В Університеті відбувся круглий стіл «Русский мир» в Україні: на краю прірви»

20 вересня 2018 року в Дзеркальній залі Львівського національного університету імена Івана Франка відбувся круглий стіл «Русский мир» в Україні: на краю прірви». У його рамках було презентовано два видання – ґрунтовні дослідження про міфологізацію Росією історичного минулого та багатолітню практику насадження ідей так званого «русского мира» – працю Лариси Якубової «Русский мир в Україні: на краю прірви» та український переклад книжки Алена Безансона «Свята Русь». Обидві книги вийшли друком у видавництві «Кліо».

Участь у роботі круглого столу взяли доктор історичних наук, член-кореспондент НАН України Лариса Якубова, директор видавництва «Кліо» Віра Соловйова, журналіст Тарас Марусик, студенти і науковці Університету. Модерував захід представник Міністерства інформаційної політики України Віктор Литвінов.

На початку зустрічі до присутніх звернувся проректор з науково-педагогічної роботи Львівського університету Ярослав Гарасим, який наголосив на традиціях і важливості співпраці ЛНУ ім. Івана Франка та видавництва «Кліо».

«Сьогодні ми проведемо не лише презентацію книжок, а й дискусію про найбільш гостру проблему Української держави – наше цивілізаційне протистояння «русскому миру», протистояння, від якого залежить не лише наше з вами майбутнє, а й доля всього світу», – зазначив Ярослав Іванович.

Модератор круглого столу Віктор Литвінов коротко окреслив важливість праці Лариси Якубової, наголосивши на актуальності досліджень шляхів поширення «русского мира» в Україні.

«Ларисі Якубовій вдалося довести дуже простий, але дуже важливий факт: проблема «русского мира» виникла зовсім не в 2014 році, а набагато раніше», – зауважив Віктор Литвінов, передаючи слово авторці книги.

Сама Лариса Якубова відзначила, що її праця є «доволі токсичною» для прочитання. Адже, зізналася Лариса Дмитрівна, після глибокого занурення в процеси поширення в Україні ідей та принципів «русского мира» доводилося тривалий час відновлювати внутрішню рівновагу.

Дослідниця застерегла присутніх від самостійного перегляду тих матеріалів, які їй довелося опрацьовувати: «Після написання хотілося вимивати руки з господарським милом та дезінфікувати душу». Неможливість бодай елементарного беземоційного сприйняття «русского мира» в Україні – у безпросвітній, ба навіть позацивілізаційній прірві, яка утворюється там, де приживаються принципи й цінності, які нав’язує сучасна Росія.

«Мені, як уродженці Донбасу, в 2014 році довелося пропустити крізь себе всі ті події, <…> коли ми лягали спати і не знали, що нас чекає наступного ранку. Саме тоді для нас усіх важливо було знайти в собі те особливе відчуття України, відчуття того, що Україна є. Україна, здавалося, хиталась і трималася лише на вірі людей. Це відчуття не полишало мене ніколи. Саме тоді для нас було важливо зрозуміти, чому так відбувається і звідки йде загроза», – розповіла авторка книги.

Лариса Якубова наголосила, що її праця, хоч і не може бути джерелом натхнення, таки призводить до своєрідного просвітлення, оскільки додає віри в те, що ми достатньо сильні, аби встояти перед навалою «русского мира». Адже нинішнє російсько-українське протистояння – найважчий і найважливіший іспит для України, в якому ми маємо обстояти свою незалежність. У цьому – наскрізна ідея книги.

«Хочу зазначити, що ця книжка користується попитом, і лише декілька примірників мені вдалося сховати у своєму кабінеті, щоб привезти їх сьогодні до Львівського університету. Всі книжки, видані на замовлення Міністерства інформаційної політики, безкоштовні, щоб їх можна було максимально широко розповсюджувати. Цю книжку відразу після друку відправили в зону АТО», – наголосив Віктор Литвінов. Він назвав книжку своєрідним щепленням, яке має пройти кожен українець, щоб усвідомити суть конфлікту між Україною і «русским миром».

Приємним бонусом круглого столу стала презентація перекладу книги французького письменника, відомого викривача російської брехні Алена Безансона «Свята Русь». Її провів знаний український журналіст Тарас Марусик. Книга розкриває суть російської пропаганди, а саму Росію Безансон називає «державою-сектою». Тарас Марусик зачитав декілька уривків з книги, яка надзвичайно зацікавила студентів Університету.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото