Українські та іноземні вчені беруть участь у конференції «Філософія діалогу й порозуміння в побудові європейської й світової спільнот»

Науковці з України, Польщі, Сполучених Штатів Америки, Лівану, Китаю, Словаччини та Румунії обговорюють основні проблеми філософії діалогу й порозуміння у процесі побудови європейської й світової спільнот. Таку нагоду вчені-філософи отримали завдяки однойменній конференції, яка розпочала роботу 22 червня 2016 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка.

Завідувач кафедри філософії, професор Анатолій Карась привітав учасників заходу, наголосивши на тому, що конференція дає змогу обговорити актуальні питання як для України так і для європейської та світової спільноти. «Тематика конференції стосується проблем взаєморозуміння, а також тих речей, які залежать від спроможності людського розуму осягати те, що вище і більше ніж приземлені людські потреби», – зазначив Анатолій Феодосійович.

До вітальних слів долучився Ректор Львівського університету, професор Володимир Мельник. «Ця зустріч науковців-філософів серед сотні інших заходів, які щорічно відбуваються в Університеті, без сумнівів займає чільне місце, адже завдяки цій конференції ми можемо обговорити питання глобального та фундаментального спрямування», – переконаний Ректор.

Володимир Петрович відзначив, що питання взаєморозуміння через діалог переважно адресовані зовнішньому світу. «Утім, водночас, не менш важливо для українського суспільства говорити про діалог взаєморозуміння всередині країни, між різними регіонами чи суспільними верствами, між минулим і майбутнім. Тож, сьогоднішня розмова – це початок впровадження раціонального діалогу, який потрібно вести щодо наших цінностей, ідентичності і вибору», – переконаний Ректор.

Володимир Мельник також зауважив, що зазвичай університет розглядають як місце, де формується особистість і фахівець. Тому, за його словами, «варто дивитися на університет не тільки як на педагогічну інституцію, а вимірювати його роль як чинника, що заклав фундамент європейської цивілізації».

«Саме університети заклали суть демократії і раціоналізму, які є основою для європейської цивілізації. Тому, відповідальність університетів перед суспільним життям, країною і нацією зокрема, є надзвичайно великою. Українське суспільство сьогодні перебуває на шляху до адекватного розуміння ролі університету у формуванні як теперішнього, так і майбутнього країни, і кожного з нас зокрема», – переконаний Володимир Петрович.

Ректор Академії Педагогіки Спеціальної (Варшава, Польща), професор Ян Лащик у вітальному слові відзначив важливість й актуальність суспільної комунікації, зауваживши, що «про діалог можна і треба говорити, але, насамперед, його потрібно провадити».

«Сьогодні чудова нагода, аби означити матеріалізацію досліджень у сфері філософії діалогу та підкреслити результати співпраці між нашими країнами у цьому напрямку», – зазначив Ян Лащик.

Вітання учасникам конференції від декана філософського факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка Анатолія Конверського передав заступник декана, доцент Сергій Руденко. «Дослідження проблематики діалогу є одним із пріоритетних в освітній, науково-дослідній та просвітницькій роботі філософського факультету Київського університету. І сьогодні у ситуації пошуку нових стратегій гуманітарного розвитку України особлива роль належить філософській освіті, науці і культурі», – йшлося у вітальному адресі.

Учасників конференції також привітав директор Ради дослідження цінностей і філософії на Близькому Сході (Ліван-США), професор Едвард Алам, який у своєму виступі закцентував увагу на питаннях філософії історії й аполітичної трансформації.

Конференція продовжила роботу у форматі пленарного засідання, під час якого учасники обговорили основні питання європейської ідентичності та української перспективи, проаналізували ризики й перспективи динаміки цінностей в умовах глобальної невизначеності та локальної нестабільності, а також розглянули поняття концепту націоналізму і можливості діалогу в контексті цього. Окрему увагу учасники зосередили на питаннях філософії глобальної відповідальності, ціннісних конфліктах й людській мудрості у глобальну добу, громадянській ідентичності як феномені цивілізаційного порозуміння та інших важливих проблемах сучасної філософської науки.

Додамо, що конференція триватиме до 24 червня 2016 року. Впродовж трьох днів учасники наукового зібрання працюватимуть у секціях за такими напрямками: «Громадянське суспільство і цивілізаційний процес», «Науково-освітні чинники формування інтенцій порозуміння», «Питання ідентичності: релігійні та секулярні виміри», «Комунікативні умови й особливості діалогу», «Дискурсивно-етичні особливості діалогу й аксіологія порозуміння».

23 червня 2016 року у рамках конференції «Філософія діалогу й порозуміння в побудові європейської й світової спільнот» відбудеться пленарна сесія, присвячена Львівсько-Варшавській школі, а також круглий стіл на тему «Європа й Україна: аксіологія порозуміння».

Організатори конференції – Львівський національний університет імені Івана Франка, Інститут філософії ім. Г. С. Сковороди НАН України, Філософський факультет Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Академія Педагогіки Спеціальної (Варшава, Польща), Український філософський фонд, Польське Товариство Універсалізму та Council for Research in Values and Philosophy (Washington, USA).

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото