У Львівському університеті розпочав роботу семінар «Кордони як феномен новітньої історії Центральної Європи»

7 червня 2018 року у головному читальному залі Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка розпочав роботу методологічний семінар дослідників Центральної Європи. Захід об’єднує науковців з різних країн, чиї щорічні зустрічі та дискусії традиційно проходять у знакових для регіону історичних центрах. Поряд з Львівським університетом, співорганізаторами цьогорічного семінару «Кордони як феномен новітньої історії Центральної Європи» є Зальцбурзький університет Паріса Лодрона, Університет Масарика в Брно та Остравський університет.

З привітанням до учасників семінару звернулася проректор з науково-педагогічної роботи та міжнародної співпраці Львівського університету Марія Зубрицька. Зокрема, Марія Олексіївна відзначила важливість міждисциплінарного підходу до вивчення кордонів, значення і роль яких як культурного і ментального феномену у нинішніх умовах суспільних трансформацій важко переоцінити.

Декан історичного факультету ЛНУ ім. Івана Франка професор Роман Шуст поділився спогадами про власні «зустрічі» з різними центральноєвропейськими кордонами під час поїздок регіоном та побажав учасникам семінару плідних і цікавих дискусій.

Заступник декана філософського факультету Університету Масарика в Брно професор Лукаш Фасора і доктор Деніса Нечасова окреслили основну концепцію та ідеї, закладені у тематиці семінару.

Робота семінару відбувається у трьох секціях. Доповідачі у першій секції Влад Поповічі (Румунія), Їржі Брновяк (Чеська Республіка), Евальд Гібль (Австрія) і Роман Чмелик (Україна) обговорюють вплив кордонів на формування ідентичностей у модерній Центральній Європі на прикладі трьох пограничь – угорсько-румунського, австро-чеського й українсько-польського.

Друга секція, у якій представлені реферати Петра Попелки і Павела Кладіви (Чеська Республіка), Юдіт Пал (Румунія), Ганса Гааса (Австрія) і Романа Сироти (Україна), зосереджується на проблемах накреслення, символізації та візуалізації кордонів у Центральній Європі, взаємодії «національних інтересів» і Realpolitik у процесі висунення й контрвисунення територіальних вимог.

Третя секція, у якій беруть участь представники Чехії Лукаш Фасора, Томаш Дворжак, Деніса Нечасова, Міхаела Заводна та Їржі Гануш, має на меті розглянути модерні центральноєвропейські суспільства через призму їхніх внутрішніх поділів і кордонів.

Додамо також, що з нагоди семінару у Науковій бібліотеці розгорнули виставку карт Європи і регіону у ХІХ – першій половині ХХ ст.

Семінар триватиме до 8 червня, а за його підсумками планується друк колективної монографії на базі Зальцбурзького університету.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото