У Львівському університеті відбувається Міжнародна конференція «Банахові простори та їх застосування»

26 червня 2019 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка розпочала роботу Міжнародна конференція з геометрії банахових просторів, присвячена 70-й річниці з дня народження Анатолія Миколайовича Плічка.

Анатолій Плічко є одним із небагатьох визнаних у світі українських математиків, що працюють у теорії банахових просторів, які названі в честь геніального львівського математика Стефана Банаха. Анатолію Плічкові належить низка фундаментальних результатів, пов’язаних з базами Маркушевича у банахових просторах, які увійшли у стандартні підручники з теорії банахових просторів. Прізвище Плічка увіковічене у просторах Плічка (тобто банахових просторах, що допускають 1-нормуючий Σ-підпростір у дуальному просторі).

З 1980 по 1995 рр. Анатолій Плічко працював у Львові (в Інституті прикладних проблем механіки і математики Національної Академії Наук України і за сумісництвом у Львівському національному університеті імені Івана Франка). Засвідчуючи внесок Анатолія Плічка у розвиток теорії банахових просторів, на конференцію до Львівського університету прибули  світила цієї науки з усього світу.

Відкриваючи конференцію проректор з наукової роботи, член-кореспондент НАН України, професор Роман Гладишевський коротко окреслив історію Львівського університету та розповів про його багаті математичні традиції. Крім того, Роман Євгенович закцентував увагу на важливості сучасних наукових праць, присвячених дослідженню банахових  просторів, серед яких чільне місце займають публікації Анатолія Плічка.

Також до вітальних слів долучилися завідувач кафедри геометрії і топології Львівського університету Тарас Банах та заступник директора Інституту прикладних проблем механіки і математики ім. Я. С. Підстригача НАН України Володимир Пелих.

Програма конференції передбачала 14 пленарних доповідей, які виголосили класики теорії банахових просторів: Р. Арон, М. Островський, Б. Радріанантоаніна (США), Ф. Альбіак, М. Мартін, М. Раха (Іспанія), С. Троянські (Болгарія-Іспанія), Г. Шехтмен (Ізраїль), В. Ференці (Бразилія), М.Войцеховський (Польща), М. Фабіан (Чехія), Д. Йост (Австралія), В. Кадець (Україна).

Загалом робота Конференції триває у 6 секціях: геометрія банахових просторів, аналіз у банахових просторах, теорія операторів, застосування банахових просторів, дійсний та комплексний аналіз, топологія та топологічна алгебра.

Участь у масштабному науковому форумі беруть понад 100 вчених з 20 країн світу – України (37), Іспанії (11), Польщі (10), Туреччини (5), Чехії (4), США (4), Німеччини (3), Італії (3), Бразилії (2), Естонії (2), Австралії, Канади, Фінляндії, Франції, Грузії, Індії, Ізраїлю, Норвегії, Румунії, Росії, Таїланду (по одному учаснику).

Додамо, що місто Львів є знаковим в історії математики, оскільки тут працювала всесвітньо відома Львівська математична школа. А відтак, програма наукового форуму, який триватиме до 29 червня, передбачає і насичену культурну складову. Зокрема, учасники конференції матимуть змогу пройтися по історичних місцях, близьких серцю кожного математика, випити каву у Шкоцькій кав’ярні, записати математичну проблему до Шкоцької книги та    відвідати могилу Стефана Банаха на Личаківському цвинтарі.

За словами організаторів, конференція передбачає активну комунікацію вчених, а відтак уже зараз можна говорити про те, що на чотири дні Львівський національний університет імені Івана Франка став одним із головних міжнародних осередків обміну математичними результатами і платформою для генерування нових наукових ідей.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото