В Університеті обговорили досвід національно-визвольних рухів України та Угорщини

15 грудня 2016 року в Дзеркальній залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбулося засідання круглого столу «Національно-визвольні рухи у Центральній та Східній Європі 40-50-х рр. ХХ ст. досвід України та Угорщини».

Завідувач кафедри новітньої історії України імені Михайла Грушевського, професор Олексій Сухий привітав учасників наукового зібрання, побажавши усім плідних дискусій і продуктивної роботи.

Проректор з науково-педагогічної роботи та міжнародної співпраці Марія Зубрицька наголосила на важливості академічних зв’язків між Україною та Угорщиною, зазначивши, що для Львівського університету важливо інтенсифіковувати співпрацю з іноземними партнерами.

Марія Олексіївна наголосила, що академічна дискусія про трагічний досвід радянських репресій є важливою для обох народів. Саме цей досвід, на переконання Марії Зубрицької, допоможе спільно осмислити трагічні події середини ХХ ст. і зробити безпечнішим наше майбутнє.

Консул Угорщини в Ужгороді Ласло Віда подякував за можливість провести Міжнародний круглий стіл саме у Львівському університеті. Дипломат акцентував на тому, що цьогоріч виповнилось 25 років з часу, відколи наші країни налагодили дипломатичні відносини і задекларували основні принципи взаємин – добросусідство і співпраця. Він наголосив, що Угорщина впродовж цього часу послідовно підтримувала суверенітет України й у складний для нас час збройного протистояння з Росією Угорщина залишається на стороні України.

Ласло Віда солідаризувався з думкою Марії Олексіївни про важливість спільного обговорення теми трагічного досвіду радянських репресій для долі народів та розвитку культурних і наукових взаємин між країнами. Спільна трагедія – це тема не лише сьогоднішнього круглого столу, а й предмет діалогу між науковими інституціями та вченими.

Під час заходу доповідь виголосив голова редакційної колегії закарпатської обласної книги «Реабілітовані історією» Олексій Корсун, який розповів про політичні та адміністративні заходи примусового впливу на селян у процесі радянізації та колективізації на Закарпатті 1944-1945 рр.

Про форми і методи боротьби збройного підпілля ОУН Львівщини проти радянського тоталітарного режиму (1947 – середина 1950-их рр.) доповів науковий співробітник Інституту українознавства ім. І.Крип’якевича НАН України, кандидат історичних наук Михайло Романюк.

Олександра Стасюк, докторант Інституту українознавства ім. І.Крип’якевича НАН України, висвітлила боротьбу радянського режиму з національно-визвольним рухом під час проведення повоєнних виборчих кампаній.

Завідувач кафедри історії та суспільних наук Закарпатського угорського інституту ім. Ференца Ракоці (м. Берегове) Юрій Чотарі розповів про «маленьку роботу» (це термін на позначення депортації людей німецької та угорської національності) над угорським населенням Закарпаття (1944-1945 рр.).

Секретар ГО «Комітет Свалявського меморіального парку» Юрій Дупка розповів про інтернування німецького населення Закарпаття 1944-1945 рр.

Надалі учасники круглого столу провели дискусію щодо висвітлення національно-визвольних та соціальних рухів в Центрально-Східній Європі 1940-их-1950-их в українській та європейській історіографії.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото