У Львівському університеті відзначили Всеукраїнський день бібліотек

У рамках відзначення Всеукраїнського дня бібліотек університетська книгозбірня вітала гостей і читачів. Нагадаємо, що на X Львівському міжнародному бібліотечному форумі, який відбувався в межах нещодавнього 26-го BOOKFORUM, було заанонсовано акцію «Бібліотеки повні людей!». Під час виступу на пленарному засіданні бібліофоруму  директорка Українського інституту книги Олександра Коваль наголосила, що «бібліотека повинна бути», хоч і мусить протистояти викликам часу та змінам в інформаційному та соціокультурному просторах. Відтак Олександра Коваль закликала бібліотекарів та книголюбів 30 вересня підтримати акцію «Бібліотеки повні людей!», щоб довести, що насправді читальні зали бібліотек не спорожніли.

Та й справді, упродовж цього дня Наукову бібліотеку Львівського  університету відвідали численні шанувальники книги. Зокрема, з екскурсією до книгозбірні завітали учні 7-б класу Львівської державної середньої загальноосвітньої школи № 3, адже незабаром юні книголюби можуть стати не тільки студентами Львівського університету, але й читачами університетської бібліотеки. Тож із книжковими скарбами, які чекають на них у фондосховищах, діти мали нагоду ознайомитись вже сьогодні. Окрім того, молоді читачі, змогли зазирнути за лаштунки бібліотечної справи, дізнатись більше про історію найдавнішої книгозбірні України та поблукати лабіринтами унікальної конструкції сховища, виготовленої спеціально для нашої бібліотеки 1902 р. у Сяноку (Польща).

Програма відзначення Дня бібліотек не оминула й інтелектуального набутку працівників книгозбірні, зокрема колеги та гості університетської бібліотеки мали нагоду послухати такі лекції: «Петрарка і бібліотеки/Петрарка у бібліотеці» (Микола Ільків-Свидницький), «Віртуальна бібліотека у Львові XVIII ст.: de Gallica ad «Галка»?» (Василь Кметь), а також «Візуальна агітація на війні: 1914-1920» (Юрій Лисий).

Микола Ільків-Свидницький розповів присутнім про бібліотеку Ф.Петрарки, яка складалася із творів Платона, Гомера, Арістотеля, Горація, Вергілія, Цицерона, Квінтіліана, Тіта Лівія, Апулея, Палладія, Халкідія, а також Августина, Марціана Капелли, Євстахія, Абеляра, Данте та інших авторів. Також доповідач проаналізував книжкові пам’ятки, які пов’язані з іменем відомого італійського гуманіста, що зберігаються у фондах Наукової бібліотеки – рукописи та альдини.

Директор Наукової бібліотеки Василь Кметь розповів гостям та читачам, які завітали на лекцію, про традицію читання періодики у давньому Львові. Моду на кавування за читанням газети принесли до міста Лева французи – 1 січня 1776 р. у Львові з’явилася «Gazette de Leopol» за клопотанням Шевальє Осуді. Головно у цьому контексті Василь Федорович зосередив увагу на бібліографічних рекомендаціях-анонсах, які вперше були надруковані саме у Львові. У такий спосіб, видавець створив першу віртуальну бібліотеку у місті – з 5 вересня було опубліковано 24 рекомендації щодо придбання літератури для читання, серед яких були найпопулярніші у Європи автори: генерал Поль-Алексі Дюбуа, австрійський фельдмаршал Раймунд Монтекукколі,капітан королівської кавалерії Жан Луї Лє Коент, голландський фізик Пітер Ван Мюссенбрук, французький сходознавець Жозе де Гінь, ботанік і медик Франсуа Буасьє де Соваж де Лякруа та інші.

Воєнні друки періоду 1914-1920 рр. проаналізував у своїй доповіді Юрій Лисий, який упродовж тривалого часу вивчає саме цей сегмент у фондах університетської бібліотеки. Агітки, плакати та листівки відомих майстрів цього жанру – К. Мацковича, Е. Бартоломейчика, З. Камінського та інших – становлять надзвичайно цікавий пласт матеріалу для дослідження інструментів творення та упровадження ідеології, впливів на маси й формування суспільної думки. Доповідач також показав присутнім єдиний український плакат того часу у виконанні Павла Ковжуна (друк Культурно-просвітницького відділу Дієвої армії УНР).

А от надвечірок Дня бібліотек був присвячений прогулянкам бібліотечними лабіринтами і сховищами – усі охочі мали нагоду дізнатись про віхи історії університетської книгозбірні, а також оглянути головне книгосховище. До того ж, у головному читальному залі було розгорнуто книжкову виставку із давніми друками та рукописами.

Світлини: Наукової бібліотеки Більше фото