В Університеті обговорили проблеми трансформації міжнародної системи безпеки

23 травня 2017 року у Дзеркальній залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбулось урочисте відкриття Міжнародної  науково-практичної конференції «Україна в умовах трансформації міжнародної системи безпеки».

Привітав учасників наукового зібрання Ректор Університету, професор Володимир Мельник, який, зокрема, акцентував увагу на значенні університетської освіти і науки у системі міжнародних відносин. За словами Володимира Петровича, однією із основних ознак справжнього європейського університету є здатність відповідати  на виклики часу, серед яких питання безпекового середовища.

«Проблема безпеки – виклик науковій спільноті, яка повинна сприяти пошукові нових нетрадиційних підходів і принципів трансформації безпекового середовища світу», – зазначив Володимир Мельник, додавши, що зараз «на зміну сили авторитету приходить авторитет сили – мілітарної, економічно-санкційної, політичної».

«Тільки колективна безпека, яка базується на об’єднанні зусиль провідних європейських держав дасть можливість ефективно врегульовувати проблемні питання, будувати дійсно європейський дім, який відповідатиме класичному розумінню безпеки, толерантності і міжкультурної комунікації», – висловив переконання Ректор Університету.

Також до присутніх звернувся перший заступник голови Львівської обласної державної адміністрації Ростислав Замлинський, який наголосив, що виклики,  перед якими стоїть Україна також є проблемами усього світу. «Завдяки українській армії і єдності світової цивілізованої спільноти ми зупинили російську агресію. Перші кроки до спільної боротьби за демократичні цінності проти авторитаризму й агресії об’єднали нас зі світом», – зазначив Ростислав Замлинський.

Окрім того, перший заступник голови Львівської обласної державної адміністрації висловив переконання, що зараз вкрай необхідно розробити спільний підхід до стабілізації ситуації у Європі. «Позиція академічної спільноти є в край важливою для розвитку безпекового середовища України і Європейського Союзу», – переконаний Ростислав Замлинський.

Заступник міського голови Львова Андрій Москаленко наголосив на недопустимості нівеляції пріоритетності питання безпеки. За його словами, органи державної влади, освітні заклади і громадськість повинні працювати заради того, щоб «змінити поведінкову модель кожної людини» й утвердити надійне безпекове середовище як пріоритет внутрішньої і зовнішньої політики держав.

Генеральний консул Генерального консульства Республіки Польща у Львові Рафал Вольський запевнив, що його країна повністю підтримує Україну у її боротьбі із зовнішнім агресором.

«Ми прагнемо підтримати європейську інтеграцію України, адже ваша держава – наш пріоритетний партнер і найважливіший сусід на східному кордоні. Європейська інтеграція України буде також розширенням європейського простору безпеки, який зараз підлягає багатьом трансформаціям і викликам», –  зазначив Рафал Вольський.

Про підтримку Чеською Республікою європейського вектору розвитку України розповів представник Празького інституту безпекових студій Петер Пойман. Зокрема, він акцентував увагу на численних програмах, спрямованих на удосконаленні різних сфер життя України.

Член Сенату Республіки Польща, міністр національної оборони Польщі (2007 – 2011 рр.) Богдан Клих, окреслюючи сучасну ситуацію у безпековому середовищі, наголосив на важливості стабілізації ситуації в Україні. «Не може бути безпечної Польщі без незалежної України і важко уявити незалежну Україну без безпечної Польщі», – зазначив екс-міністр.

Про вагоме значення академічної дискусії в умовах трансформації міжнародної системи безпеки розповів директор Інституту міжнародних  студій Вроцлавського університету (Польща) Здіслав Юліан Вінніцкий. Зокрема, він зазначив, що зараз триває боротьба за цінності і свободи, у якій науковці і молодь відіграють одну із ключових ролей.

Керівник представництва МЗС України у Львові В’ячеслав Войнаровський зазначив, що елементами сучасної гібридної війни, яку ведуть проти України стали інформація, релігія, міграційні процеси, культура та інше. А відтак, необхідно розвивати широку дискусію щодо зміцнення безпекового середовища.

Директор Інституту зовнішньої політики Дипломатичної академії при МЗС України, професор Григорій Перепелиця зазначив: «Сьогодні ми усвідомлюємо виклики і перспективи інтеграції України в ЄС. Виклики, перед якими постала вся Європа пов’язані із трансформацією міжнародної системи безпеки. Адже такі трансформації  завжди відкривають не тільки перспективи, але й певні загрози нашому розвитку. Сьогодні наше завдання – проаналізувати  трансформаційні процеси, оцінити їхній подальший розвиток і знайти шляхи нейтралізації цих основних загроз».

За участь у роботі конференції подякував присутнім Надзвичайний  і Повноважений Посол України, декан факультету міжнародних відносин, професор Маркіян Мальський. Маркіян Зіновійович наголосив, що «конференція є одним із важливих кроків осмислення сучасних міжнародних відносин і напрацювання дієвих шляхів удосконалення безпекового середовища України та Європи.

Надалі учасники конференції обговорили безпековий вимір українсько-польського стратегічного партнерства, сучасний стан міжнародних відносин, євроатлантичну систему безпеки після агресії Росії в Україну, російсько-український конфлікт як чинник сучасних трансформацій системи безпеки та інші важливі питання безпекового середовища України і світу.

Окрему увагу науковці приділили аналізу політики Дональда Трампа, а також викликам і перспективам, які пов’язані з нею. Окрім того, учасники заходу проаналізували методи і наслідки гібридної війни, яку веде Росія проти України і міжнародно-політичний аспект можливих моделей врегулювання російсько-українського збройного конфлікту.

Після пленарного засідання конференція продовжила роботу у секціях: «Україна – Росія: від стратегічного партнерства до війни», «Політико-правові та прикладні аспекти міжнародної безпеки» і «Прикладні питання дослідження міжнародних відносин та безпекових студій».

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото