«З колядою в кожну хату»

Сонячний морозний зимовий день. Пролітають ледь помітні мереживні сніжинки… Десь недалеко чути святковий різдвяний спів і гомін голосів – наближається вертеп, дійство, без якого неможливо уявити свято Різдва Христового…

19 січня 2017 року у Центрі культури і дозвілля Львівського  національного університету імені Івана Франка діти працівників та викладачів ЛНУ ім. Івана Франка спільно зі студентами Львівського університету та студентами Державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка у місті Кропивницькому подарували усім шанувальникам українських національних традицій справжню святкову феєрію, втіливши на сцені дійство вертепу і щиро виконавши колядки. Завдяки цій акції усі відвідувачі Центру культури і дозвілля змогли відчути магію і велич одного із найбільших християнських свят – Різдва Христового й поринути у неймовірну атмосферу різдвяного дива.

«У рамках відзначення Різдвяних і Новорічних свят Львівський університет зініціював акцію «#З_колядою_в_кожну_хату», що розпочалася із колядкового флешмобу, до якого долучилися багато університетів України. І сьогодні ми запрошуємо на святкове вертепне дійство, яке відбувається за участі гостей – студентів Державного педагогічного університету імені Володимира  Винниченка із міста Кропивницького», – присутніх привітав проректор з науково-педагогічної роботи Університету Ярослав Гарасим, відзначивши, що одним із найважливіших завдань, які постають зараз перед усіма нами, є збереження духовних кордонів українського народу – мови, історії, звичаїв та традицій, адже саме вони об’єднують нас як націю.

Свято було умовно поділене на «три коляди»: студентську, дитячу і гостьову. Розпочали дійство студенти філологічного факультету Львівського університету, які продемонстрували вертепну виставу із класичною фабулою, настроєвих барв якій додавало талановите виконання різдвяних пісень.

Яскравістю, щирістю і чудовою постановкою вразив усіх присутніх вертеп за участі дітей працівників та викладачів Львівського університету.  Традиційне для нашого народу театральне дійство із його типовими персонажами: ангелами, пастушками, царями, злими силами – діти розкрили крізь призму свого світосприйняття. У несподівано інтерпретованому сценарії уже звиклі герої по-дитячому безпосередньо вболівали за долю новонародженого Ісусика, із гумором та неабиякою акторською майстерністю висміювали злободенні теми українських реалій. Зокрема у вертепі зʼявився новий персонаж «Русскій мір» – збірний образ, що втілив у собі комічний абсурд нав’язаних Україні і світу моделей стереотипного пострадянського мислення і чужинських псевдоцінностей.

Зі сцени звучить коляда – розпочинають вертеп дзвінкі дитячі голоси, виконуючи «Бог ся рождає».

«Свіжеє сіно, ясла кленові, ясна дитина… Діва Марія коси шовкові стеле для сина. В небі черкають крила об крила: янголів – сила. В небі ніколи так не дзвонила пісня зраділа», –  ніжно, наче співаючи колискову, сповіщає зі сцени Ангел.

Усі присутні вражені діалогом пастушків, які несуть «добрую новину» для усього світу – розповідають про народження Божої дитини. «Ми почули спів ангелів, спів величний, спів веселий: що в вертепі, у яскині Божий Син родився нині», – повідомляють найменші у вертепі дівчатка-першокласниці, які надзвичайно природньо вжилися у роль біблійних пастушків.

Упродовж дійства зі сцени звучать відомі колядки у виконанні юних акторів-аматорів, тож усі охочі підспівують та колядують разом із учасниками вертепу.  Не тільки своєю харизмою, але й тим, що йде «у ногу з часом» приємно дивує глядачів вертепу жид Мошко:

«Ох, витаю ясне паньство!
Чую йдете на «здибаньство»,
Подарунки несете:
ладан, миро і кадило –
Я скажу вам – це все фейк,
не така сьогодні мода.
З пелюшок дитина хоче
Айфон сьомий і чізкейк,
гул плей, майнкрафт, май ботл,
монопод, бедварс… а згодом
стати зіркою в Ютубі…
То ж готуйте гроші грубі –
Все це я вам приволік…», – каже жид Мошко.

Новий вертепний персонаж «Русскій мір», який приходить щоб захистити ситуативно російськомовного Мошка, говорить про «переваги» пошанівку до «руской рєчі, кніг, пєсєн і кіно», але так і не знаходить підтримки патріотично налаштованих дітей із правильними ціннісними орієнтирами.   Розмаїття діалогів та майстерна акторська гра поважних царів, грізного Ірода, «антуражної» Смерті і дотепного Чортика не залишили байдужим нікого з присутніх.

«А за тим словом в дзвіночки дзвонимо, в дзвіночки дзвонимо, Ісуса молимо: щоб зіслав вам Господь добра до хати і дав ще на той рік Різдва дочекати», – привітав усіх присутніх з світлим святом Різдва Христового ліричний  Ангел.

Яскраве і щире дитяче виконання у поєднанні з добрим гумором й акцентом на справжні цінності стало чудовим прологом для коляди гостей Університету з міста Кропивницького – студентів педагогічного університету, які вразили присутніх автентичним виконанням колядок, що стало символом єднання українців із різних куточків нашої держави.

Доцент кафедри української літератури Державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка Олександр Ратушняк подякував колегам з ЛНУ ім. Івана Франка за запрошення відсвяткувати Різдво спільно із львів’янами і вручив Ректору Університету, професорові Володимиру Мельнику, символічний подарунок – щоденник Володимира Винниченка і біографічну книгу про нього.

Студенти із Кропивницького подякували ровесникам зі Львівського університету за те, що у Львові їм вдалося відчути атмосферу теплого родинного затишку: «Ми змогли стати більш, аніж друзями – ми стали родиною, яка символічно об’єднала різні куточки нашої  країни».

Ректор Університету, професор Володимир Мельник подякував студентам за святкове дійство й наголосив: «Найкращий подарунок на Різдво – зустрічати друзів. Я зворушений сьогоднішнім дійством, яке продемонструвало єдність українців і єдність наших університетів. Це свідчить про те, що ми здолаємо усі негаразди».

На завершення студенти та працівники університетів підписали символічний «акт злуки» між Кропивницьким та Львівським університетами.

Додамо, що найменші учасники акції «#З_колядою_в_кожну_хату» зініціювали збір коштів, які планують передати на допомогу бійцям, що захищають територіальну цілісність України у зоні проведення АТО.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото