Зберегти, не можна втратити

Головний корпус Львівського Університету – монументальна будівля, у якій вперше за понад 70 років проводяться ремонтно-реставраційні роботи такого масштабу.

Споруда виконана у помпезному стилі неоренесансної архітектури Відня першої половини XIX століття, є прикладом гармонійного поєднання архітектури і скульптури. Вона є важливою складовою всього архітектурного ансамблю міста Львова, центральна частина якого є пам’яткою ЮНЕСКО.

Основне будівництво велося впродовж 1878-1881 рр. Будівля призначалася для Галицького крайового сейму, який був у 1861 – 1914/18 рр. представницько-законодавчим органом австрійської провінції «Королівство Галичини та Лодомерії з Великим князівством Краківським, князівством Освенцімським і Заторським».

З часів будівництва і до сьогодні не проводилися планові ремонтно-реставраційні роботи. З плином часу будівля втратила несучу здатність (міцність, стійкість), знизились тепло-і звукоізоляційні властивості. Особливої уваги потребують система водовідведення і дренаж. Тому пріоритетним завданням є збереження пам’ятки та забезпечення належного функціонування навчального процесу. Особлива  увага приділяється покращенню умов навчання студентів та розвитку інфраструктури.

У 2017 році Університет взяв участь у конкурсі та став переможцем Державного інвестиційного проекту «Реставрація головного корпусу Львівського національного університету імені Івана Франка на вул. Університетській, 1 у м. Львові» на загальну суму близько 86 млн. грн. Станом на сьогодні освоєно понад 22 млн. грн.

Завдяки залученню інвестиційних коштів стало можливим використання сучасних технологій, які сприятимуть енергоефективності експлуатації будівлі, що, окрім скорочення витрат на експлуатацію, позитивно вплине на навколишнє середовище і збереження пам’ятки архітектури. Зокрема:

– повна гідроізоляція будівлі, реставрація даху і фасаду;

– заміна внутрішніх водопровідних та каналізаційних труб. Заміні підлягає сантехнічне обладнання (крани, рукомийники, унітази) на сучасне водозберігаюче зі встановленням систем обмеження витрат води. Буде змонтовано систему примусової вентиляції з рекуперацією тепла, установку підготовки повітря (охолодження, нагрівання) в систему вентиляції;

– реставрація і заміна вікон на  дерев’яні вікна з і-склом;

– усунення підмокання будівлі.

Разом зазначені заходи допоможуть зберегти мінімум 20% теплоенергії та скоротять витрати електроенергії в три рази. Проектом передбачено, що всі заходи чинять мінімальний вплив на навколишнє середовище під час виконання реставраційних робіт згідно з законодавством. Реставрація будівлі не становить екологічної небезпеки у зв’язку з відсутністю небезпечних видів діяльності. Натомість вона сприяє збереженню самобутності української національної культури, культурних і мистецьких традицій України, складовою якої є головний корпус Франкового університету.

Більше фото