видання розповіли упорядники книги Олег Петрук та Мар’яна Комариця.

«Назва нашого збірника уособлює націоцентричний підхід до аналізу наукових, літературних, мовних та історичних явищ. В ширшому контексті назва дуже містко відображає націоцентричну концепцію самого Чеховича», – зазначила Мар’яна Комариця.

Особливу увагу упорядники акцентували на монографії, яка відкриває збірник і присвячена дослідженню праць видатного мовознавця Олександра Потебні. За словами Мар’яни Комариці, важливим є те, що у своїй розвідці К. Чехович представив видатного дослідника як власне українського вченого, який ні ідейно, ні інтелектуально не може бути вписаним до російської наукової традиції.

Розповідаючи про інші розділи книги, упорядники відзначили численні аспекти досліджень Константина Чеховича, які є надзвичайно актуальними й сьогодні. Олег Петрук зауважив, що видатний науковець минулого століття утверджує важливість націоналізму в контексті єдності нації та успішного процесу державотворення, але водночас наголошує, що націоналізм повинен бути обмежений певними моральними рамками, зокрема, християнськими цінностями.

Після короткої розповіді про структуру та магістральні ідеї видання захід перейшов у формат невимушеного діалогу, під час якого студенти й викладачі Університету мали змогу обмінятися думками про літературний, філософський та історичний процеси в Україні у ХХ-ХХІ ст.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото