Відбулися Інформаційні дні Національного банку України у Львівському університеті

11-12 квітня 2019 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка провели Інформаційні дні Національного банку України. У рамках програми під назвою «Економічний експрес» упродовж двох днів відбувся цикл лекцій та зустрічей, спрямованих на підвищення фінансової обізнаності студентів та викладачів.

«Економічний експрес» — програма, яка розпочалася у 2017-2018 роках як «Дні фінансової обізнаності» та мала на меті покращення фінансової грамотності українців. Цього року програма переформатована у події для економічних агентів. У рамках «Економічного експресу» проводяться освітні заходи для студентів та викладачів економічних закладів вищої освіти України, зустрічі із бізнес-представниками та журналістами. Цьогоріч Львів став другим місто, у якому Нацбанк провів «Економічний експрес». Першим був Житомир, а загалом організатори планують у 2019 році відвідати ще сім українських міст. Партнерами програми є проект USAID «Трансформація фінансового сектору» та Київська школа економіки.

12 квітня в Актовій залі Львівського університету відбулася зустріч зі студентами, викладачами та бізнес-спільнотою Львівщини, у якій взяв участь заступник голови Національного банку України Дмитро Сологуб, а також партнери «Економічного експресу», представники проекту USAID «Трансформація фінансового сектору» Роберт Бонд та Роберт Дрейк.

Дмитро Сологуб виступив із доповіддю на тему «Економіка України в дзеркалі стратегічних цілей Національного банку України» і детально ознайомив студентів та викладачів Львівського університету з діяльністю, функціями, візією та цінностями Національного банку. Зокрема, він розповів про основні сучасні напрями діяльності НБУ, серед яких — фінансова стабільність, стабільність цін, міжнародні резерви, готівковий та безготівковий обіг, економічний розвиток країни. У контексті цих напрямів доповідач зазначив, що Національний банк України наразі відповідальний за 34 функції, передбачені Законом України «Про Національний банк України».

«Упродовж останніх років Національний банк пройшов значну трансформацію  з точки зору і гуманітарної політики, і політики врегулювання внутрішніх структур. Також відбулася внутрішня трансформація. Коли трансформаційні процеси проходять у великій організації, перше, що потрібно зробити, — зрозуміти, для чого ця організація існує і що саме буде об’єднувати людей, які належать до неї», — зазначив Дмитро Сологуб.

Доповідач пояснив, за яким алгоритмом працює теперішній Національний банк України: «Для того, щоб запровадити зміни, ми спочатку виділили місію та цінності Нацбанку, визначили клієнтський ряд та цінність для кожної групи клієнтів, наступним кроком було визначення того, що саме повинен робити Національний банк, а це вже стратегічні цілі». Так, за словами Дмитра Сологуба, передусім важливо розуміти, якою є візія НБУ. Національний банк України — це сучасний, відкритий і незалежний центральний банк, який має довіру суспільства та інтегрований до європейської спільноти центробанків. Відповідно до цього, місією НБУ є забезпечення цінової та фінансової стабільності з метою сприяння сталому економічному розвитку України. Місія зумовлює зосередженість на окремих цілях, серед яких — низька та стабільна інфляція, відновлення кредитування, стабільна, прозора та ефективна банківська система, вільний рух капіталу, фінансова інклюзія, сучасний, відкритий, незалежний, ефективний центральний банк. Цілям відповідають і основні цінності Національного банку: патріотизм, професійність, прозорість, порядність, партнерство.

Після виступу Дмитра Сологуба відбулася презентація результатів всеукраїнського дослідження фінансової інклюзії та фінансової грамотності українців. Оцінку та аналіз результатів для присутніх представили керівник проекту USAID «Трансформація фінансового сектору України» Роберт Бонд та експерт цього проекту Роберт Дрейк. Загалом, на основі дослідження, вони дійшли висновків, що рівень фінансової грамотності в Україні є нижчим, ніж в інших країнах. При цьому найнижчий рівень фінансової грамотності спостерігається у віковій групі 18-25 років. Крім того, низьким є рівень фінансового добробуту і рівень користування банківськими рахунками та активного заощадження. Експерти також відзначили, що для зміни ставлення та поведінки людей необхідно провести масштабну інформаційно-роз’яснювальну роботу серед українців.

Насамкінець відбулася дискусія, під час якої присутні мали змогу поставити питання та обговорити окремі аспекти доповідей.

Окрім того, заступник голови НБУ та представники USAID зустрілися з Ректором Університету, членом-кореспондентом НАН України, професором Володимиром Мельником. Під час розмови йшлося про необхідність активної взаємодії між установами задля покращення рівня фінансової грамотності серед української молоді.

Додамо також, що в рамках Інформаційних днів НБУ в Університеті відбулися й інші зустрічі. Так, 11 квітня на економічному факультеті доповідь «Що таке валютний ринок і як він працює?» представив керівник проектів та програм Департаменту відкритих ринків НБУ Емал Бахтарі. 12 квітня відбулися ще дві зустрічі – у головному корпусі Університету й на економічному факультеті. Зокрема, начальник відділу моделювання Департаменту монетарної політики та економічного аналізу НБУ Антон Груй виступив із доповіддю «Макроекономічні  моделі для монетарної політики в НБУ», а очільниця відділу макрострес-тестування та розроблення модельного інструментарію Департаменту фінансової стабільності НБУ Первін Дадашова поспілкувалася зі студентами та викладачами економічного факультету на тему «Стрес-тестування банків як інструмент діагностики достатності капіталу».

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото