Засідання хімічної комісії Наукового товариства імені Шевченка

У рамках загальноуніверситетської акції «Вершини українського духу», присвяченої ювілейним датам Михайла Грушевського та Івана Франка, 17 березня 2016 року на хімічному факультеті Львівського національного університету імені Івана Франка відбулось засідання хімічної комісії Наукового товариства імені Шевченка.

Голова хімічної комісії НТШ, декан хімічного факультету Ярослав Каличак відзначив вагомий внесок Івана Франка та Михайла Грушевського в діяльність Наукового товариства імені Шевченка, зробивши особливий акцент на відродження історико-філологічних наук в Україні, адже в цей період НТШ відігравало роль академії наук.

Велика кількість матеріалів, які збереглися в Україні, а також і за кордоном, стали підґрунтям для створення Державного меморіального музею Михайла Грушевського у Львові. Науково-просвітницька робота музею допомагає зрозуміти не тільки непересічність особистості Михайла Грушевського, а й глибше пізнати його «Історії України-Руси».

Директор Державного меморіального музею Михайла Грушевського у Львові Марія Магунь виголосила доповідь про музей Грушевського як меморіальну святиню та базу для  грушевськознавства,  супроводжуючи свій виступ  багатим ілюстративним матеріалом про життя та наукову і громадську діяльність Михайла Грушевського. Доповідь була вдало доповнена презентацією видань, організатором якої є  співробітниця музею Софія Легін.

Виступ професора кафедри теорії літератури та порівняльного літературознавства Михайла Гнатюка був присвячений діяльності Івана Франка та Михайла Грушевського в Науковому товаристві імені Шевченка. Відомий франкознавець розкрив глибину патріотизму та самовідданої праці цих Великих Українців, спрямованої на розвиток та утвердження науки в Україні.

За словами професора Михайла Гнатюка, Іван Франко активно виступав у статутних дебатах, вбачаючи подальшу академізацію НТШ в обмеженні сфери його діяльності виключно науковими й видавничими проектами. Він боровся за прискорення відкриття Українського університету у Львові.

Відносини двох найбільш продуктивних діячів на національному культурному полі не були позбавлені моментів творчого суперництва.

Професор Михайло Гнатюк також розповів про любов Івана Франка та Михайла Грушевського до Карпат, Криворівні та інших мальовничих куточків України.

До обговорення активно долучився професор хімічного факультету Михайло Солтис, який ознайомив присутніх з роботою М. Шкільняка та І. Карнауха «Наша Богданівка: сторінки минулого та сьогодення». Зазначимо, що в Богданівці проживала родина дружини Михайла Грушевського – Марії Вояковської.

Студенти хімічного факультету Університету взяли активну участь у засіданні хімічної комісії Наукового товариства імені Шевченка. У їхньому виконанні прозвучали  поетичні твори Івана Франка та музичні композиції.

Оглянувши представлені під час презентації видання Державного меморіального музею Михайла Грушевського у Львові, учасники заходу виявили бажання глибше ознайомитися з життям та діяльністю Михайла Грушевського, відвідавши його меморіальну садибу.

Світлини: Олександри Чури Більше фото