Українська Повстанська Армія –  відповідь нескореного народу

12 жовтня 2017 року відбулася відкрита лекція директора Педагогічного коледжу Львівського національного університету імені Івана Франка Оксани Сурмач, приурочена до 75-ї річниці створення УПА. У заході взяли участь викладачі та студенти коледжу.

Українська повстанська армія – військово-політична формація українського визвольного руху, яка була заснована наприкінці 1942 року й діяла до вересня 1949 року, після чого реорганізована у збройне підпілля, діяльність якого припинили в середині 50-х років. Стратегічною метою діяльності УПА було відновлення української державності, тому боротьба розгорталася проти всіх держав, які намагалися завадити цьому. Впродовж усього існування УПА головним ворогом вважала СРСР як державу, що завдала українському народові найбільших втрат – масові політичні репресії, голодомори, депортації населення.

Оксана Сурмач наголосила, що створення УПА було реакцією українців на німецькій окупаційний терор, тому продовж усього періоду німецької окупації повстанці вели активну антинімецьку боротьбу. У 1943-1944 роках також тривало гостре протистояння проти польських сил, що намагалися відновити довоєнні кордони Польщі, тобто приєднати до неї землі Західної України.

Через лави УПА пройшли понад 100 тисяч осіб, а за участь у повстанському русі чи його підтримку каральні органи СРСР репресували понад півмільйона людей. Діяльність УПА була логічним продовженням національної революції 1917-1920 років. Продовженням боротьби УПА у формі ненасильницького опору став дисидентський рух та національно-демократичне відродження кінця 1980- початку 1990 років.

Доповідач також навела дані соціологічних досліджень, які свідчать, що респонденти з більшим рівнем освіти підтримують УПА і навпаки. Тому викладачі-історики Педагогічного коледжу разом з дослідниками, науковцями кожного року проводять виховні заходи, метою яких є поширення інформації про цю структуру та її боротьбу в роки Другої світової війни.