В Університеті обговорюють сучасні тенденції розвитку  юридичної освіти

У рамках проекту USAID «Справедливе правосуддя» за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та Міністерства освіти і науки України на базі юридичного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка 12 червня 2015 року розпочала роботу Міжнародна конференція «Сучасні тенденції розвитку юридичної освіти».

«Конференція присвячена актуальній і важливій тематиці – реформуванню юридичної освіти. Варто зазначити, що ми не розпочинаємо цей процес, а продовжуємо його. Академічна юридична спільнота пройшла певні етапи реформування юридичної освіти. Упродовж трьох-чотирьох років спільно з проектом «USAID», із координатором проекту ОБСЄ в Україні напрацьовувалася концепція реформування юридичної освіти. Із провідними юридичними школами ми дійшли згоди щодо основних параметрів реформування вищої юридичної освіти. Перші кроки адаптації до реформування розпочалися саме з юридичного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка», – зазначив у вступному слові декан юридичного факультету, професор Андрій Бойко. Андрій Михайлович розповів про досвід проведення зовнішнього незалежного оцінювання забезпечення якості правничої освіти та створення Комітету стратегічного планування, результатом роботи якого стало розроблення стратегії розвитку юридичного факультету на 2015-2020 роки.

З вітальним словом звернулася до учасників конференції Перший заступник Міністра освіти і науки України Інна Совсун. Інна Романівна подякувала ініціаторам і організаторам проекту, додавши, що «ця ідея є вражаюче актуальною і Міністерство й надалі активно сприятиме реалізації положень, запропонованих у проекті». «Ініціатива щодо реформування саме юридичної освіти є вкрай потрібною. Вона має свою специфіку, яка полягає у надзвичайній популярності та зростанні кількості новоутворених юридичних шкіл, які не завжди надавали якісний рівень знань студентам. І право, й економіка – найпопулярніші спеціальності не лише в Україні, а тому мають спільні проблемні питання, які особливого гостро потребують вирішення. Відтак, сьогодні на часі – добре продумані зміни в освіті як результат спільного діалогу академічних спільнот», – ввважає Перший заступник Міністра.

Інна Совсун також зазначила, що Міністерство освіти і науки України працює над розробленням положення про науково-методичні комісії, які мають підготувати нові державні стандарти змісту вищої освіти для кожної конкретної спеціальності. «Нові стандарти не мають вказувати, який курс вводити і як його викладати кожному конкретному викладачеві. Вони повинні прописувати результати навчання, фіксувати те, чого має досягнути студент після завершення освітньої програми. А як саме це зробити вирішує кожен університет, кафедра і викладач зокрема», – пояснила Інна Романівна.

«Ініціатива колег із юридичного факультету нашого Університету, команди, яку очолює керівник проекту «Справедливе правосуддя» Девід Вон, дає можливість промоніторити справи, побудувати стратегію, опрацювати методологію розв’язання проблем. Це чудовий приклад стратегічного планування, і ці напрацювання вже почали діяти в Університеті з метою їх узагальнення», – йшлося у виступі Ректора Університету, професора Володимира Мельник.

Проект «Справедливе правосуддя» працює в Україні з 2006 року і має на меті підвищення прозорості та підзвітності юридичної системи. «Наш досвід свідчить, що активна робота над реформуванням юридичної освіти має вплив на всю систему національної освіти. У тісній співпраці з юридичним факультетом Львівського національного університету імені Івана Франка наш проект став першим в Україні, який провів незалежне оцінювання якості юридичної освіти та разом із Міністерством освіти розробив стратегію планування проведення замірів знань», – зауважив керівник проекту «USAID» Девід Вон, додавши, що «USAID» і надалі сприятиме забезпеченню високого рівня освіти фахівців та утверджуватиме державні процеси під егідою верховенства права.

Про бачення стану і тенденцій розвитку правничої освіти з погляду представників провідних правничих шкіл йшлося у виступах декана юридичного факультету Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого Юрія Пономаренка, який зосередив увагу на тенденціях розвитку правничої освіти на прикладі Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, та заступника декана з наукової роботи юридичного факультету КНУ ім. Тараса Шевченка Павла Берзіна, котрий у своєму виступі торкнувся проблем юридичної освіти при підготовці докторів філософії у галузі права. На недоліках вітчизняної системи правничої освіти з позиції практиків, роботодавців і викладачів наголосив декан факультету правничих наук Національного університету «Києво-могилянська академія» Денис Азаров.

Декан юридичного факультету Донецького національного університету Антоніна Бобкова розповіла про забезпечення сучасної підготовки фахівців-правників освітньо-наукового та наукового рівнів.

Про сучасні тенденції розвитку юридичної освіти та науки в умовах інтенсивного розвитку міжнародних відносин на прикладі Київського університету права Національної академії наук України йшлося у виступі ректора цього університету Юрія Бошицького.

Досвідом методики викладання на юридичному факультеті Вільнюського університету поділилась професор Ідре Ісокайте, зосередивши увагу на специфіці сучасних навчальних програм.

Обговорюючи стан і тенденції розвитку правничої освіти в Україні, учасники конференції визначили можливі шляхи запозичення цінного іноземного досвіду та впровадження стратегічного планування як інструменту формування довгострокового бачення розвитку правничих шкіл в умовах ринкової економіки та глобалізації.

Провідні правознавці України проаналізували питання впливу глобалізації та сучасних інформаційних технологій на зміст і якість правничої освіти й окреслили форми співпраці в умовах інтернаціоналізації вищої освіти.

Із презентацією проекту «Національного стандарту правничої освіти за освітнім рівнем «Бакалавр» виступив професор Андрій Бойко і закликав учасників конференції до дискусій щодо запропонованого проекту.

У рамках дискусій щодо реформування й розвитку юридичної освіти генеральний директор Всеукраїнської громадської організації «Українська Асоціація Маркетингу» Ірина Лилик представила результати дослідження думки роботодавців стосовно сучасних вимог ринку праці до знань, вмінь, навичок і професійних цінностей, яким мають відповідати випускники правничих шкіл.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото