Зустріч із Почесним доктором Львівського національного університету імені Івана Франка Ігорем Юхновським

17 березня 2015 року в головному читальному залі Наукової бібліотеки відбулася зустріч із академіком, професором Ігорем Юхновським, у рамках якої науковець презентував книгу «Україна у Великій війні 1939-1945». У заході взяли участь учителі-краєзнавці шкіл м. Львова, студенти та викладачі, працівники Наукової бібліотеки Університету.

«Чим була для українців Друга світова війна? Чи була вона вітчизняною? Чи трактуємо ми нашу участь у воєнних подіях лише як епізод у глобальній світовій історії? Яким чином українець мав би відповісти на питання про Волинські події 1940-43 років, чи трагедію Голокосту в Україні та в Європі? Це ті історичні моменти, які не повинні залишатися поза увагою і поза межами формування національного бачення історії. Якою була роль зовнішнього чинника в перемозі над німецьким нацизмом? Наскільки Радянський Союз був самостійним у прийнятті певних рішень і наскільки виправданими є гасла, які абсолютно присвоюють перемогу над нацизмом радянській системі, чи, радше, російському більшовизму?», ‒ із таких риторичних запитань щодо окремих суперечливих історичних фактів розпочав вступне слово директор Наукової бібліотеки Василь Кметь.

Василь Федорович  зазначив, що  презентована книга «Україна у Великій війні 1939-1945 років», головним редактором якої є академік Ігор Юхновський, написана на основі багатьох джерел як результат переосмислення новітніх публікацій, але водночас у легкому й простому стилі викладу. Вміщений у ній матеріал досить добре класифікований, систематизований і проілюстрований, що є однією із очевидних переваг цієї книги.

«Сучасна війна на сході України торкнулася кожного з нас. З цієї позиції ми вже по-іншому сприймаємо книгу «Україна у Великій війні 1939-1945 років». Прочитавши вступ, стає зрозуміло: книга є незаангажованою, адже її писала людина, яка пройшла війну. Щоб так написати, потрібно було все це пережити й відчути на собі. Зауважу, що сама передмова – це готова лекція, чи матеріал для уроків. Автори подають різні точки зору на події Другої світової війни, утім об’єктивно», ‒ дав свою оцінку книзі «Україна у Великій війні 1939-1945 років» професор Віктор Голубко.  За словами Віктора Євстафійовича, у книзі подано багато історичних сюжетів, які тривалий час замовчувалися. До прикладу, йдеться про злочини державного політичного проводу в Радянському Союзі. «Війна – це не тільки військове мистецтво, а й страждання», – наголосив Віктор Голубко.

Що важливо, автори книги «Україна у Великій війні 1939-1945 років» звернули увагу на цей аспект, виділивши декілька сюжетів, зокрема про проблеми військовополонених, де зображено весь трагізм цієї ситуації, їхні страждання, а також і дезертирство солдатів. Видання містить описи життя українців на окупованих територіях.

«Книга не написана в чорно-білих тонах. Вона читається цікаво, бо описує життя, емоції, реакції. Книга завершується філософським осмисленням війни в історичній пам’яті українців. Від першої до останньої сторінки автори стверджують: ми, українці, не мали своєї держави, а відтак, вона для нас має бути найбільшою цінністю, і це треба усвідомити», – зазначив професор Віктор Голубко.

«Будь-яка війна – це велика подія в історії людства. Україна  є однією із  наймолодших держав у світі, яка лише останніх 25 років є незалежною. У 1991 році відбулося злиття всіх ворогуючих таборів всередині країни і було проведено референдум за незалежність України, коли більшість голосів українці віддали за створення суверенної держави. Після 1991 року ми стали нацією, а до цього моменту були лише етносом», ‒ розпочав свій виступ Почесний доктор ЛНУ ім. Івана Франка, голова редколегії книги «Україна у Великій війні 1939-1945 років» Ігор Юхновський.

Академік розповів про процес роботи над книгою та проаналізував окремі аспекти висвітлення історичних подій Другої світової війни, представлених у виданні. Професор не оминув увагою і фактів, пов’язаних із створенням Дивізії СС-Галичина, діяльністю Євгена Коновальця та ОУН-УПА. «Яка має бути національна пам’ять?  Спогади. Адже ми понесли величезні втрати на фронті й вели безнадійну боротьбу за свою незалежність», ‒ зазначив Ігор Рафаїлович.

На запитання від аудиторії про те, чи має Україна сьогодні шанси перемогти країну-агресора, з якою вже майже рік воює на сході країни, Ігор Юхновський відповів: «Треба усвідомити те, що ні одна держава у світі не стала незалежною без крові. Росія – більша, сильніша й брехливіша від нас. Тому сьогодні потрібно бути як ніколи згуртованим, необхідно об’єднатися навколо всього українського. Якщо будемо спокійні і тверді в переконаннях, чесні й працелюбні, тоді  переможемо».

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото