Відкрита лекція Міхала Кобоско «Трансатлантичні відносини в умовах конфлікту в Україні»

26  березня 2015 року в Дзеркальній залі Університету відбулася відкрита лекція директора польського офісу американського аналітичного центру «Atlantic Council» Міхала Кобоско.

Зустріч відкрила проректор із науково-педагогічної роботи та міжнародного співробітництва Марія Зубрицька. «Cьогодні почесними гостями нашого  Університету є віце-консул Республіки Польща пан Марцін Зєнєвич, другий секретар Генерального Консульства Республіки Польща у Львові Маріка Жуковска та директор польського офісу американського аналітичного центру «Atlantic Council», відомий польський журналіст Міхал Кобоско. У рамках проекту «Leopolis for future» він поділиться своїми міркуваннями про події на українсько-російському кордоні», – зазначила Марія Олексіївна.

Віце-консул Марцін Зєнєвич поінформував студентів про те, що триває програма «Leopolis for future», і саме сьогодні студенти Львівського університету, які  претендують на участь у програмі, проходитимуть відповідні співбесіди й матимуть шанс поїхати на стажування до Польщі.

Міхал Кобоско розповів про важливі аспекти програми «Leopolis for future», зауваживши, що польські експерти радо поділяться досвідом із молодими спеціалістами, які приїдуть до них на стажування.

Говорячи про трансатлантичні відносини різних країн світу в умовах українсько-російського конфлікту, Міхал Кобоско розповів, що після ІІ світової війни в Європі не було такого випадку, коли сусід виявляв агресію до сусіда. «У даній ситуації одна з держав-сусідів незгодна з демократичним духом і цивілізаційним вибором іншої країни», – резюмував Міхал Кобоско.  «Росія переконує Європу в тому, що в Україні немає російської техніки й армії. Однак саме вона постачає свої бронетранспортери та зброю на схід України, зухвало ошукуючи світ і стверджуючи протилежне. Утім, насправді всі свідомі того, що цебрехня, адже такої зброї, яка є на Донбасі, немає жодна регулярна армія у світі», – переконаний польський журналіст.

Під час лекції директор польського офісу американського аналітичного центру «Atlantic Council» окреслив основні аспекти й загрози російської інформаційної пропаганди, яка, на його думку, чудово продумана, організована та розрахована не тільки на громадян України та Росії, а й на жителів інших країн. Міхал Кобоско зокрема зазначив, що на суспільні настрої впливає не тільки телебачення чи радіо, а також і Інтернет. «Навіть у Польщі є багато Інтернет-ресурсів, де так звані «тролі» польською мовою пишуть брехню і поширюють фейкову інформацію про події на сході України та її відносини з Росією», – сказав польський журналіст.

Міхал Кобоско закцентував увагу на тому, що, на жаль, «мінські домовленості»  лідерів України, Німеччини, Франції та Росії залишилися лише декларативними. «Після «мінських домовленостей» усі побачили реальний стан речей і зрозуміли: Росія не збирається відступати й хоче захопити не тільки російськомовні території, а й ті, де поширене православ’я. Європа стурбована з цього приводу, адже є багато країн, де сповідують цю релігію», – зазначив журналіст.

Директор польського офісу американського аналітичного центру «Atlantic Council» запевнив, що Польща завжди буде підтримувати тверду позицію щодо продовження санкцій проти Росії.

Росія неодноразово наближалася до кордонів із європейськими країнами, порушувала їхній повітряний простір. І це, за словами Міхала Кобоско, не можна залишати без уваги. Потрібно вже сьогодні вживати застережливих заходів щодо захисту від військової агресії з боку цієї держави. «На мій погляд, дієвим кроком до припинення російської агресії стало б відокремлення Росії від Товариства всесвітніх міжбанківських фінансових телекомунікацій – мережі SWIFT. Також ми активно працюємо над питанням щодо створення загонів швидкого реагування, які б за лічені години діставалася до місця конфлікту. До слова, польські аналітики зауважили, що Росія швидше приймає рішення, ніж Європейський Союз, тому Європі потрібно зосередитися і оперативно схвалювати конструктивні рішення щодо оборони», – переконаний Міхал Кобоско.Польський журналіст зауважив, що країнам Балтії та Європи потрібно превентивно оборонятися від так званих «зелених чоловічків». За його словами, їх не потрібно навіть присилати ззовні, адже вони живуть і працюють усередині цих країн і є її громадянами. І це велика проблема пострадянського суспільства.

Міхал Кобоско все ж оптимістично зазначив, що Україна є суверенною та незалежною державою, включно з Кримом і східними областями. І це повинні поважати всі країни світу. «Ми прагнемо, щоб Україна стала частиною Європейського Союзу. Ми допоможемо з реформами, залучивши найкращих експертів із західних країн. Утім, спочатку Україна повинна сама собі допомогти й вийти на інший рівень розвитку», – вважає журналіст.

Під час дискусії Міхал Кобоско зауважив, що єдина країна, яку боїться Росія – це США, адже вона розуміє, що в Америки сильніша армія, новітня зброя і найкращий у світі кадровий потенціал. Окрім того, польський журналіст окреслив і ймовірну стратегію Володимира Путіна, яка полягає у вичікуванні й ескалації конфлікту. Тож загроза «зелених чоловічків» є найбільшою передусім у країнах Балтії, а тому Європа має  бути монолітною в рішеннях щодо оборони своїх кордонів.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото