В Університеті студенти з Канади та США вивчають українську мову

6 червня 2017 року на базі філологічного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка після кількарічної перерви розпочала роботу Літня мовна школа для студентів штату Канзас (США) та  провінції Альберти (Канада).

Відновити роботу школи вдалося завдяки успішним переговорам між проректором з науково-педагогічної роботи та міжнародної співпраці Марією Зубрицькою і представниками Канзаського та Альбертського університетів, а також активній рекламній кампанії закордонних колег.

Можливістю вивчати українську мову і пізнавати культуру скористалось троє американських і дев’ятеро канадських студентів, яких розділили на три групи у залежності від початкового рівня володіння українською мовою. Окрім мовних курсів, учасники програми мають нагоду побувати на лекціях, присвячених економічним, історичним та культурним особливостям життя України.

Про навчання у Літній школі і про перебування у Львові студенти відгукуються дуже позитивно і зазначають, що українська мова і культура їх цікавить як з професійної сторони, так і з особистих мотивів.

Так, студентка із Канзасу Фейлен Джейкобсон розповідає, що українська є однією із її улюблених мов і володіння нею має велике значення для процесу пізнання східної Європи. «Українська мова дуже важлива для східноєвропейського регіону. Найкращий спосіб вивчити мову – це побувати безпосередньо у мовному середовищі і я рада, що маю таку можливість», – додає Фейлен, наголошуючи, що п’ятигодинні щоденні заняття дають результат.

Колега Фейлен Патрік Севадж, який вивчає міжнародні відносини, вперше відвідує східну Європу. За його словами, вивчення української мови і пізнання культури є надзвичайно важливими для його професійного розвитку. «Я завжди хотів відвідати Україну, побачити як живуть люди, як вони між собою спілкуються. І навіть після першого тижня перебування тут я починаю інтуїтивно відчувати, що таке Україна і Східна Європа. Це мені дуже подобається і безперечно допоможе у професійному плані», – наголошує Патрік.

Ще один студент зі США Франклін Конард зазначає, що перетнув межі своєї країни вперше, але до цього дуже багато читав про Україну і має враження, що упродовж останніх трьох років в нашій країні відбулися численні перетворення. «Україна мені подобається і приємно, що тут відбуваються дуже динамічні зміни», – наголошує Франклін.

Студент з Едмонтону Андрій Пришляк, як і більшість його канадських колег, уже володіє українською, але зазначає, що прихав до Львова для того, щоб підвищити свій мовний рівень і краще пізнати українську культуру. «Львів дуже гарне місто і я ним захоплений. Мене цікавить різноманіття культур, які тут представлені й історія цього міста. Під час навчання я дізнаюсь дуже багато цікавого і нового про Львів і Україну», – зазначає Андрій, додаючи, що в Україні останній раз бував 7 років тому і зауважує, що зараз країна виглядає набагато модернішою.

Студентка Альбертського університету Саша Омельченко розповідає, що українське життя, культура і мова її завжди захоплювали. А відтак, вона планує удосконалювати свій рівень володіння українською і надалі.

Колега Саші Анна Боднар уже вивчала українську у школі й університеті, проте у Львові планує закріпити здобуті знання на практиці. «Мені дуже подобається бути у Львові, спілкуватися з місцевими мешканцями, перебувати в україномовному середовищі. Ритм життя у Львові значно спокійніший ніж у Канаді», – розповідає Анна.

Приїхати до Львова Наталію Хойм спонукала мрія викладати українську мову у школі в Канаді. У Львівському університеті вона планує удосконалити комунікативні навики і граматику. «Львів дуже близький моєму серцю, адже тут народився мій тато і мені подобається тутешня культура і люди», – зазначає вона.

«В Едмонтоні нас вчать зберігати свою мову та культуру і я намагаюся це робити. В Університеті ми багато вчимо про мову, вивчаємо нові слова, знайомимось з історією і культурою України. Це все мені подобається і я хочу дізнатися ще більше», – розповідає Стефанія Костюк, яка відвідує Львів уже вп’яте.

Ще один учасник Школи Маркіян Оліферчук народився у Львові, але ще у дитинстві переїхав у Канаду. Зараз Маркіян повернувся у рідне місто для того, щоб краще пізнати Україну і не забувати свій рід. «Львів – прекрасне місто і на відміну від своїх колег я вважаю, що ритм життя тут навпаки набагато активніший. У нас в Канаді все спокійно, кожен кудись їде на авто, а тут багато людей на вулицях. Мені подобається бути у Львові і я б хотів тут жити», – розповідає Маркіян і додає, що у майбутньому допускає можливість повернутися мешкати і працювати у Львові.

Олег Піх також покинув Львів у дитинстві, коли йому було 8 років. Від того часу він неодноразово відвідував Україну і завжди відчуває захват від Львова. Олег також зазначає, що згодом може повернутися в Україну назавжди, адже, за його словами, тут дуже жваве і цікаве життя.

У рамках Літньої школи заплановані екскурсії Львовом, замками Львівщини, поїздка в Карпати і відвідини Києва, але дехто з учасників уже мандрує самостійно. Так, уродженка Поділля Діана Мушинська, яка уже 7 років мешкає у Канаді, встигла побувати на Тернопільщині і відвідати бабусю. Діана наголошує на красі й особливій атмосфері Львова та України.

Створювати цю неповторну атмосферу інтелектуального і духовного пізнання України допомагають координатори проекту, викладачі української мови і лектори.

Зокрема, координатором школи з американської сторони є  випускниця ЛНУ ім. Івана Франка, доктор  кафедри слов’янських мов та літератур Канзаського університету Олександра Валло. Мовні курси для однієї із груп веде професор департаменту вивчення сучасних мов і культур, директор Методичного центру української мови Канадського інституту українських студій д-р Алла Недашківська, яка теж навчалася в ЛНУ ім. Івана Франка, а зараз представляє Альбертський університет. Також мовну підготовку забезпечують викладачі кафедри українського прикладного мовознавства  Ольга Ценюх, Віра Коваленко, Наталія Цісар й  Андріана Чучвара.

Літня школа триватиме до 30 червня для студентів Альберти і до 22 липня для учасників із Канзасу.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото