В Університеті підсумували наукові досягнення 2016 року

У грудні відбулися підсумкові засідання Науково-технічної ради (НТР) Львівського національного університету імені Івана Франка, під час яких учасники зібрання заслухали та обговорили звіти про наукову роботу факультетів і наукових підрозділів Університету за рік.

Під час підсумкового засідання учасники Науково-технічної ради затвердили Ухвалу «Про підсумки наукової діяльності Університету у 2016 році» й окреслили основні завдання щодо наукової діяльності Університету на наступний рік. В ухвалі НТР йдеться про те, що у 2016 році Львівський університет продемонстрував вагомі здобутки в науковій роботі, збільшив свій потенціал в галузі пріоритетних досліджень науки і техніки.

Зокрема, у поточному році вдалося збільшити обсяг фінансування держбюджетних науково-дослідних робіт: фундаментальних і прикладних проектів – з 6441 тис. грн у 2015 році до 8983 тис. грн у 2016 році, спеціальної тематики – з 890 тис. грн до 1507 тис. грн, підтримки наукових об’єктів національного надбання України – з 268 тис. грн до 1116 тис. грн. Окрім того, Університет отримав 21 ґрант на суму 3337 тис. грн з інших джерел фінансування. Обсяг госпдоговірної тематики становить 117 тис. грн.

Активна праця вчених ЛНУ ім. Івана Франка та інтенсифікація численних наукових досліджень на актуальні теми сучасної науки дозволили покращити кількісні та якісні показники наукових публікацій. Зокрема, у 2016 році вчені Університету опублікували 95 монографій, 21 підручник, 118 навчальних посібників, 3896 статей, серед них у виданнях, які мають імпакт-фактор, – 229, 452 – в інших закордонних виданнях, а також видали 28 випусків «Вісників Львівського університету» та інших періодичних видань.

Захист дисертаційних робіт – ще один позитивний показник роботи Університету. У 2016 році наукові та науково-педагогічні працівники, а також докторанти та аспіранти Університету захистили 14 докторських і 137 кандидатських дисертацій.

Результатом активної праці науковців Університету є те, що у 2016 році понад 20 працівників ЛНУ ім. Івана Франка відзначено почесними званнями, державними нагородами, преміями Президента України та іншими відзнаками найвищого рівня.

Значним внеском у розвиток науки та створення потенціалу для її практичного застосування були численні конференції, які впродовж року відбувалися в Університеті. Так, цьогоріч в ЛНУ ім. Івана Франка організовано та проведено 84 наукові конференції, з них 32 – міжнародні. Окрім того, науковці Університету представили 506 усних і стендових доповідей на міжнародних конференціях і семінарах за кордоном.

Найефективніші розробки вчених Львівського університету захищені 24 патентами на винаходи і корисні моделі. Найбільше патентів отримали науковці хімічного факультету – 12, факультету електроніки та комп’ютерних технологій – 9, біологічного факультету – 4.

Хорошим стимулом молодим вченим для того, щоб у майбутньому реалізувати свій потенціал у науковій роботі були численні студентські конференції, олімпіади, семінари та конкурси. Зокрема, на базі Університету проведено ІІ етап Всеукраїнської студентської олімпіади з навчальної дисципліни та спеціальності «Математика», зі спеціальності «Хімія», з програмування (Західний регіон України) та ІІ тур Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт зі спеціальностей «Соціолінгвістика» і «Переклад».

У II етапі Всеукраїнської студентської олімпіади взяли участь 116 студентів, із них 27 здобули нагороди. 30 студентів стали призерами II туру Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт із природничих, технічних і гуманітарних наук.

Дві команди студентів факультету прикладної математики та інформатики посіли друге місце на XІ Відкритій міжнародній студентській олімпіаді з програмування імені С.О. Лебедєва – В.М. Глушкова «KPI-Open». Команда студентів факультету прикладної математики та інформатики посіла І місце у півфіналі та здобула бронзову медаль у фіналі Чемпіонату світу з командного програмування.

Загалом цьогоріч під час конференцій 1023 студенти виголосили наукові доповіді, а у їхньому доробку – 314 наукових статей і 739 тез доповідей на конференціях.

Цьогоріч вчені Університету успішно завершили виконання низки наукових проектів, у результаті чого, зокрема: технології отримання та легування масивних, тонкоплівкових і наноструктурованих матеріалів на основі сполук систем AgxPbmSb2-xTe2+m знайшли застосування на Львівському державному ювелірному заводі; матеріали на основі цинк оксиду проявили себе як ефективні елементи пристроїв для відведення тепла від теплоутворюючих робочих елементів електронних пристроїв, а саме процесорів, чіпсетів, відеоприскорювачів комп’ютерів, при конструюванні потужних напівпровідникових лазерних пристроїв, що стало основою для виготовлення нелінійно-оптичних перетворювачів та інших функціональних пристроїв на НВП «Карат»; Державний науково-дослідний інститут ветпрепаратів і кормових добавок висловив зацікавлення у розробленому пристрої для одночасної реєстрації розсіяння світла частинками за двома каналами і вже запланував проведення апробації та технічне випробування пристрою на 2017 рік; створений програмний ГІС-продукт забезпечив швидкий доступ до достовірної деталізованої та структурованої інформації про ґрунтові ресурси України, що не має аналогів у країні та відповідає світовим вимогам; оптимізовано екологічну мережу транскордонних об’єктів природно-заповідного фонду заходу України у рамках Програми ЮНЕСКО «Людина та біосфера».

Серед основних досягнень науковців Університету Науково-технічна рада  відзначила високий рівень організації наукової роботи та вагомі здобутки працівників географічного, хімічного, фізичного факультетів (природничі науки) та філософського, історичного, юридичного факультетів (гуманітарні науки). Науковці         географічного, філологічного, економічного факультетів досягли особливих успіхів у виданні монографій, а вчені хімічного факультету, факультетів культури і мистецтв, іноземних мов, географічного факультету видавали свої монографії за кордоном.

Значну кількість підручників опублікували працівники економічного, філологічного, юридичного факультетів, а навчальних посібників – філософського, економічного факультетів та факультету управління фінансами та бізнесу. Чимало статей опублікували у виданнях з імпакт-фактором науковці фізичного, хімічного факультетів, факультету електроніки та комп’ютерних технологій та механіко-математичного факультету.

Важливим досягненням року, що минає, є також патентно-ліцензійна діяльність та успішне виконання госпдоговорів. Найбільшу активність у цій роботі виявили вчені хімічного факультету, факультету електроніки та комп’ютерних технологій, а також біологічного та географічного факультетів.

Найактивніше залучали позабюджетні кошти на наукову роботу вчені хімічного, біологічного факультетів та факультету електроніки та комп’ютерних технологій.

Працівники Ботанічного саду й Астрономічної обсерваторії зробили вагомий внесок у науково-просвітницьку діяльність, а факультету культури і мистецтв – у культурно-просвітницьку роботу Університету.

Окрему увагу Науково-технічна рада акцентувала на високому рівні студентської наукової роботи на хімічному, географічному, історичному, економічному факультетах і факультеті журналістики.

Значну кількість нагород у Всеукраїнській студентській олімпіаді та Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт отримали студенти юридичного, економічного, хімічного факультетів та факультету прикладної математики та інформатики. А велику кількість статей у співавторстві зі студентами опублікували працівники географічного, економічного, хімічного факультетів та факультету журналістики.

На найвищому рівні провели міжнародні студентські наукові конференції біологічний, економічний, хімічний, філософський факультети та факультет прикладної математики та інформатики, а також факультет іноземних мов і факультет педагогічної освіти. Всеукраїнські студентські наукові конференції найуспішніше провели геологічний, філологічний, юридичний, філософський факультети і факультет журналістики.

Окрім того, НТР відзначає значну кількість захистів кандидатських дисертацій співробітників та випускників аспірантури на факультеті міжнародних відносин (17), факультеті іноземних мов (17), а також юридичному (14) та економічному (13) факультетах.

Особливістю цьогорічної наукової роботи Університету є відкриття регіонального контактного пункту Рамкової програми ЄС «Горизонт 2020» за тематичними напрямами «Майбутні і новітні технології», а також «Інклюзивне, інноваційне та розумне суспільство».

Позитивні показники наукової роботи Львівського університету, на переконання членів Науково-технічної ради, є тільки одним із перших етапів досягнення високих цілей, які ставить перед собою ЛНУ ім. Івана Франка. У найближчих пріоритетах Університету – створення наукового парку, активна участь проектів у Рамковій програмі ЄС «Горизонт 2020», відкриття нового науково-дослідного інституту, заснування часопису та багато іншого.

Світлини: Олега Вівчарика й Олександри Чури Більше фото