В Університеті обговорили питання минулого і сучасного міжнародного права

26 серпня 2015 року у Дзеркальній залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбулося відкриття конференції «Східно-європейські катаклізми і формування сучасного міжнародного права», у якій беруть участь науковці, експерти та громадські діячі з 10 країн світу.

Привітала учасників конференції проректор з науково-педагогічної роботи та міжнародної співпраці Марія Зубрицька, яка зазначила, що у не простий час військової агресії зі сторони Росії, конференція покликана дати змогу чіткіше зрозуміти і випрацювати спільне бачення нинішньої ситуації у світі. «Агресія проти України є також викликом для Європи та світу, а тому ми повинні шукати вихід із цієї ситуації спільними зусиллями… Надзвичайно важливо, щоб такі дискусії відбувалися в академічній площині й дозволяли нам випрацьовувати спільний погляд на ключові проблеми сучасності», – переконана Марія Олексіївна.

Заступник директора Лейпцигського центру історії та культури Центральної та Східної Європи професор Штефан Трьобст ознайомив присутніх із програмою конференції й закликав учасників сфокусувати увагу не лише на процесі становлення міжнародної правової системи, а й на проблемах, які нині так гостро постали перед нашою цивілізацією.

«Ми розпочинаємо надзвичайно важливий процес – повернення визначних імен дипломатів і науковців в історію», – наголосив під час відкриття завідувач кафедри міжнародних відносин і дипломатичної служби, професор Маркіян Мальський, розповідаючи про діяльність факультету міжнародних відносин й акцентуючи увагу на ролі конференції у процесі формування усвідомленого погляду на міжнародну правову систему.

Після офіційного відкриття із відкритою лекцією «Світова історія геноциду» виступив професор Стенфордського університету, автор новаторської книги «Геноциди Сталіна» Норман Наймарк, який розповів про поняття «геноциду», як явища у світовій історії. Дослідник ознайомив присутніх із історією виникнення терміну «геноцид» й звернув особливу увагу на процес його входження у термінологічну базу міжнародної правової системи, а отже й призначення міри покарання за найтяжчий злочин проти людства.

Згідно із дослідженнями професора Наймарка геноцид як явище існує в історії людства із прадавніх часів, але як правове поняття він викрастилізувався тільки у ХХ столітті завдяки роботі випускника Львівського університету Рафала Лемкіна.

Досліджуючи численні випадки масового вбивства у світовій історії, Норман Наймарк дійшов висновку, що кожен геноцид призводить до наступного геноциду. Така закономірність пов’язана зі специфікою тоталітаризму, яка провокує одного тоталітарного лідера брати за взірець досвід інших злочинних режимів.

Професор Стенфордського університету простежив тенденцію, згідно із якою масове вбивство народів завжди супроводжується вандалізмом і намаганням повністю знищити культуру народу-жертви. Водночас, маючи багато спільного у причинах виникнення й наслідках, кожен геноцид в історії людства є унікальним, як щодо передумов, так і щодо способу його проведення.

Науковці переконані: стосовно найжахливішого явища у світовій практиці, яким є геноцид, необхідно застосовувати найжорстокіші методи покарання і міжнародна правова система повинна чітко спрацьовувати у процесі виявлення ознак геноциду й докладати усіх зусиль заради недопущення повторення помилок минулого.

У подальші дні роботи Конференції тридцять експертів зі Сполучених Штатів Америки, Польщі, України, Литви, Естонії, Швейцарії, Австрії, Греції, Ізраїлю та Німеччини обговорюватимуть інші важливі питання сучасного міжнародного права, виклики, перед якими сьогодні постало світове співтовариство, та історію становлення глобальної правової системи.

Зокрема, під час роботи конференції вчені проаналізують роль, яку відіграли теоретики і практики, вихідці із Центральної та Східної Європи, у процесі становлення сучасного міжнародного права. Відтак провідні науковці розглянуть Львів як «Мекку» сучасного міжнародного права крізь призму таких постатей світової юриспруденції як Людвіг Ерліх, Рафал Лемкін, Герш Лаутрепахт та багато інших визначних особистостей, які допомогли сформувати основні принципи нинішньої міжнародної правової системи.

Також науковці обговорять етапи становлення юридичних принципів і норм у демократичному світі, роль глобальної правової системи в історії людства й проаналізують діяльність міжнародних інститутів та організацій, зокрема Ліги Націй.

Особливу увагу учасники конференції також закцентують на нинішніх проблемах, пов’язаних із порушенням міжнародного права. Зокрема експерти обговорять військове вторгнення, окупацію і як наслідок анексію Криму Російською Федерацією, російську військову присутність на Донбасі і викрадення українських військових російськими спецслужбами.

Конференція відбувається у співпраці з Львівським центром міжнародного права і прав людини й Австрійською академічною службою обміну/ Українсько-Австрійським Бюро Кооперації в освіті, науці та культурі.

Конференція організована доцентом кафедри європейського права Львівського національного університету імені Івана Франка Оксаною Головко-Гавришевою і науковцями Лейпцігського центру історії і культури Центрально-Східної Європи (Німеччина) й профінансована Міністерством освіти і науки ФРН.