Василь Шкляр зустрівся зі студентами та викладачами правничого коледжу Університету

27 квітня 2017 року у Правничому коледжі Львівського національного університету імені Івана Франка відбулась творча зустріч студентів і викладачів з відомим українським письменником Василем Шклярем.

Представляючи гостя, директор Правничого коледжу Володимир Цікало зазначив, що учасники зустрічі мають нагоду розширити межі своєї правосвідомості завдяки спілкуванню з відомим громадським, політичним і державним діячем.

Від імені ректорату Університету з вітальним словом до учасників заходу звернулась проректор з науково-педагогічної роботи та міжнародної співпраці Марія Зубрицька. Висловивши подяку за можливість поспілкуватися і взяти участь у дискусії з одним із найвідоміших письменників сучасності, Марія Олексіївна, зокрема, наголосила на тому, що роман «Чорний ворон» є реабілітацією історичної свідомості українців.

Зустріч відбувалась у приязній, невимушеній атмосфері. Василь Миколайович щиро відповідав на питання, розповідав про історію написання своїх романів, події, покладені в основу сюжетів, а також про особистостей, які стали прототипами його літературних героїв і те, як фахові історики сприймають його романи. Окрім того, класик сучасного літературного процесу читав уривки зі своїх романів, даючи можливість усім учасникам зустрічі заглибитися в особливий світ героїв і подій, які присутні у його творах.

Відповідаючи на питання, чим уся попередня визвольна боротьба українців відмінна від сучасної війни на сході України, Василь Шкляр зауважив, що збігів між минулим і теперішнім дуже багато. Зокрема, письменник акцентував увагу, що у минулому і теперішньому на Майдані і за його межами українці боролися проти Росії. «Як і сто років тому – це українсько-російська, а не громадянська війна», – наголосив Василь Шкляр.

Також учасники зустрічі не оминули мовного питання. Василь Шкляр, розповідаючи про написання своїх романів, наголосив, що найбільша таємниця художнього твору – це мова, яку нація повинна берегти дужче, аніж територію. Щодо питання про мовну політику в Україні Василь Шкляр висловив думку, що зараз потрібно забезпечити нормами та законами конституційну вимогу знання української мови, щоб в Україні без знання української мови не можна було обійтися.

«Україна дала мені все. Куди б я не їхав, я не можу там довго бути. Маючи можливість переїхати жити в інші, більш розвинуті країни, я відмовляюся, адже найголовніше в цьому житті – не втратити власну людську гідність. Адже тільки маючи гідність ми можемо зберігати свою національну свідомість», – зауважив письменник, відповідаючи на питання про роль країни у його житті.

Також Василь Шкляр зазначив, що у сучасному конфлікті на сході України найбільше його вражають воїни, які в одній руці тримають зброю, а в іншій – книжку. «Це український феномен, якого немає у жодній армії світу», – наголосив Василь Шкляр. Письменник розповідав про зворушливі моменти: коли йому давали для автографу книжку з передової – обгорілу, з відбитками пальців тих, кого, можливо, вже й немає серед живих. Наприкінці зустрічі письменник побажав усім бути собою на своїй землі.

Після розмови, всі охочі мали змогу придбати книги й отримати автограф від автора на добру згадку про зустріч із справжнім митцем та патріотом України.