У Науковій бібліотеці розпочав роботу ІХ Львівський міжнародний бібліотечний форум

19 вересня 2018 року в Науковій бібліотеці Львівського національного  університету імені Івана Франка відбулося відкриття і пленарне засідання Львівського міжнародного бібліотечного форуму, який організовує Українська бібліотечна асоціація. Це вже дев’ята за ліком зустріч, яка збирає бібліотекарів для обговорення проблем і тенденцій розвитку бібліотечної справи. Зустріч відбувалася під гаслом «Бібліотек@ – творимо свободу». Модерували захід президент Української бібліотечної асоціації, кандидат педагогічних наук Ірина Шевченко та виконавчий директор Української бібліотечної асоціації, кандидат історичних наук Ярослава Сошинська. Учасники засідання дискутували про сучасне й історичне розуміння свободи та причетність до неї бібліотек, які захищають інтелектуальну свободу.

З вітальним словом до присутніх звернувся проректор Львівського національного університету імені Івана Франка Ярослав Гарасим. Він зауважив, що динамічний розвиток бібліотечної сфери зараз є надзвичайно важливим, адже в умовах динаміки технологічного та інформаційного світу кожен, хто має дотичність до бібліотеки, може бути безпосереднім творцем якісного нового інформаційного, інтелектуального та культурного національного простору. Також Ярослав Іванович щиро подякував організаторам, учасникам та всім присутнім за особистий внесок у проведення Форуму.

Інформаційні матеріали, присвячені Бібліотечному форуму, вміщують портрет Григорія Купріяновича і слова підтримки громадянину Польщі, який зазнає цькувань з боку польських громадських та політичних інституцій.  Ярослав Гарасим назвав таку позицію організаторів дієвою підтримкою основного гасла цьогорічного форуму – творення й обстоювання принципів свободи.

Директор Наукової бібліотеки Василь Кметь у своєму виступі наголосив на визначеності принципів свободи та цінності цього концепту особисто для кожної людини.

«У 2018 році ми говоримо про простір свободи, про ринок свободи. Про те чи можна її купити і чи можна її продати. Про те, якою ціною вона здобувається і якою ціною втрачається. І насправді це не порожні слова коли сучасний світ інформаційних кампаній та інформаційних воєн ставить перед бібліотеками особливі пріоритети», – зазначив Василь Кметь.

Також директор Наукової бібліотеки додав: «Зараз ми приходимо до розуміння двох вимірів отого контексту пошуку моделі бібліотек, один із яких – це власне вимір свободи. Вимір, де право інтелектуальної власності, право інтелектуальної свободи має бути реалізоване сповна».

Другим важливим фактором пошуку моделі функціонування бібліотек Василь Федорович назвав питання кваліфікації працівників, готовності і форм роботи бібліотекаря в сучасному світі.

Згадуючи про Григорія Купріяновича, Василь Кметь наголосив, що справа, яку польська прокуратура порушила проти дослідника є не лише утиском свободи, а й позовом проти істини в цілому. «Він є лише адвокатом  свободи і дуже добре, що зараз українське суспільство починає розуміти, наскільки важливо збільшувати свої інтелектуальну й інформаційну присутність у світі. Для нас дуже важливо те, яким чином ми можемо відповідати на головні виклики сучасного світу», – додав Василь Кметь.

Після урочистого відкриття розпочалося пленарне засідання Бібліотечного форуму, яке мало назву «Свобода як пізнана необхідність». Перший доповідач, доктор філософських наук, професор Київського національного університету імені Тараса Шевченка Вахтанг Кебуладзе поділився з присутніми своїми міркуваннями про філософське розуміння свободи. Професор зауважив, що сьогодні рідко хто замислюється над тим, наскільки ми вільні. «Ми не є абсолютно вільними. Наші вчинки так чи так зумовлені сім’єю, релігією, книгами, які ми прочитали, університетом, який закінчили», – зазначив Вахтанг Кебуладзе. Фраза великого французького філософа Жан-Поля Сатра, яку процитував Кебуладзе: «Ми приречені на свободу» спричинила тривалу дискусію. «Звучить хоч і парадоксально, але для нас, людей, які пережили тоталітарний режим, це дуже близьке», – наголосив Вахтанг Кебуладзе, пояснюючи, що не кожна людина щаслива, навіть будучи вільною.

Працівник Національної бібліотеки України імені Володимира Вернадського Юлія Половинчак у своєму виступі акцентувала увагу на особливостях розбудови бібліотечної спільноти у сучасному плинному світі. Зосередила увагу на мобільності й пояснила її важливість у нинішніх реаліях.

Президент Української бібліотечної асоціації Ірина Шевченко розповіла про специфіку роботи Асоціації та її розуміння свободи, зокрема свободи вибору. «Свобода вибору полягає у можливості вибрати своє буття, стати собою, вибрати свою сутність, встановити для себе норми істинного», – пояснила Ірина Шевченко. Доповідачка наголосила на тісному зв’язку між власною свободою і відповідальністю: «Усвідомлення свого обов’язку, розкриття суті і значення своїх вчинків, узгодження їх із завданнями і вчинками – у цьому й полягає взаємозв’язок між свободою і відповідальністю».

Наприкінці пленарного засідання головний бібліотекар Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого Валентина Здановська презентувала учасникам зібрання журнал «Бібліотечна планета». Це видання, що виходить уже 20 років, забезпечує бібліотекарів України академічною інформацією про ключові події й методологічні розробки в бібліотечній сфері.

Нагадаємо, що ІХ Львівський бібліотечний форум триватиме до 22 вересня. Із повною програмою Форуму можна ознайомитися на офіційному сайті Української бібліотечної асоціації).

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото