Урочиста академія до 90-річчя від дня народження професора Ореста Матковського

17 листопада 2019 року виповнилося 90 років від дня народження професора кафедри мінералогії Матковського Ореста Ілляровича – вченого-мінералога, доктора геолого-мінералогічних наук, Заслуженого професора Львівського національного університету імені Івана Франка, академіка Академії наук вищої школи України, лауреата Державної премії України в галузі науки і техніки, лауреата нагород Ярослава Мудрого і Святого Володимира АН вищої школи України, віце-президента Українського мінералогічного товариства, дійсного члена Наукового товариства імені Шевченка.

21 листопада 2019 року на геологічному факультеті відбулася Урочиста академія з вшанування наукової праці ювіляра. Понад 100 учасників заходу вирішили особисто привітати професора Матковського і висловитись щодо його наукового доробку. Відкрив урочисту академію вітальним словом декан геологічного факультету, професор Микола Павлунь.

Увиразнив святкову атмосферу заходу Народний ансамбль пісні і танцю «Черемош» під керівництвом диригента хору Тетяни Когут, який підготував музичний дарунок ювіляру.

Надалі у доповіді про життєвий і творчий шлях та у презентації довідково-бібліографічного видання про ювіляра «Професор Орест Матковський: класик української мінералогії (до 90-річчя від дня народження)» професор Микола Павлунь окреслив заслуги Ореста Матковського перед геологічною наукою і соціумом, зазначивши що він є відомим фахівцем в області теоретичної, генетичної, регіональної і прикладної мінералогії, автором сотень глибоких наукових статей і десятків монографій та підручників. Він один з небагатьох блискучих учнів академіка Є. Лазаренка і продовжувач наукових досліджень в руслі Львівської наукової мінералогічної школи, заснованої академіком. Тільки за кілька останніх років Орест Матковський організував, підготував, відкорегував і видав 5 томів праці «Мінералогія Українських Карпат». Спільно зі своїм учнем професором КНУ ім. Т. Шевченка В.І. Павлишиним Орест Іллярович завершує працю над 1-м томом монографії «Історія мінералогії в Україні».

70-річна науково-педагогічна, навчально-методична, організаторська і громадська діяльність пов’язана зі Львівським університетом, у якому він пройшов шлях від студента до Заслуженого професора, завідувача кафедри мінералогії (1974–1999), декана геологічного факультету (1980–1996). Орест Матковський – знаний науковець, педагог і керівник, здібний організатор навчального процесу й наукової роботи.

На урочистій академії Орест Матковський представив неперевершену доповідь на тему «Віхи історії мінералогії в Україні», в якій, окреслюючи еволюційні етапи мінералогічної науки, акцентував увагу на досягненнях, актуальних та проблемних питаннях галузі.

Майже три чверті століття О. Матковський віддав благородній справі підготовки геологічних кадрів, вихованню молодого покоління в дусі самовідданості геології, любові до прекрасного витвору природи – мінералу. Своїми знаннями, винятковою працездатністю, педагогічним талантом він здобув заслужений авторитет серед широкого кола геологів-практиків та наукової громадськості. Його учні працюють у багатьох куточках нашої країни та далеко за її межами. Вони завжди згадують Ореста Ілляровича з теплотою і повагою. Учні й колеги вченого справедливо називають його «живим класиком» (В. Павлишин) і «патріархом» (Ю. Галабурда) української мінералогії.

Цікавою була доповідь професора КНУ ім. Т. Шевченка Володимира Павлишина «Найстаріший учень про науковий доробок свого вчителя – патріарха та класика сучасної мінералогії (з нагоди 90-річчя професора Ореста Матковського)».

«Прийміть найщиріші вітання з нагоди Вашого прекрасного ювілею. Щиросердечно вітаємо Вас із 90-річчям від Дня народження. Це величезний життєвий досвід, це роки щастя і турбот, радощів і прикрощів. Усе зроблене Вами – непідвладне плину часу і зміні поколінь. Бажаємо Вам міцного здоров’я та людського щастя. Нехай родинне тепло, людська вдячність і пошана будуть вірними супутниками на довгії та благії літа», – з вітальним словом від Львівської обласної державної адміністрації та Львівської обласної ради виступив начальник відділу вугільної та енергетичної промисловості управління паливно–енергетичного комплексу та енергозбереження ЛОДА Мар’ян Мороз, а також вручив ювіляру іменний годинник.

Зазначимо, що потужна та тривала науково-педагогічна, навчально-методична, науково-організаційна та громадська діяльність Ореста Матковського ознаменувалися вагомими новаційними результатами – сотнями статей, десятками монографій, підручників і посібників, а також інтенсивним розвитком Львівської регіонально-мінералогічної школи.

До привітань доєднався проректор з наукової роботи Університету, член-кореспондент НАН України, професор Роман Гладишевський. Він підкреслив важливість особистості Ореста Ілляровича, який творить в Університеті неповторну наукову атмосферу в царині геологічної галузі і зокрема мінералогії  та  своїм прикладом доводить, що потрібно бути не просто науковцем, а й патріотом своєї справи.

Вітання до ювіляра прозвучали від Голови Наукового товариства імені Шевченка в Україні, дійсного члена НАН України, професора, доктора фізико-математичних наук, директора Інституту прикладних проблем механіки і математики ім. Я. С. Підстригача. Романа Кушніра.

Досвід та наукові здобутки Ореста Ілляровича підтверджуються тим, що його учні та колеги працюють в наукових установах та закладах вищої освіти в усьому світі. Тому з нагоди 90-річного ювілею Орест Іллярович отримав привітання від представників різних інституцій: ГО «Спілки геологів України», Київського національного університету імені Т.Г. Шевченка, Інституту геології, Інституту геологічних наук НАН України, Тернопільського педагогічного університету, Карпатського відділення Інституту геофізики ім. С.І. Субботіна НАН України,  Інституту геохімії, мінералогії і рудоутворення НАН України, ДП НАК «Надра України» «Західукргеології», Інституту геології, геохімії горючих корисних копалин НАН України та інших.

Чимало вдячних учнів і послідовників професора Матковського надіслали вітальні листи: академік Микола Зінчук із Західно-Якутського наукового центру АН РС(Я), професор Борис Пирогов із Криворізького технічного університету та ін.

Особливо зворушливим для ювіляра було отримати вітання від дочок свого учителя академіка Євгена Лазаренка.

Звучали вітання шанованого ювіляра, цікаві спогади з творчого життя та душевні дарунки поезії від вдячних учнів різних років

Мало кому з людей вдається, здолавши тривалий і непростий шлях, досягти такої високої життєвої вершини та у 90 років бути сповненим енергії, трепетної любові й відданості своїй справі, бажанням іти далі, навчати інших і вчитися самому, а найголовніше – плекати добро в собі й навколо себе. Усе це повною мірою притаманно Оресту Ілляровичу. Одні вважають це Божим даром, інші – батьківським спадком. Найімо­вірніше – перше і друге перебувають у нерозривному зв’язку.

На завершення слово взяв сам ювіляр і звернувся до академічної спільноти з безмежною вдячністю за пам’ять, вітання та пошанівок. Також Орест Матковський наголосив, що гордий все життя працювати у Львівському університеті, який став для нього другою домівкою.

Світлини: Олександра Лавриновича Більше фото