Зустріч із професором Кембриджського університету

26 травня 2015 року на факультеті міжнародних відносин Львівського національного університету імені Івана Франка старший науковий співробітник Вольфсонського коледжу, доцент Лаутерпахт центру міжнародного права Том Грант прочитав студентам лекцію на тему «Вирішення територіальних спорів у міжнародному праві: виклики та ризики».

Розпочинаючи лекцію, Том Грант зазначив, що всі повинні мати чітке розуміння того, що відбувається в Україні. А відтак, для глибшого розуміння ситуації, в якій опинилася країна, потрібно знати історію утвердження міжнародного права.

Під час лекції Том Грант проаналізував досвід іноземних країн, які пережили агресію з боку інших держав, та їхні дії у межах правового поля, що допомогло вирішити ситуацію, або ж призупинити конфлікт. «Насильницьке захоплення земель одних держав іншими стало потужним імпульсом для утворення та поширення юрисдикції міжнародного права. Така потреба виникла після 1945 року. Завдяки правовому обмеженню прав та обов’язків однієї сторони конфлікту щодо іншої, практично завжди відбувалася його деескалація. Міжнародне право – надзвичайно важливий інструмент у боротьбі за суверенну територію. У цьому контексті варто зазначити, що територіальні війни розпочинаються надзвичайно швидко і несподівано, а відтак їх практично неможливо зупинити», – зазначив Том Грант.

Також упродовж лекції науковець проаналізував політичну ситуацію, в якій опинилася Україна з огляду на її історію. «Агресія проти України має очевидні зрушення. Після 1945 року всі зрозуміли, що кордони одних держав не повинні бути об’єктом насильницької зміни з боку інших. Утім, сьогодні Росія відроджує давно приховані історичні претензії і втілює їх за допомогою зброї», – зазначив Том Грант. «Анексія Кримського півострова в березні 2014 року, подальші збройні рейди під гаслами сепаратистських рухів на сході України – у Донецьку та Луганську – це не що інше, як зазіхання не лише на територіальну цілісність однієї держави, але й загроза для світової спільноти загалом. Такі дії повністю нівелюють міжнародне право», – переконаний науковець.  З огляду на українську історію початку ХХ століття Том Грант зауважив, що країна у 20-х рр. була не та, якою є сьогодні. «Нині Українська держава віднаходить себе у боротьбі, вона перебуває під юрисдикцією міжнародного права, на відміну від тодішнього статусу. Для цього вона встигла набути базової стабільності», – зазначив науковець Кембриджського університету.  Резюмуючи свій виступ, Том Грант наголосив, що «відмову Росії від дотримання прав людини, утвердження її нової геополітики територіального захоплення слід розглядати не ізольовано, а пов’язувати із відповідними подіями. Це, безперечно, є відвертим викликом міжнародному праву і світовій громадськості в цілому».

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото