В Університеті обговорили право громадян України на зброю

11 березня 2015 року на факультеті міжнародних відносин відбувся круглий стіл на тему «Право громадян України на зброю: міжнародний досвід», під час якого обговорили законодавчі ініціативи щодо узаконення права громадян України на зброю. У заході взяли участь автор Проекту Закону України «Про вогнепальну зброю цивільного призначення» Леонід Тарасенко, інспектор Управління громадської безпеки ГУМВС України у Львівській області Олег Матвієнко, Голова Української стрілецької асоціації Андрій Хаверчук, заступник начальника управління кадрового забезпечення ГУМВС України у Львівській області Роман Баховський, науковий консультант Комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності Віктор Шемчук, голова Української асоціації власників зброї Дмитро Фрящіков, голова Громадської організації «Варта 1» Ігор Зінькевич, старший слідчий Слідчого управління ГУМВС України у Львівській області Володимир Возняк, завідувач кафедри міжнародних відносин і дипломатичної служби Макіян Мальський, викладачі та студенти факультету міжнародних відносин.

Модератор круглого столу Олександр Кучик зауважив, що «сьогодні українці переживають доволі непрості часи – події Революції Гідності змінились анексією Криму й антитерористичною операцією на Сході України. Ці події спричинили до зростання кількості незареєстрованої, а відтак нелегальної та неконтрольованої зброї в руках цивільного населення. Саме тому виникла необхідність детальніше обговорити питання легалізації зброї в Україні».

«Право громадян України на зброю – це дуже важлива тема, яка зачіпає безпеку кожного з нас, наших сімей, нашого майна, а також змінює ставлення людини до середовища її існування. Недаремно на актуальність цієї проблеми звернули увагу молоді люди – студенти –  ініціатори й організатори цього заходу, адже саме їм творити нові сприятливі умови для розвитку української держави», – сказав Маркіян Мальський.  Він також висловив сподівання, що «така дискусія покладе початок громадського обговорення питання легалізації зброї, або ж спровокує цикл дискусій пов’язаних із цим питанням».

Автор Проекту Закону України «Про вогнепальну зброю цивільного призначення» Леонід Тарасенко розповів, що законопроект базується на досвіді передових європейських країн і США та спрямований на врегулювання права громадян України на користування зброєю. «Документ передбачає можливість приватних структур продавати зброю та видавати дозволи на її використання, що значно спростить механізм отримання зброї у право власності. У розробленому Проекті Закону йдеться також про те, що потенційний власник зброї має пройти належну теоретичну та практичну підготовку і лише після цього отримати дозвіл на використання зброї. У документі вказано перелік вимог для безпечного носіння зброї. Реалізувати своє право на захист, самозахист людина також повинна у правових межах», – детальніше ознайомив учасників круглого столу із законопроектом Леонід Тарасенко.

«Рівень культури українського суспільства свідчить про неготовність громадян України до отримання права на зброю, хоча органи Міністерства внутрішніх справ підтримують ініціативу додаткового захисту людей та усвідомлюють необхідність узаконення права на зброю», – сказав Олег Матвієнко. Його колега Роман Баховський переконаний, що «висока емоційна напруга, яка панує зараз у суспільстві, не є сприятливим фактором для масового отримання зброї».

Про європейський досвід легалізації зброї розповів голова Української стрілецької асоціації Андрій Хаверчук: «На сьогоднішні в Україні понад мільйон людей володіє зброєю, однак Україна досі залишається єдиною європейською країною, що немає законодавства в цій сфері. Попри те, що противники цього законопроекту переконують, що збільшення кількості власників зброї серед цивільного населення призведе до збільшення рівня насилля, кількості вбивств, однак досвід європейських країн і статистика засвідчують протилежне». Голова Української стрілецької асоціації навів кілька прикладів, які доводять, що із збільшенням легальної зброї серед населення рівень злочинності зменшується.

Науковий консультант Комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності Віктор Шемчук вважає, що зброю в Україні потрібно легалізовувати. «Зброя не вбиває. Вбивають люди. Злочинець завжди знайде спосіб як отримати зброю, якщо та буде йому необхідна. Натомість зброя в руках громадянина – це профілактика злочинності». Віктор Вікторович переконаний, що країні необхідне чітке законодавче врегулювання питання легалізації зброї. «Найбільше дискусій в цьому контексті виникне навколо таких аспектів: хто даватиме дозвіл на носіння зброї та хто проводитиме навчання».

Більшість учасників круглого столу погодились із необхідністю легалізації зброї на законодавчому рівні. Також під час обговорення було виокремлено низку актуальних проблем, які постануть після впровадження цього законопроекту в дію.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото