У Львівському університеті відбувся концерт «Україна – Франція: пісенний діалог»

31 травня 2019 року в Актовій залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбувся концерт «Україна – Франція: пісенний діалог» за участю заслуженої хорової капели України «Боян» імені Євгена Вахняка, хору «Achoriny» (Франція) та оркестру народного ансамблю пісні і танцю «Черемош».

Концерт розпочався виступом хорової капели Львівського університету «Боян» під керівництвом Василя Чучмана, який привітав усіх присутніх і зазначив, що концерт відбудеться «у форматі пісенного діалогу між двома країнами – Україною та Францією». Хористи виконали кілька відомих композицій, серед яких – «Воскресеніє Христово видівше»  Артемія Веделя, «Мати милосерда» Димитрія Туптала (обробка для хору Ганни Гаврилець), «Гей видно село» Левка Лепкого (обробка для хору Миколи Колесси) та «Ave Verum» Шарля Гуно.

Після цього на сцену вийшли гості з Франції – хор «Achoriny». Керівник хору Василь Борис висловив подяку Василеві Чучману та капелі «Боян» за запрошення та багаторічну співпрацю і розповів про діяльність та репертуар хору «Achoriny». Президент асоціації хористів Сільвія Чемін-Рой розповіла про історію створення хору: «Багато років тому молодий музикант-акордеоніст родом з Гошева приїхав у Францію в турне і там зустрів ту, яка стала його дружиною і народила йому двох синів. Йдеться про Василя Бориса, керівника нашого хору. З того часу він пропонує нам співати українських пісень, і ми із задоволенням це робимо. Тим самим ми пропонуємо іншим французам дізнатися, що таке Україна».

А відтак, під час концерту в Університеті хор «Achoriny» представив у своєму виконанні чимало знакових українських пісень, серед яких як народні, так і авторські композиції. Наприклад, на сцені під супровід оркестру «Черемош» хористи виконали українські народні пісні «А калина не верба», «Лучче було не ходити», «Тихо над річкою», «Взяв би я бандуру», фрагмент із опери «Наталка Полтавка» – пісню «Ой, я дівчина Полтавка» композитора Миколи Лисенка та інші. Чоловічий склад хору «Achoriny» виконав українські народні пісні «Ой у полі верба» та «Калино-малино». Насамкінець прозвучали дві композиції французькою мовою, за допомогою яких хористам вдалося познайомити присутніх також і з французькою культурою.

Як зазначив Василь Борис, головною метою приїзду хору було бажання заспівати з капелою «Боян» на одній сцені, тому концерт продовжили спільним виконанням українських пісень. Глядачі мали нагоду почути унікальне виконання таких відомих композицій, як «Думи мої», «Розпрягайте, хлопці, коні», «Реве та стогне Дніпр широкий» та багато інших.

Після завершення музичної частини вечора представник департаменту з питань культури, національностей і релігії Львівської обласної державної адміністрації Ілля Стефанко подякував колективам за прекрасний виступ і з приємністю зазначив: «Дивлюся на цих двох українців Василів і думаю, що в них є якась спільна тактика і мета: скоро вся Європа заспіває українською». Принагідно Ілля Стефанко вручив керівникові хору Василю Борису грамоту за високу професійну майстерність, творчу працю та популяризацію української культури у світі.

До привітань доєднався проректор Львівського університету з науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку Мар’ян Лозинський. Він зазначив: «Не одна душа сьогодні сентиментально заплакала і не одне серце відчуло задоволення від почутого, адже, як кажуть, нашого українського цвіту було, є і буде по всьому світу. Те, що зробив сьогодні на сцені ваш хор, мабуть не зробив би жоден парламент, жоден уряд для того, щоб між нашими народами завжди була любов і злагода».

Голова товариства зв’язків з українцями за межами України «Україна-Світ» Богдан Якимович висловив щиру подяку колективові «Achoriny» за їхню діяльність: «Дякуємо вам за те, що в той важкий час, коли Україна бореться зі своїм споконвічним ворогом, ви будуєте місточок до багатого краю української культури».

Президент «Alliance Française» м. Львова, директор Наукової бібліотеки Університету Василь Кметь також долучився до привітань та подяк. «Під небом маленького Парижа ми щиро раді вітати наших французьких гостей. Сьогодні дуже приємно було чути про те, як гарно співпрацюють наші університетські колективи співпрацюють з вами, створюючи цей новий простір справді нової, вільної, єдиної Європи, в якій вільна, незалежна Україна є перлиною», – зазначив він. Від імені «Alliance Française» Василь Кметь висловив подяку керівникові Василеві Борису і всьому колективу хору «Achoriny» за мистецький талант та розвиток українсько-французьких зв’язків. Подяку за багаторічну мистецьку діяльність, ініціативу та участь у розвитку українсько-французьких культурних взаємозв’язків вручили також керівникові хорової капели «Боян» Василеві Чучману та всьому колективу.

Вечір завершили спільним виконанням духовного гімну України – пісні «Боже великий, єдиний».

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото