Завідувач кафедри музикознавства Юрій Медведик презентував видання «Почаївський богогласник. 1790-1791»

«Феномен української духовної музики» – так назвав завідувач кафедри музикознавства факультету культури і мистецтв, професор Юрій Медведик першу антологію духовних пісень в Україні та у східнослов’янській релігійно-музичній культурі – «Почаївський богогласник», презентовану 19 жовтня 2016 року в Дзеркальній залі Львівського національного університету імені Івана Франка.

Як упорядник видання й експерт-музиколог Юрій Медведик наголосив на особливості Богогласника, що є своєрідним «горнилом» західних впливів і східних традицій».

«Надзвичайно промовистим є той факт, що наші колеги спричинилися до видання «Почаївський богогласник. 1790-1791» – першої нотної антології духовно-пісенної української творчості XVII-XVIII століть. Ця книга не тільки засвідчує існування бароко в українській культурі, зокрема в музиці, а й встановлює певний рівень моральних якостей, сповідуючи які, людина може наблизитись до пізнання себе, стати ближчою до Бога», – звернувся з вітальним словом з нагоди презентації книги Ректор Університету, професор Володимир Мельник.

Крім того, на думку Ректора, «Богогласник» яскраво демонструє таку характерну рису українців, як естетичне сприйняття світу, крізь призму розкриття космосу людської душі.

«У час духовних здвигів і зрушень у тектонічних плитах не тільки української, але й світової історії, ми маємо можливість доторкнутися до духовного джерела українського народу, відчути духовні образи українців, здобуваючи у такий спосіб пряму енергію своїх пошуків Бога, свого розуміння життя і Всесвіту», – зазначив під час виступу декан факультету культури і мистецтв Роман Крохмальний.

Професор ЛНМА ім. М. Лисенка Юрій Ясіновський відзначив, що робота над «Богогласником» тривала впродовж тридцяти років і сьогодні є окремою сторінкою наукової історії Юрія Медведика.

«Книга містить значну джерельну базу і є цілком новим музичним прочитанням усталеної християнської богословської традиції. Це нова форма при новому змісті», – сказав він.

На думку Юрія Ясіновського, «це також і народно-світське прочитання християнських чеснот, пов’язане зі старою візантійською традицією і наближенням до європейських цивілізаційних реформ». «Праця має цінний історіографічний і джерельний матеріал, що може слугувати ґрунтом для подальших досліджень у цьому напрямку», – наголосив професор.

Детальніше про роботу над виданням «Богогласника» і про зміст книги розповів упорядник видання, доктор мистецтвознавства, професор Юрій Медведик.

За словами професора, при виданні книги виникали проблеми з термінологією під час перекладу німецькою мовою. «Нам довелося довго над цим працювати, усе перевіряти, писати об’ємні дефініції до тих чи інших термінів. Утім, як результат – стилістика і зміст видання повністю відповідають сучасним нормам наукового тексту», – зазначив Юрій Медведик.

«Попри невеликий наклад видання, «Почаївський богогласник» зараз уже представлений в усіх найбільших  бібліотеках України та Європи», – повідомив професор, додавши, що фонд Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка також поповнився цим унікальним виданням.

Юрій Медведик розповів про структуру книги, що містить 250 текстів, переважно схоластичних, які упродовж сотень років співали у будинках і в церквах на літургіях. З метою ширшої популяризації у світі основний текст про «Почаївський богогласник» написаний німецькою мовою.

На цінності видання «Почаївський богогласник» для Львівського університету, України і світу закцентували увагу завідувач кафедри філософії мистецтв факультету культури і мистецтв Олександр Козаренко, проректор Українського католицького університету Ігор Скочиляс, професор кафедри музичної медієвістики та україністики ЛНМА ім. М. Лисенка Наталія Сиротинська та доктор філологічних наук, професор Львівського університету Богдана Криса.

Під час презентації видання присутні мали змогу послухати музичну ілюстрацію до «Богогласника» у виконанні хоркласу факультету культури і мистецтв під керівництвом Василя Чучмана.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото