Захищений споживач – основа конструктивної взаємодії для держави, бізнесу і суспільства

12-13 грудня 2018 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка у співпраці із Міністерством економічного розвитку і торгівлі України відбувався перший захід Центру досконалості імені Жана Моне «Західноукраїнський дослідницький центр з європейських студій» в рамках реалізації проекту 599469-EPP-1-2018-1-UA-EPJMO-СоЕ, присвячений запровадженню європейських стандартів регулювання відносин у сфері захисту споживачів.

12 грудня під час офіційного відкриття Воркшопу «Захист споживачів у Європейському Союзі» проректор з науково-педагогічної роботи та міжнародної співпраці Львівського університету Марія Зубрицька зазначила, що у сучасній Україні надзвичайно гострим є вдосконалення системи щодо відповідальності за порушення у сфері захисту прав споживачів, адже часто порушення цього законодавства спричиняють шкоду не лише окремим особам, але й викликають складні наслідки для суспільної безпеки і здоров’я, та розвитку економіки в країні загалом.

Тетяна Гринчук, начальник управління контролю та захисту прав споживачів департаменту розвитку підприємництва та регуляторної політики Міністерства економічного розвитку та торгівлі України, відкриваючи захід, представила ті виклики, які постають перед Україною в процесі приведення національного законодавства України про захист споживачів до стандартів Європейського Союзу в контексті імплементації Угоди про Асоціацію між Україною та ЄС.

Координатор проекту Оксана Головко-Гавришева представила Центр досконалості імені Жана Моне ЛНУ ім. Івана Франка та окреслила основні напрями його наукової та освітньої роботи.

Заступник декана факультету міжнародних відносин ЛНУ ім. Івана Франка, завідувач кафедри європейського права Михайло Микієвич, відкриваючи захід, представив напрацювання кафедри європейського права у сфері адаптації національного законодавства України до правових стандартів ЄС у різних площинах.

Під час першого дня воркшопу обговорювалися засади та інструменти державного регулювання у сфері захисту прав споживачів та шляхи вдосконалення, зокрема через створення інтерактивних засобів реагування на недоброякісну і небезпечну продукцію, шляхи вдосконалення механізмів контролю та моніторингу дотримання законодавства про захист споживачів.

Про внесення змін і доповнень до Закону України «Про захист прав споживачів» розповів Олександр Васильчук, начальник відділу державної політики у сфері захисту прав споживачів управління контролю та захисту прав споживачів департаменту розвитку підприємництва та регуляторної політики МЕРТ. Він також відзначив необхідність посилення залучення представників громадянського суспільства до підвищення ефективності захисту прав та інтересів споживачів в Україні.

Оксана Головко-Гавришева представила досвід Європейського Союзу щодо формування захисту споживачів та розкрила повноваження органів ЄС, зокрема Європейської Комісії щодо правових  засобів захисту споживачів та управління безпечністю продукції.

Оксана Шпірко, головний спеціаліст відділу державної політики у сфері захисту прав споживачів управління контролю та захисту прав споживачів департаменту розвитку підприємництва та регуляторної політики МЕРТ окреслила проблему низької  поінформованості та обізнаності споживачів як одну із ключових перешкод у підвищенні рівня захисту прав споживачів в Україні та представила основні інформаційні ініціативи МЕРТ у цьому контексті.

На завершення дня відбулася стратегічна сесія щодо вдосконалення роботи системи захисту споживачів в Україні із залученням до обговорення представників головних управлінь Держпродспоживслужби у Івано-Франківській, Львівській, Волинській та Тернопільській областях, де представники Івано-Франківської області поділилися досвідом інформаційно-роз’яснювальної роботи серед населення.

Реформування системи ринкового нагляду в Україні і напрацювання ефективних механізмів взаємодії бізнесу і держави в контексті підвищення рівня захисту споживачів обговорювалися 13 грудня під час другого дня Воркшопу. Відкриваючи другий день заходу, Маркіян Мальський, декан факультету міжнародних відносин ЛНУ ім. Івана Франка розповів про напрацювання факультету як освітнього середовища, що формує кадрову основу для державної служби в Україні загалом і для дипломатії зокрема.

Основні положення Закону України «Про ринковий нагляд» представила Тетяна Гринчук (МЕРТ), окресливши напрацювання щодо створення платформи інформування про небезпечну і шкідливу продукцію, яка має бути доступна для споживача, бізнесу та органів ринкового нагляду.

Володимир Коруд, віце-президент Львівської торгово-промислової палати, виступаючи із доповіддю «Ринковий нагляд і захист прав споживачів очима бізнесу – власний погляд», наголосив на тому, що система експертиз, зокрема товарних, потребує вдосконалення і реформування, оскільки саме експертні висновки відіграють важливу роль у підвищенні рівня захисту прав споживачів, зокрема і на судовому рівні.

Антон Подільчак, голова Координаційної ради Західноукраїнського офісу Європейської Бізнес Асоціації зосередив увагу на пошуках точок взаємодії між державою і неурядовим сектором у процесі формування регуляторного середовища щодо захисту споживачів, і зокрема ролі юридичної спільноти у цих процесах. На завершення обговорення Ольга Белікова, представник юридичної компанії – «Advice Group» представила практики комплаєнсу як альтернативи державному регулюванню захисту споживача.

Співорганізаторами заходів були Львівська Торгово-промислова палата, Західноукраїнський офіс Європейської Бізнес-Асоціації та юридична компанія «Advice Group», а їхніми учасниками – представники органів державної влади, бізнес-середовища та академічної спільноти.

Світлини: Олега Вівчарика та організаторів Більше фото