В Університеті відбувся круглий стіл за результатами соціолінгвістичного конкурсу «Шляхи утвердження державної мови як мови міжнаціонального спілкування в Україні»

Студенти ІІ-VI курсів філологічного та юридичного факультетів Львівського національного університету імені Івана Франка,  гуманітарно-педагогічного факультету Хмельницького національного університету взяли участь у круглому столі за матеріалами соціолінгвістичного конкурсу «Шляхи утвердження державної мови як мови міжнаціонального спілкування в Україні», який відбувся 21 лютого 2017 року на філологічному факультеті.

Захід відбувся за підтримки фірми INNVATION – стартап-студії зі створення та розвитку інноваційних технологічних підприємств.

Наукові роботи студентів оцінювало кваліфіковане журі у складі академіка НАН України І. Юхновського, члена-кореспондента НАН України Р. Гладишевського, проф. С. Пилипчука, проф. П. Гураля, громадського діяча С. Літинського,  громадського діяча Р. Матиса, проф. Г. Мацюк, доц. А. Чучвари,  канд. філол. наук О. Бутковської, асп. М. Салецької та соціолінгвістів з інших університетів України.

У письмовому зверненні до студентів академік  Ігор  Юхновський відзначив, що конкурс набуває популярності у студентській аудиторії, адже його мета –  пошук відповідей на важливе питанання сьогодення – функції державної мови. Тому, на думку науковця, так важливо, щоб в обговоренні брали участь студенти різних спеціальностей.

У вітальному слові проректор з наукової  роботи Університету Роман Гладишевський відзначив важливість проведення конкурсу для вищого навчального закладу, адже завдяки таким заходам «відбувається синтез досвіду викладачів та креативності студентів, що є запорукою успішного майбутнього».

Декан філологічного факультету Святослав Пилипчук наголосив, що круглий стіл за тематикою соціолінгвістичного конкурсу відбувається у Міжнародний день рідної мови і в час обговорення трьох нових законопроектів про мову.

У тринадцяти конкурсних дослідженнях студенти розкрили думки  представників різних соціальних груп щодо розуміння ролі української мови як об’єднувального чинника в країні, на окупованій території якої триває війна. Конкурсанти шукали відповіді на сформульовані завдання за допомогою анкетування респондентів у містах, містечках і селах Львівської, Вінницької, Хмельницької та Черкаської областей, а також у Миколаєві, Рівному, Хмельницькому та Львові. Студенти обґрунтували зв’язок ролі державної мови як мови міжнаціонального спілкування та національної безпеки в сучасній Україні,  розкрили чинники, необхідні для утвердження державної мови в ролі мови міжнаціонального спілкування. Зокрема, це потреба нового законодавства, політична воля влади, активність гуманітарної еліти, економічна підтримка держави і небайдужість громадян.

Конкурсанти у своїх дослідженнях також окреслили проблеми утвердження державної мови як мови міжнаціонального спілкування в Україні та запропонували конкретні рекомендації щодо змін у стратегічному баченні ролі української мови у нашій державі.

Переможцями конкурсу стали:  Юлія Співак і Олеся Ткаченко, студенти II і VІ курсів філологічного факультету;  Юлія Драчук, студентка IV курсу   юридичного факультету, а також студентка  IV курсу гуманітарно- педагогічного факультету Хмельницького національного університету Юлія Довганюк. Грошові нагороди переможцям вручила Л. Мандзвевич, представник фірми INNVATION.

Підсумували роботу круглого столу ініціатори та організатори конкурсу – викладачі, які читають різні курси соціолінгвістичного циклу в Університеті: проф. Г. Мацюк, доц. А. Чучвара,  канд. філол. наук О. Бутковська.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото