У Львівському університеті відзначили ювілей професора Ірини Кочан

5 березня 2019 року в Дзеркальній залі Львівського університету відбулося урочисте святкування 70-річного ювілею завідувача кафедри українського прикладного мовознавства, професора Ірини Миколаївни Кочан.

Ірина Кочан – відома українська мовознавець і педагог, відмінник освіти України (1999), доктор філологічних наук (2006), завідувач кафедри українського прикладного мовознавства Львівського університету.  Закінчила з відзнакою філологічний факультет Університету, вчителювала у школах Львівщини, а з 1975 року почала працювати на посаді асистента кафедри української мови Львівського університету. До сфери наукових зацікавлень Ірини Кочан входять українське термінознавство, лінгвістичний аналіз, культура мови, методика навчання української мови. Ірина Миколаївна є автором понад 250 наукових праць, серед яких «Сторінки національної методики викладання української мови: Конспект лекцій» (1993), «Словник-довідник з методики викладання української мови в середній школі» (Львів, 2002, 2005, у співавторстві), посібники з культури мови (1995, 2003) та лінгвістичного аналізу тексту (1999, 2008) та багато інших.

Урочистості з нагоди ювілею Ірини Кочан розпочалися з виступу доцента кафедри українського прикладного мовознавства Данути Мазурик, яка розповіла про життєвий шлях та наукові досягнення ювілярки. «Під керівництвом Ірини Миколаївни захищено 14 кандидатських дисертацій, вона є членом правописної комісії, бере участь у пленумах, присвячених питанням розвитку української термінології. Також Ірина Миколаївна – член Наукового товариства імені Шевченка, була вченим секретарем Спеціалізованої ради з захисту дисертацій, отримала нагрудний знак «За наукові досягнення». Але попри це, вона підходить до свого ювілею не як до фінішу, а як до старту нового етапу життя, нових можливостей», – зазначила Данута Мазурик. Окрім того, Данута Володимирівна акцентувала на особистих рисах характеру Ірини Кочан: «Долі кожного з нас так чи інакше пов’язані з Іриною Миколаївною. Вона своєю роботою вселяє натхнення у кожного з нас. Вона випромінює щирість та доброзичливість і завжди знайде, про що поговорити і про що помовчати».

До привітань доєднався Ректор Університету, член-кореспондент НАН України, професор Володимир Мельник. Він підкреслив важливість особистостей, які творять в Університеті неповторну атмосферу інтелектуального задоволення та співпраці і своїм прикладом доводять, що потрібно бути не просто науковцем, а й патріотом своєї справи та носієм національних цінностей.

«Історія Університету багата на видатні наукові постаті, наукові досягнення. Завдяки праці колективу ми досягаємо високих показників у різних рейтингах. Але я переконаний, що цим атмосфера та академічний дух Університету далеко не вичерпується і не обмежується. Особливу траєкторію руху і поступу Університету визначають особистості, які своїм життям і щоденно роботою втілюють, те що ми називаємо українською національною ідеєю. Приклад Ірини Миколаївни – це якраз втілення через працю цієї великої і поважної національної ідеї. Дякую, що творите цю атмосферу щирості, відповідальності, професіоналізму», – зазначив Ректор, звертаючись до Ірини Кочан.

До вітального слова також запросили колег з усіх кафедр філологічного факультету. Кафедру українського прикладного мовознавства представляли Зоряна Мацюк та Ірина Кметь, які побажали ювілярці здоров’я та наснаги і відзначили динамічний розвиток кафедри під керівництвом Ірини Миколаївни. Вони продекламували вірш, присвячений іменинниці та вручили їй цінний подарунок – альбом з пам’ятними світлинами.

Кафедру української мови імені професора Івана Ковалика представила завідувач кафедри, професор Зоряна Купчинська. Звертаючись до Ірини Кочан, вона сказала: «Ви маєте чим пишатися, у вас прекрасна родина, ви зреалізували себе як науковець. Кафедра дуже зросла за ці 12 років. Ювілей ви зустрічаєте в розквіті наукових і творчих сил. Тому бажаю, щоб ви і надалі були такою енергійною і максимально докладалися до того, що ще не зроблено в науці».

Від кафедри загального мовознавства Ірину Кочан привітали професори Флорій Бацевич та Галина Мацюк. Флорій Сергійович зазначив, що при згадці про Ірина Миколаївну в його думках постають чотири слова, які характеризують її як особистість: чесність, порядність, турбота і професіональність.

Завідувач кафедри теорії літератури та порівняльного літературознавства, професор Михайло Гнатюк відзначив вагомий науковий внесок Ірини Кочан у розвиток лінгвістики: «Вона з гідністю пройшла свій шлях. Адже треба заслужити в Бога і в людей таку нагоду, щоб в тому найвищому залі Львівського університету вітали ювіляра з його великим святом».  Викладач кафедри Мар’яна Гірняк згадала про перші уроки філологічної мудрості, які отримала саме від Ірини Кочан, свого першого наукового керівника ще в часи навчання у Малій академії наук.

До привітань приєдналися також представники кафедри слов’янської філології імені Іларіона Свєнціцького. Завідувач кафедри, професор Алла Татаренко підкреслила важливість постійної співпраці з кафедрою українського прикладного мовознавства: «Міжнародні зв’язки нашої кафедри завжди змушують нас приходити до вас за допомогою і порадою, і тішить, що ви, Ірино Миколаївно, завжди радо ділитеся досвідом та даєте цінні поради».

Викладачі кафедри української літератури імені академіка Михайла Возняка Володимир Працьовитий та Ірина Роздольська відзначили, що поруч із значними науковими досягненнями, Ірина Миколаївна володіє винятковими рисами, які дозволяють їй бути «принциповим вченим і вимогливим викладачем, але водночас щирою і доброзичливою людиною».

Оскільки кафедра українського прикладного мовознавства співпрацює з усіма факультетами Університету, забезпечуючи викладання дисципліни «Українська мова за професійним спрямуванням», то на урочистості з нагоди ювілею Ірини Кочан завітали також представники інших факультетів, зокрема декан факультету культури і мистецтв, доцент кафедри бібліотекознавства і бібліографії Роман Крохмальний та завідувач кафедри мови засобів масової інформації факультету журналістики, професор Марія Яцимірська, які побажали іменинниці наснаги на довгі роки роботи та наголосили на важливості продовження подальшої плідної співпраці.

Досвід та наукові здобутки Ірини Кочан підтверджуються тим, що її учні та колеги працюють в наукових установах та закладах вищої освіти в усьому світі. Тому з нагоди 70-річного ювілею Ірина Миколаївна отримала привітання від колективів Донецького національного університету імені Василя Стуса, Криворізького державного педагогічного університету, Запорізького національного технічного університету, Познанського університету в Польщі та відеовітання від викладачів та студентів-іноземців Харківського національного університету імені Василя Каразіна.

Вітальні слова прозвучали також від колег Ірини Миколаївни з інших освітніх та наукових установ Львова: від представниці Українського мовно-інформаційного фонду НАН України, професора Людмили Симоненко, директора Міжнародного центру освіти, культури та зв’язків з діаспорою Національного університету «Львівська політехніка» Ірини Ключковської, старшого наукового співробітника відділу УМ НАН України, голови мовознавчої комісії НТШ Ганни Дидик-Меуш, заступника директора з наукової роботи Інституту українознавства імені І. Крип’якевича Тетяни Ястремської, завідувача кафедри української мови НУЛП Зоряни Куньч, професора Ірини Фаріон, голови Центру міжнародної освіти Інституту післядипломної освіти та доуніверситетської підготовки ЛНУ ім. Івана Франка Віри Коваленко, та завідувача кафедри українознавства Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького Тетяни Єщенко.

На завершення слово взяла сама ювілярка. Вона подякувала усім присутнім за привітання і зазначила: «Мене змалювали ідеальною, але всі ми люди, і в кожного є якісь недоліки. Насправді для мене велика честь працювати в Університеті. Я вдячна за те, що мала честь навчатися у великих науковців – Івана Ковалика, Юліана Редька, Таміли Панько. Саме їм та всьому колективу я завдячую своїми успіхами».

До створення святкової атмосфери заходу долучилися дівочий хор «Ліра» з піснею «Тече річка», студентка філологічного факультету Ліда Базиляк з музичною композицією для скрипки та колектив студентів факультету культури і мистецтв, які виконали «Многая літа» на честь ювілярки.

Модератором святкової зустрічі був декан філологічного факультету, професор Святослав Пилипчук.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото