В Університеті презентували книгу Василя Стуса «Феномен доби»

У рамках ХХІІ Форуму видавців 11 вересня 2015 року в Дзеркальній залі Університету відбулась презентація книги Василя Стуса «Феномен доби». Модерував захід український громадський діяч, член Української Гельсінської Групи, політв’язень, історик дисидентського руху Василь Овсієнко.

«Надзвичайно приємно, що про працю Василя Стуса «Феномен доби» говоритиме людина, яка особисто знала Василя Семеновича», – представив Василя Овсієнка проректор з науково-педагогічної роботи, професор Ярослав Гарасим.

«У 70-ті роки ХХ століття мене перевели у 17-й табір у Мордовії, де я познайомився із Василем Стусом, який особисто читав мені свій «Феномен доби (Сходження на Голгофу слави)», – розпочав презентацію Василь Овсієнко. – Упродовж двох десятиліть рукопис цієї книги пролежав в архівах КДБ, адже ця літературна праця підривала безпеку «наймогутнішої держави на планеті, найдемократичнішої країни в світі» – Радянського Союзу. Так і було сказано у вироку Київського обласного суду: ворожа, антирадянська, націоналістична». За словами Василя Васильовича, «це книга любові та болю, з глибоким проникненням у таке видатне і трагічне явище української літератури, як Павло Тичина».

«У страшну добу сталінських репресій одних письменників розстріляли, других – зіслали у концтабори, третіх розтлили. Тичину репресували визнанням. Покара славою – одна з найновіших і найефективніших форм боротьби із мистецтвом», – писав про Павла Тичину Василь Стус. У цих кількох рядках, переконаний Василь Овсієнко, передано всю суть трагічної долі Павла Тичини, яку передав у «Феномені доби» Василь Стус.

На завершення заходу Василь Овсієнко закликав молоде покоління читати і вивчати напам’ять поезію Василя Стуса. «Мені так прикро, що сьогодні стільки геніальних стусівських віршів втрачено. Та це ще один доказ злочину російського імперіалізму проти української культури», – завершив презентацію модератор заходу.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото