У Львівському університеті відбулася відкрита лекція Віталія Портникова

18 лютого 2019 року в Актовій залі Львівського національного університету імені Івана Франка відомий український публіцист і журналіст Віталій Портников прочитав для студентів відкриту лекцію «Українська цивілізація: чи є перспектива майбутнього?».

На початку зустрічі Віталій Портников поділився спогадами про власне життя «за залізною завісою», коли «в людини була досить обмежена можливість пересування і дуже вузька можливість вибору свого життєвого шляху». Він зазначив, що сьогодні є великим досягненням те, що людина може сама обирати місце проживання або ж вільно виїжджати на свою історичну батьківщину.

За словами Віталія Портникова, після проголошення незалежності у 1991-му році Україна так і не стала справді незалежною державою. Вона лише змінила назву і продовжила жити за усталеними архаїчними принципами вчорашньої радянської республіки. І так тривало, по суті, аж до 2014 року – початку російсько-української війни, яка дала сильний поштовх процесам української самоідентифікації. На той час весь цивілізований світ просунувся далеко вперед у питаннях соціально-політичного характеру – державної мови, культурного продукту, помісної церкви, – тоді як Україна працює над цим тільки зараз. «Ми все ще дивуємося, коли наш музичний ефір стає україномовним, коли кінематограф стає українським, – наголосив публіцист. – Але ті реформи, які ми зараз проводимо, більшість країн втілили ще 50 років тому і зараз лише продовжують їх удосконалювати».

Основою національного державотворення має стати усвідомлення простої ідеї: не існує України без українців. «Якщо ми не зможемо побудувати сильну країну, то те українство, яке сьогодні проживає в різних країнах світу, не зможе існувати. Знищимо Україну – знищимо точку сили навіть для всіх тих людей, які не обирають собі Україну за місце проживання. Саме розуміння того, що в них є своя країна, робить їх особистостями», – закцентував Віталій Портников.

На думку Віталія Едуардовича, будувати державу слід як «результат колективної волі, правильного вибору, чіткого усвідомлення тих цивілізаційних настанов, які ми перед собою ставимо, усвідомлення того, що ці настанови мають вироблятися тут і зараз, в українському суспільстві». Спираючись на ретельний аналіз історичних процесів у світі, Віталій Портников вислови переконання, «що демократична європейська самостійна Українська Держава просто приречена на те, щоб вона існувала і була успішною. Справа лиш у тому, коли саме це станеться? А це вже питання не процесу, а часу. Час же залежить від того, наскільки правильними будуть сучасні рішення. Важливо стати не жертвою історичного процесу, а активним його учасником».

Далі лекція переросла у плідний полілог. Віталій Портников відповів на численні запитання студентів та викладачів Львівського університету, а також підписав усім охочим свою останню публіцистичну книгу «Дзвони Майдану».