Вступна кампанія: зміни в правилах

Українські виші почали приймати заяви від абітурієнтів

Цього року вступна кампанія вперше відбуватиметься за новим Законом «Про вищу освіту». Для вступників це означає, передусім, що перш, ніж подавати заяви в різні виші та на різні спеціальності, вони повинні визначитися з пріоритетами.

Як і в минулі роки, цього літа кожен випускник школи зможе подати заяви на вступ до п’яти вишів одночасно – не більше, ніж на три спеціальності в кожен. Отже, загалом можна подати 15 заяв. Абітурієнти подаватимуть документи як особисто, так і через Інтернет.

Різниця з минулим роком у тому, що тепер вступник має самостійно вирішити, де він хоче навчатися найбільше, і визначитися з пріоритетами. Заява з пріоритетом номер один – це найбільш бажаний варіант для абітурієнта. Пріоритет номер 15 – наймеш бажаний.

Після того, як виш прийме всі заяви, зарахування на бюджетні місця відбуватиметься автоматично відповідно до виставлених пріоритетів.

Наприклад, випускниця школи подала документи на дві спеціальності до Львівського університету – «право» і «міжнародні відносини», і ще одну заяву – до Києво-Могилянської академії на спеціальність «економіка». Понад усе дівчина хоче стати львівським юристом, далі в її пріоритетах – економіка в Могилянці.

За підсумками вступу автоматизована система визначить, чи вистачає майбутній студентці балів на те, щоб навчатися на юриста. Якщо так, то її зарахують до Львівського університету, а дві інші заяви автоматично анулюються, звільняючи місця для решти абітурієнтів, яких більше цікавлять міжнародні відносини чи економіка. Якщо ж балів для юридичного факультету забракло, система перевіряє, чи вистачить балів для навчання на економіці – і так далі в порядку спадання пріоритетності.

Як пояснила перший заступник Міністра Інна Совсун, таку систему запровадили після труднощів і скарг, що виникли минулого року.

У 2014-му в деяких закладах вищої школи сталася плутанина через те, що успішний абітурієнт, який пройшов одночасно в кілька вишів, вибирав якусь одну спеціальність, а решта його заяв ще певний час вважалися актуальними.

Після того, як вступник забирав свої заяви з вишів, у яких він не хотів навчатися, там зненацька з’являлися вільні місця, на які запрошували абітурієнтів, котрим спершу відмовили. Й іноді виходило так, що в останній момент шанс стати студентом мали не ті, хто набрав найбільше балів, а ті, хто «перший прибіжить».

Цього року черга з абітурієнтів на кожну спеціальність має підтягуватися коректніше – за рахунок того, що заяви вступників, які вирішили навчатися деінде, будуть скасовані автоматично, не чекаючи на згоду вступника.

Усі заяви вступників будуть внесені в єдиний державний електронний реєстр, де біля кожної заяви стоятиме її пріоритетність.

Така система стосується лише бюджетних місць. Вступник має право відмовитися від запропонованого йому державного місця на користь навчання за контрактом.

Календар вступу

• 10 липня– виші починають приймати заяви.
  • 21 липня– розпочинаються творчі конкурси.
  • 24 липня– закінчують приймати заяви від тих, хто складає вступні іспити, творчі конкурси чи проходить співбесіду, а також від тих, хто вступає на молодшого спеціаліста (а не бакалавра).
  • 25 липня– починаються вступні іспити (для тих, хто їх складає).
  • 31 липня– закінчують приймати заяви від тих, хто не складає вступних іспитів; закінчуються вступні іспити і творчі конкурси.
  • 4 серпня– до цього дня мають оприлюднити рейтинговий список вступників на бюджет.
  • 8 серпня– до цього дня вступник має принести оригінали документів туди, де йому запропонували бюджетне місце.
  • 10 серпня– до цього дня мають зарахувати вступників на бюджет.
  • 15 серпня– оприлюднення рейтингового списку вступників за контрактом; термін, до якого треба подати оригінали документів для навчання за контрактом.

Менше бюджетних місць

Інша новація вступної кампанії – обсяг держзамовлень у вишах скоротився на 10-12% порівняно з минулим роком.

У Міністерстві освіти пояснюють, що торік держава планувала навчати за свій рахунок 310 000 студентів – від молодшого спеціаліста й бакалавра до магістрів і докторів наук. Але насправді набрали лише 266 тисяч – частково через те, що попередні розрахунки були завищені, бо включали в себе дані з Криму і Донбасу.

Тому цього року кількість бюджетних місць у вишах скоротили. Однак паралельно зросло держзамовлення на військові і медичні спеціальності.

Особливі умови

Солдати, які воювали в зоні АТО – одна з категорій, які можуть розраховувати на особливі умови вступу. Демобілізованим не потрібно подавати до вишів документи про складання ЗНО. Натомість вони мають скласти вступні іспити.

Також передбачено позаконкурсний відбір для абітурієнтів, у яких хтось із батьків загинув чи безслідно зник, воюючи на Донбасі.

Як і раніше, до пільгових категорій вступників належать діти з інвалідністю, сироти, діти шахтарів, які загинули на роботі, учасники міжнародних олімпіад та інші абітурієнти.

Якихось особливих пільг при вступі для переселенців немає. Вони вступатимуть до вишів на рівних з усіма правах, повідомили в Міністерстві освіти.