Від особливого партнерства  – до повноправного членства: у Львівському університеті відкрили виставку «Україна-НАТО. Формула безпеки»

Впродовж тижня – від 13 до 20 березня 2018 року – в холі головного корпусу Львівського національного університету імені Івана Франка експонуватиметься пересувна виставка «Україна-НАТО. Формула безпеки», присвячена 20-річчю підписання Хартії про особливе партнерство між Україною та Північноатлантичним альянсом. Вона створена за підтримки Центру інформації та документації НАТО в Україні, Міністерства інформаційної політики та Українського кризового медіа-центру. Перш ніж потрапити до Львова, виставка вже побувала в Сумах, Чернігові та Луцьку, а подальший її шлях проляже до Ужгорода, Івано-Франківська та Маріуполя.

«Структура виставки включає історичну частину, – розповів заступник директора Центру міжнародної безпеки та партнерства факультету міжнародних відносин ЛНУ ім. Івана Франка Олександр Кучик. – На основі цитат, історичних фактів та документів розкрито історію створення і становлення НАТО. Один із ключових елементів експозиції – розвінчування міфів про НАТО, серед яких ті, що НАТО є ворожим військовим союзом, що саме Альянс спровокував Майдан, а також той, що Росія змушена була анексувати Крим для убезпечення себе від розташування на півострові НАТівських баз. Всі ці міфи легко розбиваються фактажем, документами із концепції Альянсу».

На важливості інформаційно-просвітницької складової у просуванні ідеї членства України в НАТО наголосив Ректор Львівського національного університету імені Івана Франка, професор Володимир Мельник. У своєму виступі на відкритті виставки Ректор, зокрема, зазначив: «Думаю, нікого не треба сьогодні переконувати, що перспективи безпекового майбутнього України вже немислимі поза такою перевіреною часом організацією, якою є НАТО. Ми повинні серед студентської молоді, серед професорсько-викладацького складу Університету і серед широкого загалу активно популяризувати цінності НАТО. Це врешті-решті забезпечить достатній громадський тиск на політичні кола, щоб Україна вже найближчим часом знайшла своє місце в Північноатлантичному Альянсі».

Суголосні думки висловив і перший заступник голови Львівської облдержадміністрації Ростислав Замлинський. Позиція нинішньої української влади у питаннях безпеки і військового співробітництва з НАТО однозначна: «У грудні 2014 року з ініціативи Президента України Верховна Рада безпрецедентною більшістю голосів прийняла законопроект про відмову від позаблокового статусу, тим самим закріпивши вектор подальшого руху в європейську і північноатлантичну площину. 20 років тому Україна підписала Хартію про особливе партнерство з НАТО, і сьогодні це дає нам змогу не лише відчувати політичну підтримку на міжнародній арені, а й переймати військовий досвід у військовослужбовців з країн-членів НАТО. Це партнерство є стратегічним для обох сторін, бо, наголошую, без безпеки в Україні немає безпеки в європейському економічно-політичному просторі».

Нинішній захід не відбувся б без підтримки Міністерства інформаційної політики України. Його офіційний представник Олександр Макобрій, який супроводжує виставку її мандрівкою Україною, зазначив: «Євроатлантична інтеграція і вступ до НАТО – це передусім потреба для України. Якби Україна була членом Північноатлантичного договору, про жодну агресію з боку Російської Федерації не було б і мови. Адже, відповідно до 5-ї статті Договору, напад на одну країну вважається нападом на всі країни-члени НАТО».

Однак сьогодні ми є лише підписантами Хартії про особливе партнерство з НАТО, і основний наш документ – річна національна програма «Україна-НАТО» під егідою комісії «Україна-НАТО». Більшість її заходів спрямовані на створення в Україні демократичних інститутів цивілізованої європейської держави. Одним із вкрай важливих компонентів цієї діяльності якраз і є відповідна інформаційно-роз’яснювальна робота щодо особливостей функціонування НАТО. «Минулого року Президент підписав «Концепцію вдосконалення інформування громадськості з питань євроатлантичної інтеграції», – наголосив Олександр Макобрій, – яка зобов’язує всі органи державної влади проводити відповідну роботу за своїми напрямками. Три тижні тому було прийнято відповідний план на цей рік, і НАТО, бачачи, яку велику роботу проводить Україна, минулого тижня зробила дуже потужну політичну заяву. Згідно з нею, Україна отримала статус аспірованого членства, тобто країни-аспіранта, яка в майбутньому може отримати відповідний План дій щодо членства і стати повноправним членом НАТО».

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото