Українсько-польський науковий діалог дослідників творчості Джозефа Конрада

Під патронатом Європейського Парламенту та його президента Мартіна Шульца 25 червня 2016 року відбулася львівська сесія VI Міжнародної конференції «Слідами Конрада», співорганізаторами якої є кафедра світової літератури факультету іноземних мов Львівського національного  університету імені Івана Франка  та Університет Марії Кюрі-Склодовської (м. Люблін, Республіка Польща).

Науковий діалог об’єднав учених-літературознавців із багатьох країн світу, які вивчають творчість видатного британського прозаїка польського походження Джозефа Конрада. У львівській сесії взяли участь дослідники з Франції, Італії, Німеччини, Польщі, України, Туреччини і США.

Під час урочистого відкриття сесії проректор Львівського університету, професор Ярослав Гарасим відзначив унікальність постаті класика англійської літератури Джозефа Конрада, життєтворчість якого слугує взірцем комунікації між народами та культурами.

Поляк за походженням, народжений в Україні, наприкінці свого життя написав, що він «належно вшанував Батьківщину, здобувши визнання і довівши англійцям, що шляхтич з України знайде, що сказати їхньою мовою».

Консул Генерального консульства Республіки Польща у Львові Влодзімеж Сулгостовський наголосив на тому, що проведення львівської сесії VІ Міжнародної конференції, присвяченої  Джозефу Конраду, сприятиме поглибленню давнього міжкультурного діалогу України та Польщі, адже творчість цього письменника витворює унікальний, єдиний і відкритий європейський простір.

Заступник декана з міжнародної співпраці факультету іноземних мов Ольга Іващишин привітала гостей та учасників сесії від імені адміністрації факультету, розповіла про основні здобутки та міжнародні зв’язки факультету, а також закцентувала увагу на вагомості проведення наукових конференцій, які сприяють обміну досвідом і професійному розвитку. Ольга Михайлівна побажала учасникам сесії цікавих доповідей і жвавих дискусій.

Координатор конференції, професор Університету імені Марії Кюрі-Склодовської Вєслав Крайка підкреслив, що проведення у Львові міжнародної конференції, присвяченої Джозефу Конраду, – це давня мрія польських науковців створити єдиний польсько-український літературознавчий простір. За його словами, це особливо важливо й тому, що Джозеф Конрад, який народився неподалік від Бердичева, навчався саме у Львові. Він став класиком британської літератури, одним із найвидатніших прозаїків кінця ХІХ – початку ХХ століття.

Вітальний адрес президента Європейського Парламенту Мартіна Шульца зі зверненням до учасників VІ Міжнародної конференції, присвяченої Джозефу Конраду, озвучив професор Вєслав Крайка. У листі Мартін Шульц наголосив на  винятковій ролі Джозефа Конрада в історії європейської та світової літератури, а також висловив переконання, що розпочатий науковий діалог  учених слугуватиме розвитку загальних європейських цінностей і поглибленню відчуття належності до єдиної Європи.

У виступах викладачів кафедри світової літератури факультету іноземних мов Львівського національного університету імені Івана Франка Ольги Бандровської, Ірини Сенчук, Вікторії Яремчук, які вони виголосили під час сесії, йшлося про актуальні проблеми сучасного літературознавства та конрадознавства, зокрема про фігуру цивілізаційного Іншого в прозі Джозефа Конрада, імагологічні виміри його малої прози, специфіку кінематографічних адаптацій романів письменника.

Під час засідання із доповіддю на тему «Львів Джозефа Конрада» виступила польська дослідниця Лілія Омелян.  Науковець розповіла про маловідомі факти з біографії письменника, які, зокрема, стосуються його перебування та навчання у Львові.

На завершення заходу професор Вєслав Крайка вислововив надію на подальшу співпрацю польських та українських дослідників-літературознавців, плідність якої засвідчила проведена сесія.

Нагадаємо, що VІ Міжнародна конференція «Слідами Конрада» проходила впродовж 20-28 червня 2016 року на базі  Люблінського університету імені Марії Кюрі-Склодовської, Львівського національного університету імені Івана Франка та Житомирського державного університету імені Івана Франка.

Більше фото