У Львові розпочав роботу 83-ій Міжнародний Конгрес ПЕН

18 вересня 2017 року в Актовій залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбулося урочисте відкриття 83-го Міжнародного Конгресу ПЕН. Подія є надзвичайно важливою, адже ПЕН-Конгрес відбувається в Україні вперше і є свідченням великої підтримки нашої країни зі сторони провідних світових літераторів. Тема цьогорічного засідання – «Відстоювання правди у добу пропаганди».

Президент PEN International Дженніфер Клемент під час урочистого відкриття зазначила, що для організації дуже важливо зараз перебувати в Україні і говорити про захист свободи слова, правди та літератури.

«Для ПЕН – однієї з найстаріших правозахисних організацій світу –  важливо бути в Україні і висловлюватися проти пропаганди, проти перекручування фактів. Уряд Росії та його пропаганда, поширення неправдивої інформації веде не лише до маніпуляції думок у світі, а, фактично, спричиняє розподіл української нації. Проблема полягає в тому, що навіть, якщо хтось-таки дізнається правду, то ця інформація вже отруїла серця багатьох людей за цей час. Ми бачимо, що атмосфера не дуже сприятлива для довіри, і люди вже не просто повірили у неправдивість певної інформації, а ця неправдива інформація стала життям. Ми – літературна організація, однак, ми добре знаємо, як література постійно викриває різні трагедії, які відбуваються в історії людства. Ми знаємо, що іноді правда, навіть, якщо вона сказана з найкращими намірами, теж може зруйнувати життя людей. Я зворушена тим, що перебуваю тут, в Україні, адже мої предки жили тут, і через сотню років їхня донька нарешті повернулась в цю країну», – зазначила Дженніфер Клемент.

Президент Українського ПЕН-клубу Микола Рябчук зазначив, що масштабне засідання Конгресу в Україні є надзвичайно важливим для нашої держави.

«Три роки тому Україна насправді була на межі розпаду, адже Крим був окупований Російською Федерацією, російські війська захопили схід – Донбас. Отруйна пропаганда надходила від російського уряду, було приниження меншин в Україні. Російськомовні громадяни України припинили російську агресію і довели, що ми – нація, яка базується не на крові і кровопролитті, а на дотриманні демократії, свободи і моральних цінностей. Саме завдяки цьому Україна і є іншою від Росії. Російські урядовці не врахували, що в Україні звучать не тільки різні мови, у нашій країні є й різні погляди, різні люди, різні цінності», – зазначив Микола Рябчук.

Також він додав, що за свободу Україні довелося дуже дорого заплатити: Україна втратила 2 тисячі солдатів, 10 тисяч громадян, майно, частину землі.

«Ми багато чули про проблему біженців в Європі, але мало хто чув про 2 млн таких людей в Україні.  Поступово вони інтегруються в інших регіонах України, але залишаються саме тут – у нашій державі. Це історія успіху, про яку я б хотів, щоб ви знали. Більшість цих людей вирішили сформувати своє європейське майбутнє власне в Україні, а не за кордоном», – зазначив президент Українського ПЕН-клубу.

Голова Львівської обласної державної адміністрації Олег Синютка наголосив, що Конгрес – історична подія для всієї України.

«Три роки тому українці пліч-о-пліч вийшли щоб обстояти свободу, правду, можливість кожної людини мати свою позицію. Сьогоднішнє відкриття – це вдячність тим людям, які ціною власного життя, ризикуючи, відстоюють інтереси правди. Міжнародний Конгрес ПЕН у Львові – це великий вияв довіри, велика вдячність за те, що українці й Україна сьогодні мають позицію. Своєю присутність ви демонструєте, що українська держава – це держава правди та символ боротьби за неї не лише від російської агресії, але будь-якої брехливої пропаганди», – зазначив Олег Синютка.

«Дуже часто ми вважаємо себе особливими і думаємо, що ми унікальні. Насправді, всі ми боремося з рабством, з неправдою, але ви маєте дуже велику можливість робити людей кращими. У вас талант доносити правду і цей талант – унікальний. Я думаю, що цей Конгрес дасть щось нове для міста Львова, для України», – звернувся до гостей під час відкриття міський голова Львова Андрій Садовий.

Ректор Львівського університету, професор Володимир Мельник привітав учасників зібрання від імені академічної спільноти ЛНУ ім. Івана Франка.

«Університет завжди був і залишається відкритим для світу. Тут завжди цінували творчість, свободу думок і вчинків, правду, демократію, наполегливу працю. Вчені і студенти Університету зажди удосконалювали свій інтелект для того, щоб осягнути фундаментальні закони світобудови, з’ясувати сутність суспільства. Отримання нового знання не є самоціллю нашого Університету, це скоріше засіб для того, щоб виховати і сформувати творчу критичну особистість. А тому з великим трепетом ми прийняли пропозицію провести такий конгрес у Львові, в Університеті. Письменник – це  та людина, яка дарує іскри всесвітньої любові добра і справедливості, ви не маєте можливості відкривати закони, але ви даруєте закон вільної людини… Я переконаний, що у Львівському університеті ви поринете в атмосферу конструктивного академічного діалогу і знайдете хороший простір для подальшої співпраці з нашою державою», – наголосив Володимир Петрович.

Також до вітальних слів долучився виконавчий директор Міжнародного фонду «Відродження» Євген Бистрицький.

Після офіційного відкриття заходу  відбулась лекція відомого юриста-міжнародника Філіпа Сендса «Східно-Західна вулиця: особисті історії про життя і про право».

Додамо, що завдяки 83-му Конгресу Міжнародного ПЕН-клубу Львів та ЛНУ ім. Івана Франка на декілька днів стають світовим центром літературних та інтелектуальних дискусій. В рамках Конгресу заплановано чимало зустрічей, літературних читань і презентацій. Львів відвідають літератори більше, ніж із 70 країн світу.

Серед найвідоміших гостей 83-го Конгресу ПЕН – нобелівські лауреати Світлана Алексієвіч (Білорусь) та Герта Мюллер (Румунія-Німеччина), всесвітньо відомі письменники Адам Загаєвський (Польща), Пітер Померанцев (Велика Британія), Людмила Уліцька (Росія), Пол Остер (США), сучасні українські письменники Юрій Андрухович, Андрій Курков, Сергій Жадан, Олена Стяжкіна і ще 200 найяскравіших літераторів з усього світу.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото