«Україна – НАТО: формула безпеки»

В рамках реалізації  проекту «Україна–Солідарність–НАТО» 28 березня 2018 року у Дзеркальній залі Львівського національного  університету імені Івана Франка відбувся семінар «Україна – НАТО: формула безпеки». Захід об’єднав народних депутатів України, представників академічного середовища, органів місцевої влади, аналітиків, студентів і курсантів. Метою проведення заходу організатори називають необхідність проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи, спрямованої на підвищення рівня обізнаності громадян з питань євроатлантичної інтеграції України.

Розпочав роботу семінару Ректор Львівського національного університету імені Івана Франка, професор Володимир Мельник, який, зокрема наголосив на необхідності інтенсифікації євроінтеграційних прагнень України.

«Сьогодні ми маємо можливість обговорити технологічні, політичні й організаційні кроки української влади, спрямовані на зближення України і НАТО, адже саме це є стратегічним завданням нашої держави. Також ми маємо змогу визначити ті кроки, які під силу зробити кожному з нас, аби євроатлантичний курс держави був динамічним й успішним», – зазначив Ректор і додав, що, незважаючи на важкі для нашої країни часи, Україна таки має позитивну динаміку оновлення усіх сфер суспільного життя.

Голова Львівської обласної державної адміністрації Олег Синютка акцентував, що стратегічний курс України повинен мати чітке й однозначне спрямування на євроатлантичну інтеграцію.

«Для всього світу ми повинні чітко продемонструвати, що єдина можлива сьогодні річ, яка буде гарантувати безпеку нашої держави – це участь у Північноатлантичному альянсі. НАТО –  це не лише сучасні системи розвідки. НАТО – це стандарти безпеки, освіти, управління. Північноатлантичний альянс є запорукою добробуту нашого життя», – зазначив Олег Синютка.

Голова Постійної делегації України у Парламентській Асамблеї НАТО Ірина Фріз, звертаючись до учасників семінару, наголосила, що уже зараз законодавча база в Україні частково урегульована щодо набуття членства у НАТО. Зокрема, йдеться про законодавче закріплення євроатлантичної інтеграції України. За словами Ірини Фріз, це дає надію, що, незалежно від подальших перипетій в українському політичному житті, стратегічний зовнішньополітичний курс держави буде надійним і незмінним.

Загалом під час роботи семінару його учасники неодноразово наголошували на важливості консолідованого чіткого цивілізаційного, зовнішньополітичного курсу України. Про це вела мову і уже згадана Ірина Фріз, і народний депутат України Оксана Юринець, й інші учасники семінару. Так, завідувач відділом системного аналізу проблем воєнної безпеки Національного інституту стратегічних досліджень при Президентові України Тетяна Брежнєва акцентувала увагу, що саме чіткий, затверджений юридично курс України на інтеграцію у НАТО може дозволити нашій державі претендувати на членство. Водночас аналітик зазначила, що уже зараз Україна інтегрована у всі структури НАТО, але, не будучи членом, не може користуватися захистом Альянсу у час військової агресії, яку сьогодні переживає наша держава. Для того, аби мати можливість використовувати усі переваги від співпраці з НАТО Україна повинна стати країною-членом, але для цього потрібно на всіх рівнях поділяти цінності Альянсу і, як уже мовилось, твердо визначити свій зовнішньополітичний курс.

Значну частину дискусії, у якій активну участь взяли студенти та курсанти, зайняло своєрідне розвінчування міфів щодо НАТО, які активно побутують у інформаційному просторі нашої держави. Так, йшлося про нібито загрози розташування баз НАТО на території України і дислокацію військ Альянсу на теренах нашої держави. Як зазначили під час семінару експерти, у традиційному розумінні як таких баз НАТО не існує, адже національні війська  країн-членів Альянсу дислокуються на національних військових базах. Схожа ситуація і з так званими військами НАТО, яких також не існує, адже усі сили Альянсу складаються з національних військ країн-членів НАТО.

Ще одним поширеним міфом щодо перспектив членства України є версія про те, що країна, яка перебуває у стані військового конфлікту не може набути членства до моменту його розв’язання. Втім, як зазначила Ірина Фріз, «єдиними критеріями вступу країни до НАТО, що прописані в Північноатлантичному Договорі, є її бажання бути контрибьютером у безпеку євроатлантичного простору і впровадження демократії та верховенства права, як фундаментальної платформи Організації Північноатлантичного Договору».

Окрему увагу учасники семінару приділили потребі реформування української системи безпеки, модернізації армії та необхідності постійного діалогу «Україна-НАТО».

Також учасники семінару мали нагоду переглянути фільм «Альянс свободи», у якому йшлося про історію НАТО та взаємовідносини між Альянсом та нашою країною.

Окрім того, під час заходу обговорили сутність кібернетичної безпеки в політиці НАТО і допомогу, яку Альянс надає Україні у сфері кіберзахисту.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото