Завершальний акорд ювілейного року Митрополита Андрея Шептицького

Науковці, духовенство, громадські й культурні діячі підвели підсумки ювілейного року Андрея Шептицького, взявши участь у конференції «Митрополит Андрей Шептицький: Місія особистості в духовному відродженні нації», що відбулась 11 грудня 2015 року в Дзеркальній залі Львівського національного університету імені Івана Франка.

«Цілком символічно, що напередодні св. Андрія, ми вкотре розмислюємо над світлою постаттю Митрополита Андрея. У червні 2014 року Постановою Верховної Ради України 2015 рік був оголошений роком Митрополита Андрея Шептицького. До 150 від дня його народження відбулися масштабні відзначення цієї ювілейної дати. В усіх державних установах України було заплановано і здійснено багато заходів: фактично від кожного свідомого українця, від загальноосвітньої школи до Міністерства культури цього року люди працювали і творили, аби достойно вшанувати пам’ять Андрея Шептицького», – зазначив у вступному слові модератор конференції – проректор з науково-педагогічної роботи, професор Ярослав Гарасим.

Ярослав Іванович розповів про те, що за участі Президента України у Львові відкрито пам’ятник Митрополиту, у школах проведено конкурси, у вищих навчальних закладах і наукових інституціях – конференції.

Проректор відзначив, що також низка заходів відбулась і в церквах. Під час зустрічей і семінарів всебічно висвітлювалась титанічна діяльність Андрея Шептицького як церковного діяча – реформатора УГКЦ і як державотворця, який у ХХ столітті забезпечив фундамент для відновлення нашої держави.

З вітальним словом звернувся до учасників конференції Ректор Університету, професор Володимир Мельник: «2015 рік для усіх став роком Андрея Шептицького. Чому він таким став? Тому, що знайомство з особистістю, постаттю Митрополита Андрея Шептицького дає підстави говорити про те, що це не просто знакова, титанічна, харизматична особистість, а й людина, яка закладає міцні основи духовного виміру життя українського суспільства».

Ректор наголосив, що однією з основних ідей Митрополита була концепція спільної праці на користь нації і людини. Прикладом консолідації зусиль Львівського університету і Церкви Володимир Мельник назвав видання перекладу докторату Любомира Гузара, присвяченого екуменічній діяльності Митрополита Андрея Шептицького.

Ректор Університету вручив книжковий дарунок – видання «Андрей Шептицький Митрополит Галицький (1901-1944) провісник екуменізму» учасникам конференції: громадським і культурним діячам, Народним художникам-інтелектуалам Любомиру Медведю й Мирославу Отковичу, українському політику Степану Давимуці, директорові Львівського національного літературно-меморіального музею Івана Франка Романові Гораку, народному артисту України, Міністрові культури і туризму України (2007–2010 рр.) Василеві Вовкуну, заступникові голови Львівської обласної адміністрації з гуманітарних питань Юрію Підлісному.

«Серед безлічі справ, започаткованих Митрополитом, є одна особлива: він уперше звернув увагу на ті великі скарби сакрального мистецтва, які були заховані в найдальших закутках Галичини, у малих храмах, які доживали там свій вік», – зауважив Народний художник України, заслужений діяч мистецтв, лауреат Національної премії Тараса Шевченка і премії Митрополита Андрея Шептицького Мирослав Откович.

За словами митця, Митрополит Андрей є своєрідним «відкривачем Атлантиди, яка повільно занурювалася в простір і час, забираючи зі собою ті величні творіння у народу».

На думку Мирослава Отковича, завдяки Андрею Шептицькому ми почали новий відлік, нову сторінку в історії культури через відновлення та розуміння тих шедеврів сакрального мистецтва. «Його захоплення переросло в справу життя і завершилося створенням церковного музею, а згодом і Національного музею у Львові, який на сьогодні й у всі часи був хранителем національного духу всієї України», – сказав, підсумовуючи, Мирослав Откович.

Митець наголосив, що цьогоріч ми не завершуємо рік Шептицького, а лише починаємо велику дорогу осягнення «цього Велета духу, Велета правди, Велета в політичному об’єднанні нації, зачинателя великого процесу об’єднання нас, українців, в одну велику Церкву, яка б повела народ за собою».

Заступник голови Львівської обласної адміністрації з гуманітарних питань Юрій Підлісний зауважив, що наступного року ми також матимемо ювілейні відзначення від дня народження українських інтелектуалів – 150-ліття Михайла Грушевського та 160-ліття Івана Франка.

«Перед І світовою війною вони були тими інтелектуальними велетнями, які для українського суспільства формували порядок денний. У період бездержавності для нашого народу саме Андрей Шептицький був батьком, духовним наставником, політиком і творцем праобразу держави», – зазначив Юрій Підлісний.

«Ми прожили той рік, коли відбувся той великий незміренний вибух потуги, сили і енергії праведного Митрополита Андрея Шептицького, який спустився зі Святоюрської гори і торкнувся серця не тільки вірян української греко-католицької церкви, але й кожної клітини нашого суспільства, адже кожен у постаті Митрополита знайшов для себе щось нове. Із закінченням 2015 року не завершується дослідження його великої постаті та впровадження його глибоких істин у життя українського суспільства», – зробив підсумки ювілейного року Митрополита Андрея Шептицького о. Павло Дроздяк, додавши, що це лише великий початок розуміння того, ким насправді був Митрополит Андрей і ким він є для нас і майбутніх поколінь українців.

Після вступної частини учасники конференції продовжили роботу у форматі пленарного засідання, під час якого з науковими доповідями виступили Ректор Університету Володимир Мельник; священик Київської архиєпархії УГКЦ, доктор філософських наук Олег Шепетяк; академік, Народний художник України Любомир Медвідь; професор Дмитро Степовик; історик, директор Львівської обласної наукової бібліотеки Іван Сварник; лауреат Народної Шевченківської премії Тарас Откович; директор Львівського національного літературно-меморіального музею Івана Франка Роман Горак; Народний художник України, лауреат Національної премії ім. Т. Шевченка Мирослав Откович.

Нагадаємо, що організаторами конференції є Львівський національний університет імені Івана Франка спільно з Національним науково-дослідним реставраційним центром України та ГО «Мистецький фонд імені короля Данила» за підтримки Міністерства освіти України та Міністерства культури України.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото