В Університеті відзначили ювілей факультету іноземних мов

Любити Слово й через нього пізнавати культури, відкривати інші народи, проникати в семантичні глибини етносів, аби відчути національний колорит і водночас показувати світові здобутки українців – це велика й почесна місія, яку гідно здійснюють на факультеті іноземних мов.

Один із найпрестижніших факультетів Львівського університету сьогодні перегортає 65 сторінку своєї славної історії, позначену великими науковими здобутками та досягненнями. Академічне відзначення цієї ювілейної дати розпочали в Університеті конференцією «Сьогодення та перспективи розвитку філологічної науки на факультеті іноземних мов Львівського національного університету імені Івана Франка», що відбулась 5 жовтня 2015 року в Дзеркальній залі Університету.

«Львівський національний університет імені Івана Франка славиться своїми академічними традиціями, в основі яких – поважне ставлення до вивчення мов інших народів. Це саме той структурний підрозділ, той факультет, який формує класичний європейський образ Львівського університету, – звернувся з вітальним словом до учасників урочистостей Ректор Університету, професор Володимир Мельник. «Кожен факультет пишається своїм викладацько-професорським складом. Факультет іноземних мов має найбільший і найпотужніший колектив, який успішно здійснює підготовку фахівців з іноземних мов високого рівня для всієї Західної України», – відзначив Володимир Петрович та подякував професорсько-викладацькому колективу факультету іноземних мов за копітку й віддану роботу.

«Коли ми говоримо про вихованця і студента факультету іноземних мов, то це передусім – образ висококультурного інтелігентного інтелектуала, який є свідомим громадянином і патріотом Університету й України», – професор Володимир Мельник закцентував увагу на виховному процесі та формуванні компетентнісних характеристик молодої людини, яка обрала факультет іноземних мов як основу для свого майбутнього професійного становлення.

Ректор Університету запевнив, що, попри проблемні питання з неналежним фінансуванням, прагнутиме, щоби умови праці і для викладача, і для студента були щонайоптимальніші. «Я і мої колеги будемо все робити для того, щоби кожна Ваша ідея, кожен крок були зрозумілими, почутими й підтриманами», – наголосив Володимир Петрович. Ректор подякував факультету іноземних мов за ініціативу впровадження в Університеті нової Концепції вивчення іноземних мов, яка була схвалена у Міністерстві освіти і науки України та викликала неабияке зацікавлення.

Від імені Асоціації деканів Університету привітав колег президент Асоціації, професор Михайло Зарічний: «Мені надзвичайно приємно вітати цей чудовий колектив зі святом. Наші реалії засвідчують, що вікно в Європу та світ відкривається через знання іноземних мов. Хочу зазначити, що викладачі факультету іноземних мов дуже добре взаємодіють з іншими факультетами, враховують їхню специфіку, розуміють їх. Вони роблять наших випускників конкурентоздатними на ринку праці, дають можливість комфортно себе почувати не лише в Європі, а й в усьому світі». Михайло Михайлович вручив ювілярам символічний дарунок – «корабель для великого плавання та відкриття й освоєння нових просторів».

Упродовж понад півсотлітньої історії на факультеті іноземних мов навчались тисячі студентів, які, здобувши якісну освіту, сьогодні розвивають науку, працюють перекладачами та прививають молоді любов до іноземних мов.

Однією з випускниць кафедри класичних мов факультету іноземних мов є завідувач кафедри іноземних мов Львівського національного університету ім. Данила Галицького Лариса Смольська, яка після завершення навчання в Університеті активно підтримує зв’язки зі своїми наставниками і в день ювілею рідного факультету прийшла привітати своїх колег зі святом. За словами Лариси Юріївни, «65 років – це лише початок зрілості, це той відтинок часу, коли можна осягнути здобутки, виокремити найкраще, побачити, над чим ще варто попрацювати». Вдаючись до спогадів, Лариса Смольська зазначила, що випускники, як правило, з радістю згадують своїх наставників. «Нам було на кого рівнятися! Приємно, що й сучасні викладачі підтримують високий рівень класичного викладання, що було і є притаманним викладачам факультету іноземних мов Львівського університету», – резюмувала своє звернення до колективу факультету Лариса Юріївна та передала до факультетської бібліотеки книжкове поповнення – добірку спеціалізованої літератури, виданої іноземною мовою у Львівському національному університеті ім. Данила Галицького.

Зі словами дружніх і щирих вітань з нагоди ювілею факультету, з яким пов’язує багатолітня міжнародна академічна співпраця, звернулися представники делегації з Федеративної Республіки Німеччина – професор Університету Ерлангена-Нюрнберга Штефан Шіргульц і професор Університету Геттінгена, доктор Дітер Керубім. Професор Дітер Керубім вручив ювілярам медаль і побажав колективу факультету іноземних мов успіху й натхнення для подальшої праці.

Від імені іноземців, які викладають на факультеті, виступив викладач кафедри класичної філології, співзасновник Центру грецької мови і культури імені Арсенія Еласонського Анастасіас Сорбас із Греції. Грецький лектор подякував колегам та адміністрації факультету за багаторічну співпрацю та поділився особистими враженнями від викладання в Університеті: «13 років минуло відтоді, як я приїхав сюди. Тепер це моя друга Батьківщина. За цей час я жодного разу не відчував себе далеко від рідної землі. Значною мірою це залежить від ментальності людей, які мене оточують».

Декан факультету іноземних мов Володимир Сулим подякував іноземним колегам за підтримку та, виголошуючи слово про наукові здобутки колективу впродовж останніх років, зробив короткий екскурс в історичне минуле факультету. «Вивчення мов інших нардів у Львівському університеті має свої давні традиції, які сягають ще часів заснування Університету, де філологічні науки посідали чільне місце серед багатьох інших природничих і гуманітарних напрямів. У кожну історичну епоху мови інших народів, їхня ментальність та культура ставали об’єктом дослідження філологів, літературознавців, які володіли іноземними мовами», – зазначив Володимир Трохимович. За словами декана, ще на початку історії Університету мовою викладання була латина, тому класична філологія як наукова дисципліна почала формуватися вже в ті часи.

Варто зазначити, що факультет іноземних мов як окремий структурний підрозділ Львівського університету був заснований 1950 року. Новостворений факультет складався на той час із шести кафедр. З проголошенням Незалежності України, надзвичайно актуальним став перекладацький і перекладознавчий напрями, які у Львівському університеті від березня 1998 року почали стрімко розвиватися, оскільки саме тоді, згідно з ухвалою Вченої ради ЛНУ ім. Івана Франка, було створено кафедру перекладознавства і контрастивної лінгвістики імені Григорія Кочура.

«Цей процес творення кафедр факультеті іноземних мов відображає лише дуже незначну частину надзвичайно складного й одночасно важливого й потрібного становлення філологічних, літературознавчих, перекладознавчих і контрастивних досліджень у ділянці іноземних мов, що створило добре підґрунтя для заснування у 2008 році кафедри міжкультурної комунікації та перекладу, яка впродовж досить короткого терміну існування зуміла синхронізувати свої навчальні плани та програми з сучасними вимогами часу і суспільства», – зауважив Володимир Сулим.

Як відзначив декан факультету іноземних мов, важливим кроком у вивченні іноземних мов у Львівському університеті було випрацювано нові концептуальні засади навчальних програм відповідно до реформування іншомовної освіти в Україні зокрема та Європі загалом. «Реалії сьогодення є такими, що без володіння іноземними мовами механізм оновлення та модернізації нашої освітньої системи функціонуватиме лише локально обмежено, що є просто неприпустимим. До цього з великою відповідальністю ставиться весь професорсько-викладацький склад факультету», – відзначив Володимир Трохимович і подякував колегам за самовіддану працю.

Сьогодні у структурі факультету є 9 кафедр, Асоціація Українських Германістів, Ресурсний центр TEMPUS-Tacis, Німецький мовний центр, Центр грецької мови та культури імені Арсенія Еласонського, Центр іспаністики, Центр англомовного академічного письма та фонетична лабораторія, а також редакції періодичних видань.

Доповненням до яскравого образу факультету іноземних мов стали виступи всіх завідувачів кафедр, які щедро ділилися спогадами про відомих учених факультету, акцентували увагу на здобутках науковців і студентів, на академічній співпраці із закордонними вищими навчальними закладами та науковими й освітніми інституціями, що утвердило високе реноме факультету іноземних мов на міжнародному рівні.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото