У Львівському університеті відкрили виставу архівних документів до століття встановлення дипломатичних відносин між Україною та Німеччиною

У рамках Тижнів Німеччини в Україні 26 жовтня 2018 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка відкрили виставку архівних документів «Україна та Німеччина: до століття встановлення дипломатичних відносин (1918-2018)». У співпраці з Львівським університетом виставку організували представництво Фонду імені Ганса Зайделя в Україні та Посольство Федеративної Республіки Німеччина в Києві.

Експозиція складається із шести стендів, які, зокрема, ілюструють події, що зробили можливими українсько-німецькі дипломатичні відносини, процес їхнього становлення та зміцнення. На стендах розміщено архівні документи і фото періоду мирних переговорів у Бресті-Литовському, перших дипломатичних контактів між країнами, діяльності першого Посольства Української Держави у Берліні тощо. Яскраві і влучно підібрані матеріали чітко артикулюють тогочасну місію Українського Посольства у Німеччині та висвітлюють період діяльності Консульства Української Народної Республіки в Мюнхені як останньої барикади української дипломатії 1917-1924 років.

З вітальним словом із нагоди відкриття виставки до учасників заходу звернулася проректор з науково-педагогічної роботи та міжнародної співпраці Львівського університету Марія Зубрицька, яка наголосила на важливості експозиції для розуміння історичних процесів та актуальності її тематики.

«Той перший незалежний досвід, який 100 років тому отримали багато країн, для когось із них був успішним, але для Української держави через низку драматичних подій він не став історією тривалого успіху. Попри це, такі моменти, як, зокрема, історія дипломатії тих часів, для нас сьогодні є цеглинами, з яких складається національна пам’ять і національна ідентичність. Історія – це набагато більше, ніж просто дати та факти. Історія – це щось глибинне, те, що формує кожного з нас. Сьогоднішня виставка, присвячена століттю початку українсько-німецьких дипломатичних відносин, є яскравим прикладом тривалості історії, важливості процесів минулого для сучасності», – наголосила Марія Зубрицька.

Завідувач кафедри міжкультурної комунікації та перекладу Алла Паславська представила німецьких гостей – керівника відділу співпраці Фонду імені Ганса Зайделя зі Східною та Центральною Європою Геннінґа Зенґера та керівника представництва Фонду імені Ганса Зайделя в Україні Даніеля Зайберлінга.

Окреслюючи важливість виставки Геннінґ Зенґер відзначив цікаві архівні матеріали, які стосуються українсько-німецьких дипломатичних відносин, ілюструють їхній початок, історичні постаті, які їх налагоджували, і свідчать про внесок української дипломатії в справу визнання України суб’єктом міжнародних відносин.

Даніель Зайберлінг розповів присутнім про задум проведення виставки та її мобільний характер – раніше з нею вже ознайомились у Мюнхені (березень 2018 р.), Києві, Чернігові та Одесі (травень – жовтень 2018 р.). До тижнів Німеччини в Україні (з 19 жовтня по 2 листопада 2018 р.) виставку відвідали студенти та викладачі Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Дніпровського національного університету імені О. Гончара, Чернівецького національного університету імені Ю. Федьковича. За словами Даніеля Зайберінга, надзвичайно важливо не лише побудувати демократичну державу, але й вміти її захистити, відстояти демократичні цінності. До цього матеріали виставки закликають не лише українців, але й громадян Німеччини, особливо у сучасних політичних умовах.

Із архівними документами виставки присутніх ознайомив кандидат історичних наук, професор Львівського національного університету імені Івана Франка Олег Павлишин, який розповів про історичні передумови встановлення дипломатичних відносин між Україною та Німеччиною, перші дипломатичні контакти, посольства та консульства і їхню діяльність.

Пошуком і відповідною підготовкою дипломатичних документів до експозиції займалися представники Міністерства закордонних справ України, Державної архівної служби України, Наукового товариства історії дипломатії та міжнародних відносин, Сіверського інституту регіональних досліджень за сприяння Представництва Фонду Ганса Зайделя в Україні.

У Львові виставка архівних документів експонуватиметься  з 26 жовтня по 2 листопада 2018 року. Оглянути експозицію може кожен, хто завітає до Львівського національного університету імені Івана Франка.

Після завершення виставки німецька делегація відвідала Музей історії Львівського національного університету імені Івана Франка.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото