Відбулась презентація серії наукових видань «Держава і стратегіологія»

У рамках Звітної наукової конференції Львівського національного університету імені Івана Франка за 2017 рік на факультеті управління фінансами та бізнесу відбулася презентація й обговорення нової серії наукових видань «Держава і стратегіологія» (фундатор серії – професор Борис Карпінський). У презентаційному огляді було розглянуто монографії Б.А. Карпінського «Державотворчий патріотизм нації: податкова домінанта» (534 с.) та «Негативна синергічність: прояв у фінансовій продуктивності території» (116 с.).

Зокрема у монографічному дослідженні «Державотворчий патріотизм нації: податкова домінанта», на відміну від усталених трактувань та оцінювання державотворчого патріотизму нації на основі якісних показників, автор спрямував наукові зусилля на кристалізацію основ нової парадигми формування державницького патріотизму на засадах кількісної (податкової) домінанти. Вперше здійснено порівняльний аналіз низки конституцій щодо фінансового забезпечення державотворення. Проведено еволюційний екскурс у передумови конституційного становлення державотворчого патріотизму нації на можливостях кількісних критеріїв та вироблено концепцію, виділено інструментарний апарат оцінювання і порівняння саме такого патріотизму. Виокремлено особливості та розглянуто його місце у фінансово-податковому механізмі інвестиційного зростання. Комплексно розглянуто сучасні новації (насамперед – податкового спрямування), які впливають на результативність патріотизму такого виду в динаміці. Вперше визначено й обґрунтовано характерні ознаки держави-анексора та її вплив на державотворчий патріотизм нації (зокрема в частині оцінювання фінансово-ресурсних втрат України від порушення її територіальної цілісності) та розроблено системні заходи щодо їх зниження і нейтралізації.

Водночас у монографії «Негативна синергічність: прояв у фінансовій продуктивності території» професор Б.А.Карпінський розкрив фундаментальну сутність нового наукового напряму, визначив основні завдання, можливості й ризики прояву негативної синергічності в економічному середовищі за прийняття управлінських рішень внаслідок нетипової взаємодії елементів у системі, що характеризується просторовим, часовим накопиченням та нездатністю перекриватись позитивною синергічністтю. Вперше синтезовано показниковий апарат, формульний інструментарій взаємозв’язку негативної синергічності та фінансової продуктивності території. Узагальнено характерні ознаки проявності синергічності у фінансово-економічному просторі та проведено оцінювання і порівняння прояву негативної синергічності в фінансовій продуктивності окремого регіону з виділенням закономірності.

Окрім того, що згадані фундаментальні монографії серії наукових видань «Держава і стратегіологія» органічно доповнюють одна одну, вони стратегічно обґрунтовують пріоритетність і результативність наукової школи «Формування та реалізація підходів управлінського контролю в стратегіології розвитку національного господарства», а також демонструють динаміку наукового пошуку за науково-дослідною темою «Розробка управлінської доктрини та інструментарного апарату оцінювання взаємодії і активізації домінант державотворчого патріотизму нації» (науковий керівник – проф. Б.А.Карпінський).