В Університеті відбувається ХІV Українсько-польська наукова конференція «Львів: місто – суспільство – культура»

24 травня 2018 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка розпочала роботу ХІV Українсько-польська наукова конференція «Львів: місто – суспільство – культура». Конференції під такою назвою відбуваються з 1992 року почергово у Львові та Кракові і здобули визнання наукової спільноти як важливий форум для представлення та обговорення результатів досліджень з історії Львова. За результатами попередніх конференцій опубліковано десять томів матеріалів. Цьогоріч наукове зібрання присвячене проблематиці Львова як «столичного міста».

Розпочав роботу конференції декан історичного факультету Львівського університету Роман Шуст, який коротко окреслив основні аспекти багаторічної традиції проведення наукового зібрання й акцентував увагу на важливості поглиблення діалогу, спрямованого на пізнання історії Львова.

Проректор з науково-педагогічної роботи та міжнародної співпраці ЛНУ ім. Івана Франка Марія Зубрицька зазначила, що Львів з точки зору філолога є текстом, який містить у собі дуже багато напластувань, а відтак дослідження особливостей міста, його історії та його соціокультурного феномена – важливе завдання теперішньої наукової спільноти.

«Багатовимірність культурного, суспільного, історичного життя міста Львова завжди продукує потребу нового дискурсу. Тому дякую за тему нинішньої конференції – «Львів як місто столичне». Насправді ми маємо небагато досліджень саме з цього ракурсу, і я сподіваюся, що доповіді, обговорення, обмін думками якраз доповнять науковий дискурс міста Львова як міста культури, міста освіти, міста науки, – ще й як міста бурхливого громадського життя», – зазначила Марія Олексіївна.

Ректор Педагогічного університету у Кракові Казімєж Карольчак також акцентував увагу на важливості продовження спільних наукових досліджень. За його словами, організація конференції «Львів: місто – суспільство – культура» є однією з найбільш тривалих традицій наукової співпраці України та Польщі.

Директор ЛКП «Львівське конференц-бюро» Ліна Остапчук висловила переконання, що напрацювання учасників конференції будуть цінним внеском у підготовку «Енциклопедії міста Львова», робота над якою зараз триває.

Також учасників конференції привітав Генеральний консул Республіки Польща Кшиштоф Яховіч.

Надалі відбулося пленарне засідання. Загалом учасники конференції розглядають столичність Львова з двох перспектив: як частину місцевої культурної та інтелектуальної традиції, а також крізь призму конкретних історичних подій, коли Львів був фактичною столицею (як-от у часи Галицько-Волинської держави чи Західноукраїнської Народної Республіки) або ж перебував у статусі центру великих адміністративно-політичних утворень у складі різних держав. Зокрема, на пленарному засіданні звучала думка, що на політичне, господарське й культурне життя Львова наклали відбиток не тільки міські події, а й настрої та потреби, що характеризували життя західноукраїнських теренів загалом.

Конференція триватиме два дні. У ній беруть участь близько 50 учених, які представляють Львівський національний університет імені Івана Франка, Педагогічний університет у Кракові, Інститут українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України, Львівське відділення Інституту української археографії та джерелознавства ім.  М. Грушевського, Яґеллонський університет та інші наукові центри. Конференція відбувається під патронатом Львівської міської ради.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото