В Університеті відбулась наукова конференція, присвячена 80-річчю від дня народження В’ячеслава Чорновола

26 грудня 2017 року у Дзеркальній залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбулася наукова конференція «Провісник незалежності: В’ячеслав Чорновіл – дисидент, державний діяч, мислитель».

Організували конференцію Львівський національний університет імені Івана Франка, Інститут українознавства НАН України імені Івана Крип’якевича, Львівська обласна державна адміністрація та Львівська обласна рада.

Розпочав роботу наукового засідання Ректор Львівського університету, професор Володимир Мельник, який відзначив внесок В’ячеслава Чорновола у становлення національно-визвольного руху в Україні в 1960-х роках, наголосив на його ролі у розвитку національної політичної думки та неоціненному практичному значенні діяльність видатного політика, спрямованої на розбудову саме «української України» як європейської демократичної держави.

«Постать В’ячеслава Чорновола цікава передусім тим, що він у тоталітарній системі ставив надзвичайно високі цілі, які були недосяжні з точки зору злочинної ідеології та антилюдської системи, що панувала у той час», – наголосив Ректор, додавши, що визначний український політик для утвердження високих ідеалів державотворення пожертвував найдорожчим – власним життям, проте назавжди залишився нескореним і непереможеним.

За словами Володимира Петровича, саме принципи і цінності, які плекав В’ячеслав Чорновіл, сьогодні повинні бути основою політичного життя України.

Також до вітальних слів долучилася заступник голови-керівник апарату Львівської ОДА Маріанна Вільшинська, яка наголосила,  що попри тоталітарну систему В’ячеслав Чорновіл залишався вільного людиною, яка натхненно працювала заради України.

«Ця конференція, що символічно відбувається у Львівському університеті, мусить залучати молодь. Адже вони повинні знати як Чорновіл жив, що він думав та для кого творив», – сказала Маріанна Вільшинська.

Заступник міського голови Львова Андрій Москаленко зазначив, що «сьогодні весь світ й Україна потребують високих стандартів».

«Якщо подивитися в історію, яка дає відповідь на все, вона показує приклади лідерів, які продукували ці стандарти. Важливим для лідера є те, щоб творити довкола себе певне якісне середовище. В особі В’ячеслава Максимовича маємо гарний приклад лідера, який творив довкола себе таке середовище», – наголосив Андрій Москаленко.

Опісля відкриття конференції, відбулося урочисте спецпогашення маркованого конверта, випущеного «Укрпоштою» з нагоди відзначення 80-річчя від дня народження В’ячеслава Чорновола.

Надалі спогадами про політика поділились його побратими-шістдесятники Ярослав Кендзьор і Михайло Косів, в яких рефреном звучали слова про «вічного опозиціонера», непримиренного до всього, що гальмувало рух України до незалежності.

На пленарному засіданні головував декан історичного факультету, професор Роман Шуст. Під час засідання з науковими доповідями виступили народний депутат України IV скликання Степан Давимука («Львівський період діяльності В.М.Чорновола»), завідувач кафедри новітньої історії України імені Михайла Грушевського Олексій Сухий («В’ячеслав Чорновіл – дисидент, громадський діяч, політик»), науковець Юрій Зайцев («Український вісник» В’ячеслава Чорновола – унікальний зразок самвидавчої літератури») та інші дослідники.

У своїх доповідях науковці відобразили практично всі періоди життєвого шляху В. Чорновола, віхи боротьби і творчої праці, які завжди були спрямовані на втілення величної ідеї й мрії всього його життя – здобуття української державності.

Матеріали конференції будуть опубліковані у спеціальному випуску «Вісника Львівського університету. Серія історична».

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото