В Університеті обговорили теоретичні та практичні проблеми конституційної юстиції в Україні

16 травня 2015 року в Дзеркальній залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбулося засідання круглого столу на тему: «Теоретичні та практичні проблеми конституційного правосуддя в Україні» за участю Голови Конституційного Суду Литви Дайнюса Жалімаса, суддів Конституційного Суду України: Петра Стецюка, Миколи Мельника, Сергія Саса, Ігоря Сліденка, Станіслава Шевчука, Віктора Шишкіна, постійного представника Верховної Ради України в Конституційному Суді України, академіка АПрНУ Анатолія Селіванова, а також провідних науковців у галузі юриспруденції та права: Андрія Бойка, Петра Рабіновича, Владислава Федоренка, Павла Гураля, Любомира Бориславського й інших.

«Тема, винесена на розгляд учасників круглого столу, на сьогодні є більш, ніж актуальна, адже зараз в Україні працює Конституційна комісія і, очевидно, питання конституційної юрисдикції буде предметом обговорення і, можливо, навіть спеціально оформленими пропозиціями щодо внесення змін до Конституції України», – відкрив засідання декан юридичного факультету, професор Андрій Бойко. Андрій Михайлович зазначив, що тематика круглого столу зібрала фахове середовище правників-конституціоналістів найвищого рівня та молодих юристів. За словами декана юридичного факультету, «коло проблемних питань, винесених на обговорення, – досить широке, починаючи від кількості суддів Конституційного Суду України (КСУ), окремих повноважень КСУ, тлумачення Основного Закону України, а також запровадження конституційної скарги тощо».

З вітальним словом звернувся до учасників засідання Ректор Університету, професор Володимир Мельник. Володимир Петрович зауважив, що «зустріч відбувається в камерній атмосфері і її диригентом є ідея необхідності дискусій щодо теоретичних і практичних проблем конституційного правосуддя в Україні, зокрема його філософії та ідеології. «Очевидно, університетське середовище є найбільш адаптивним до цього. І Львівський університет у майбутньому може стати тим майданчиком для дискусій, де обговорюватимуться найбільш гострі й актуальні проблеми а галузі конституційної юстиції», – вважає Ректор.

Співголова оргкомітету круглого столу, суддя Конституційного Суду України, професор Петро Стецюк наголосив, що не випадково засідання круглого столу з конституційного правосуддя відбувається саме у Львівському університеті, адже він славний своїми правовими традиціями. «Біля витоків національної доктрини конституційного контролю лежали праці відомого професора Львівського університету Станіслава Дністрянського, який у своєму конституційному проекті (проект Конституції ЗУНР) ще в 1920 році передбачив спеціальний орган конституційного контролю, яким зараз є Конституційний Суд України», – розповів Петро Богданович.

З доповіддю на тему: «Забезпечення дієвості Конституції: роль Конституційного Суду» виступив Голова Конституційного Суду Литовської Республіки Дайнюс Жалімас. Литовський конституціоналіст наголосив, що одним із пріоритетних завдань Конституційного Суду є демонстрування потенціалу Конституції, забезпечення її динамічної інтерпретації. «Вона має бути достатньо гнучкою, щоби відповідати сучасним викликам, жити відповідно до еволюції держави, створюючи можливість для зміни й водночас зберігаючи стабільність основних конституційних принципів», – переконаний високопосадовець.

За словами Дайнюса Жалімаса, з досвіду Литви для України найголовніше – це закріпленість у Конституції геополітичного курсу держави, яка обрала шлях євроінтеграції і має намір дотримуватися європейських і трансатлантичних цінностей.

«Ви теж досягнете того стану, коли Конституційний суд буде сильним і проєвропейськи орієнтованим, адже його функції полягають у тому, аби забезпечити верховенство Конституції. Для нас це не просто Основний Закон, а найвищий. Його цінність не може вимірюватися тими самими критеріями, що й інші закони, адже Конституція базується на досвіді минулого, впливає на реальність і творить наше прийдешнє», – переконаний Голова Конституційного суду Литви.

У ході засідання круглого столу учасники обмінялися науково-практичною інформацією з актуальних питань конституційного правосуддя, зокрема ролі і повноважень Конституційного Суду в контексті пострадянського минулого та європейського майбутнього, поділилися міжнародним досвідом досягнення практичних результатів у сфері забезпечення верховенства Конституції, обговорили широке коло інших питань, які стосуються проведення реформ у правовій системі України, а також шляхів гармонізації законодавства відповідно до стандартів ЄС.

Додамо, що завтра, 17 травня 2015 року, Голова Конституційного Суду Литви Дайнюс Жалімас прочитає студентам юридичного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка публічну лекцію на тему: «Конституційний розвиток Литви протягом 1990-2015 років: досвід та досягнення. Уроки для України».

У своєму виступі Дайнюс Жалімас охопить питання, що стосуються конституційних змін в Литві за роки її незалежності, особливо після вступу до Європейського Союзу в 2004 році. Він також розповість про досвід, який Україна може запозичити в Литви для втілення своїх реформ.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото