Виїздне засідання виконкому Ради Західного наукового центру  НАН України і МОН України 25 грудня 2015 року

(Астрономічна обсерваторія ЛНУ ім. І. Франка,

вул. Кирила і Мефодія, 8, Велика астрономічна ауд., 1530 год)

 

25 грудня в Астрономічній обсерваторії Львівського національного університету імені Івана Франка відбулось виїздне засідання виконкому Ради Західного наукового центру НАН України та МОН України під головуванням академіка НАН України Зеновія Теодоровича Назарчука. Окрім членів виконкому, до складу якого входять керівники провідних наукових установ НАН України, ректори національних університетів та інших науково-освітніх закладів Львова за західного регіону України, у засіданні приймали участь науковці Франкового університету та інших установ, які працюють в галузі геофізики, геліофізики та астрофізики, оскільки присвячене воно було аналізу стану наукових досліджень в цих напрямках та ініціативам щодо його покращення. З доповіддю про напрямки досліджень Астрономічної обсерваторії, кафедри астрофізики та кафедри геофізики ЛНУ ім. Івана Франка виступив проф. Богдан Новосядлий, директор Астрономічної обсерваторії. В короткому виступі він згадав також і імена тих вчених, які ці напрямки розпочинали в Університеті багато років тому. Володимир Кошовий, старший науковий співробітник Фізико-механічного інституту ім. Г.В. Карпенка НАН України, розповів про дослідження іоносфери за допомогою унікального радіотелескопа декаметрового діапазону УРАН-3, розташованого на березі озера Світязь, поблизу Шацька. Професор кафедри вищої геодезії і астрономії національного університету «Львівська політехніка» Степан Савчук розказав про дослідження Землі за допомогою глобальної супутникової навігаційної системи. Про геофізичні дослідження у Карпатському регіоні, про зв’язок геофізичних явищ з Сонцем та космосом розказав директор Карпатського відділення Інституту геофізики ім. С.І. Субботіна НАН України Валентин Максимчук. З доповіддю про дослідження в галузі релятивістської астрофізики та космічних променів високих енергій, які проводяться в Інституті прикладних проблем механіки і математики ім. Я. С. Підстригача НАН України доповів заступник директора з наукової роботи Володимир Пелих. Директор Магнітної обсерваторії Інституту геофізики НАН України ім. С.І. Субботіна Юрій Сумарук розказав про входження українських обсерваторій в міжнародну мережу INTERMAGNET. За результатами обговорення доповідей виконком виніс ухвалу, в якій зазначено таке:

  • вважати дослідження за напрямками гео-, геліо- та астрофізика актуальними, перспективними, такими, що відповідають світовому рівню та такими, що потребують фінансової підтримки з державного бюджету України, міжнародних грантів та фондів;
  • для підвищення забезпеченості інститутів НАН України та природничих факультетів університетів молодими талановитими кадрами вважати за доцільне проводити виконання студентами курсових та дипломних робіт, а також наукових робіт учнями МАН з використанням науково-дослідної бази та кадрового потенціалу вищих навчальних закладів і академічних установ відповідного профілю;
  • рекомендувати Львівському національному університету імені Івана Франка, Національному університету “Львівська політехніка”, академічним установам природничого і фізико-математичного профілю спільно з Департаментом освіти і науки Львівської обласної державної адміністрації організувати науково-просвітницький лекторій для школярів, студентів та громадян міста.

 

Друга частина засідання виконкому ЗНЦ НАН і МОН України, яке проходило у Великій астрономічній аудиторії, була присвячена обговоренню ініціативи двох університетів та трьох академічних науково-дослідних інститутів — Львівського національного університету імені Івана Франка, Національного університету “Львівська політехніка”, Фізико-механічного інституту ім. Г. В. Карпенка НАН України, Інституту прикладних проблем механіки і математики ім. Я.С. Підстригача НАН України та Карпатського відділення Інституту геофізики ім. С.І. Субботіна НАН України — щодо створення науково-освітнього консорціуму “Гео-геліо-астрофізика”, як добровільного об’єднання вищих навчальних закладів та академічних установ для координації зусиль з метою досягнення світового рівня у пріоритетних напрямках гео-космічних досліджень і підготовки висококваліфікованих кадрів. Про мету, основні завдання та напрямки діяльності консорціуму доповів координатор ініціативної групи Б. Новосядлий. Він представив для обговорення меморандум про порозуміння – як основний документ, підписання якого керівниками установ-засновників започатковує його існування. В обговореннях виступили академік НАН України, голова ЗНЦ НАН і МОН України Зеновій Теодорович Назарчук та проректор з наукової роботи ЛНУ ім. Івана Франка член-кореспондент НАН України Роман Євгенович Гладишевський. Вони підтримали ініціативу створення такого консорціуму та висловили побажання в досягненні його цілей.   В прийнятій виконкомом ухвалі зазначено “Затвердити Меморандум про порозуміння між учасниками науково-освітнього консорціуму “Гео-геліо-астрофізика” і включити консорціум до переліку структур Західного наукового центру з наданням необхідної науково-організаційної підтримки”.

Третя частина виїздного засідання – це екскурсія до навчально-екскурсійних телескопів, що знаходяться на даховому спостережному майданчику Астрономічної обсерваторії, та продовження обговорення гео-космічної тематики засідання.

Більше фото