Зустріч із літературознавцем Володимиром Моренцем

15 квітня 2015 року відбулась зустріч студентів і викладачів філологічного факультету з відомим літературознавцем, літературним критиком, професором Національного університету «Києво-Могилянська академія», лауреатом Національної премії ім. Тараса Шевченка Володимиром Моренцем.

«Професор Володимир Моренець – знакова постать у царині літературознавства. Це той критик, який дуже добре відчуває дух часу і вміє його глибоко осмислювати», – представив гостя професор кафедри української літератури імені академіка Михайла Возняка Тарас Пастух.

«У кожного критика – своя література. А час породжує певну естетичну парадигму, яка розгортається в поезії, драматургії, малярстві, музиці… Повірте, пройде час, і ви зафіксуєте свою літературу. Ці роки й десятиліття – це те, що найбільше резонує та відповідає вам», – розпочав зустріч зі студентами Володимир Моренець.

Розмірковуючи про людське буття, науковець зазначив, що суспільство не має природних механізмів відновлення гуманістичних рис. За словами професора, «вища освіта – єдиний засіб поновлення людського в людині».

Також під час зустрічі Володимир Моренець підкреслив, що для того, аби стати фаховим філологом «слово повинно обрати вас, а не навпаки. І не варто поспішати…». «Потрібно бути розміреним, відчувати сакральність слова, помічати, що ця матерія тобі довірилася і ти не тримаєш її силою», – порадив студентам-філологам відомий літературознавець.

Професор НУ «Києво-Могилянська академія» розповів молодим людям про те, як можна позбутися надмірного суб’єктивізму й побачити межу інтимності в літературних текстах. Науковець, зокрема, зазначив, що потрібно плекати слово в собі, а не себе – у слові. «Необхідно завжди контролювати міру чуттєвості в тексті й не спекулювати цим», – наголосив професор.

Під час зустрічі йшлося про те, що літературні твори вимагають свого певного місця й часу. За словами Володимира Моренця, у житті кожної людини є той момент, коли вона повертається до раніше прочитаного, аби по-новому осмислити той чи інший твір. «Усі повертаються до колись прочитаних текстів. І дуже важливо – вміти оперувати великими масивами інформації. А щоб навчитися цьому – треба читати великі за обсягом наративи», – переконаний Володимир Пилипович.

На завершення зустрічі відомий літературознавець закцентував увагу на тих ключових питаннях, на які має дати відповідь кожен філолог: «Що таке література?» і «Навіщо вона нам?»

Більше фото